60 lat zaczarowania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

60 lat zaczarowania

Kultura
Data publikacji: 04 czerwca 2010
Autor: admin_vobacom

Domowa, pełna ciepła atmosfera panowała podczas jubileuszu 60-lecia Teatru Lalek Zaczarowany Świat. Na uroczystościach tej jedynej w swoim rodzaju sceny dla najmłodszych pojawiły się osoby związane przed laty z teatrem, przyjaciele z innych teatrów oraz ci, którzy na spektaklach tu proponowanych się wychowali.

Krzesła w kształcie zwierząt, na których siedziało już kilka pokoleń małych widzów i dźwięk dzwoneczka rozpoczynający przedstawienie – to wspominają wszyscy, których Zaczarowany Świat zaczarował. Zanim zaczną odwiedzać Baj Pomorski, później Teatr im. Horzycy, przychodzą tu.

Janina Awgulowa, założycielka Zaczarowanego Świata

Zaczarowany Świat 60 lat temu założyła wilnianka Janina Awgulowa, która była gościem uroczystości. To jeden z nielicznych prywatnych teatrów stacjonarnych w Polsce, który swoją ofertę kieruje głównie do dzieci przedszkolnych. Na początku był on placówką państwową, a zespół miał nauczycielskie etaty. W 1992 r. teatr, by nie przestać istnieć, musiał zostać sprywatyzowany. Od 2000 roku przy placówce działa Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych, zaś od 2002 r. Fundacja Pro Theatro. Od 20 lat Zaczarowanym Światem kieruje Emilia Betlejewska, związana z teatrem od ponad trzech dekad.

Emilia Betlejewska, dyrektor teatru

- Robiąc coś ciągle mam na uwadze to, co pani Janka we mnie zaszczepiła: że teatr nie powinien mówić przemocą, że naszym zadaniem jest wychowywać i edukować małe dzieci. Temu jesteśmy wierni  - podkreśla Emilia Betlejewska. - Teatr się zmienia, mówi innym językiem, ale zawsze musi mówić istotne rzeczy: że trzeba walczyć o dobro, że ważny jest drugi człowiek, że zło spotyka kara. Bo jeśli pomieszamy te wartości, dokąd dojdziemy?

Uroczystości odbyły się 2 czerwca w siedzibie teatru przy Szosie Chełmińskiej. W kościele pw. św. Antoniego odprawiona została Msza św. za Nieobecnych. W siedzibie teatru oprócz spektaklu, obowiązkowego elementu jubileuszu, można było wysłuchać wykładu "Autorski teatr z misją" dr Marzenny Wiśniewskiej, teatrologa, kierownika literackiego Teatru Baj Pomorski. Zaprezentowana zostanie również książka Janiny Awgulowej wydana z okazji 60-lecia. W kuluarach był czas na wspomnienia i gratulacje.

W jubileuszu wziął udział prezydent Michał Zaleski, który wywołał wielki aplauz publiczności zapewnieniem, że już wkrótce do teatru dotrzeć będzie można po nowej, równej asfaltowej nawierzchni Szosy Chełmińskiej, która zastąpi pełną dziur i zasadzek drogę. Aniołom z Zaczarowanego Świata prezydent przekazał szklaną figurę anioła, który z pewnością strzec będzie artystów w ich przyszłych poczynaniach.

Urząd miasta wsparł uroczystości kwotą 12 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.