www.torun.pl

40 lat toruńskiego Sądu Okręgowego

Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Toruńscy prawnicy i ich goście spotkali się 3 czerwca 2015 r. w Dworze Artusa na obchodach 40-lecia istnienia Sądu Okręgowego w Toruniu. Zasłużeni pracownicy sądu otrzymali wyróżnienia i podziękowania.

- Orzecznictwo Sądu Okręgowego w Toruniu jest bardzo wysoko cenione w Polsce, czego świadectwem jest powołanie sześciu toruńskich sędziów do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – mówiła obecna na uroczystości sędzia Anna Skupna, prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Historię Sądu Okręgowego w Toruniu przypomniał jego prezes od roku 2010, sędzia Jacek Sobierajski. Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych powstał w Toruniu 1 czerwca 1975 r. na mocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości . Zasięgiem działania objął ówczesne województwa toruńskie, bydgoskie i włocławskie. W początkowym okresie pracowało w nim około 40 osób, w tym 12 sędziów. Dziś Sąd Okręgowy zatrudnia kilkaset osób i ma 9 wydziałów: Cywilny, Karny, Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonaniem Orzeczeń Karnych, Pracy, Ubezpieczeń Społecznych, Gospodarczy, Wizytacyjny, Cywilny Odwoławczy i Karny Odwoławczy. Siedziba sądu mieści się w zabytkowym, neogotyckim budynku z 1870 r. przy ul. Piekary 51. W tym miejscu w 1985 r. odbył się proces zabójców ks. Jerzego Popiełuszki.

- Prestiż Państwa pracy i najwyższe standardy kultury prawnej wpływają niezwykle pozytywnie na wizerunek Torunia - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziękuję również za stałą i nigdy nieprzerwaną współpracę Sądu Okręgowego z samorządem miejskim Torunia. Nabrała ona w ostatnim czasie wyjątkowej dynamiki w związku z popieranym przez miasto zamysłem powstania nowej siedziby Sądu Rejonowego na placu Zwycięstwa. Mam nadzieję, że podejmowane przez obie strony starania o poprawę warunków pracy toruńskich sędziów rychło się spełnią, wskazując na rangę ich wyjątkowej służby publicznej.

Prezydent Torunia przekazał świętującej instytucji list gratulacyjny i okolicznościową grafikę z Toruniem. Podczas jubileuszowego spotkania wręczono także odznaczenia branżowe i podziękowania zasłużonym pracownikom sądu.

W 2018 r. planowane jest otwarcie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu – w wybudowanym od podstaw budynku na placu Zwycięstwa, po dyslokacji z tego miejsca pomnika Artylerzysty, który zostanie przeniesiony bliżej centrum miasta, na plac ToMiTo, tuż obok zabytkowego cmentarza wojskowego. W jednym gmachu będą mieściły się wszystkie wydziały i agendy sądu. Obiekt będzie miał co najmniej 11 tys. m2 w kondygnacjach podziemnych i nadziemnych. Niedawno ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt tego budynku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.