Od dzisiaj (3 czerwca) każda osoba do 16. roku życia poruszająca się rowerem, hulajnogą elektryczną oraz innymi urządzeniami transportu osobistego (np. elektryczne deskorolki, monocykle) ma obowiązek noszenia kasku ochronnego.

Przepis ma ujednolicić zasady dotyczące różnych środków transportu i realnie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ograniczając ryzyko poważnych urazów głowy.
Za brak kasku rodzic lub opiekun może zostać ukarany mandatem do 100 zł.
Dlaczego kask jest ważny?
- znacząco zmniejsza ryzyko urazów głowy i ich powikłań,
- to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ochrony podczas upadku lub kolizji,
- wybierz kask odpowiedni do wieku i dobrze dopasowany - nie powinien się przesuwać ani opadać na oczy,
- sprawdź, czy kask ma certyfikaty bezpieczeństwa i jest w dobrym stanie. Po uderzeniu warto go wymienić.
Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu, a szczególnie tych najmłodszych, to nasza wspólna odpowiedzialność.









