www.torun.pl

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 29 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: wieniec okolicznościowy składany pod pomnikiem w rocznicę Powstania Warszawskiego

W sobotę 1 sierpnia 2020 roku pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej odbędą się toruńskiego obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w sobotę punktualnie o 17:00 zostaną włączone syreny alarmowe Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania na terenie miasta Torunia – sygnał będzie trwał 3 minuty.

Także o godz. 17:00 rozpocznie się uroczystość patriotyczna, w której udział weźmie prezydent Torunia Michał Zaleski. Wydarzenie zakończy wiązanka pieśni powstańczych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Przed oficjalnymi obchodami Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe zaprasza na „żywą lekcję historii”.

- Na toruńskiej starówce u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej wolontariusze MHW wzniosą powstańczą barykadę. Mieszkańcy miasta oraz turyści zobaczyć będą mogli wybrane aspekty z życia powstańców, m.in.:  punkt sanitarny, polowa drukarnia ulotek, punkt szycia opasek powstańczych, gotowanie strawy żołnierskiejzapraszają organizatorzy.

W godzinach 14:00-16:30 zorganizowano także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych przygotowanych przez Zespół Wokalno-Instrumentalny Aszera ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu.

Apelujemy do mieszkańców, którzy wezmą udział w sobotnich uroczystościach, o przestrzeganie zasad rygoru sanitarnego – noszenie maseczek i zachowanie dystansu.

Na zdjęciu: grafika przedstawiająca symbol Powstania Warszawskiego i zaproszenie z programem uroczystości

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.