Włoska prawniczka, reformatorka prawa i wykładowczyni akademicka, a w obecnej kadencji także przewodnicząca Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej) Marta Cartabia otrzymała wyróżnienie Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio.
W wydarzeniu, które odbyło się w Sali Weneckiej Pałacu Dąmbskich w Toruniu uczestniczył Paweł Gulewski, prezydent Torunia oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia, Marcin Czyżniewski.

Marta Cartabia jest trzecią w historii laureatką Nagrody. Prof. Marta Cartabia, urodzona 14 maja 1963 r. w San Giorgio su Legnano (Lombardia), została wyróżniona za wybitne osiągnięcia naukowe i publiczne. Laureatka studiowała na Uniwersytecie Mediolańskim, obroniła doktorat w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, pracowała jako urzędnik i wykładowca przy Sądzie Konstytucyjnym oraz pełniła funkcje akademickie na uniwersytetach w Weronie i Mediolanie‑Bicocca. Była współzałożycielką „Italian Journal of Public Law”.
W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono jej służbę publiczną: powołanie na stanowisko sędziego Sądu Konstytucyjnego w 2011 r., pełnienie funkcji wiceprezesa (2014–2019) i pierwszej kobiety‑prezesa tego sądu (2019–2020), a także kierowanie resortem sprawiedliwości w rządzie Mario Draghiego (2021–2022). Doceniono jej wkład w reformy prawa karnego i postępowania cywilnego oraz promocję alternatyw wobec kary pozbawienia wolności, zgodnych z katolicką nauką społeczną.
Od 2021 roku Marta Cartabia jest członkinią Komisji Weneckiej (która jest złożonym wyłącznie z wysokiej klasy ekspertów i cieszącym się ogromnym autorytetem organem Rady Europy), a w grudniu 2025 została wybrana jej przewodniczącą. W tym samym roku została członkiem zwyczajnym watykańskiej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
Fot. UMT 2026, autor: Maciej Wasilewski, licencja: CC BY NC 4.0









