38. rocznica stanu wojennego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

38. rocznica stanu wojennego

Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2019

W nocy z 12 na 13 grudnia 2019 roku pod tablicą Solidarności w przy kościele św. Ducha Toruniu złożono kwiaty i zapalono znicze, w ten sposób upamiętniono ofiary wprowadzonego przed 38 laty stanu wojennego.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się o godzinie 23:50, natomiast o północy odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku, która wisi na murach kościoła św. Ducha na Rynku Staromiejskim, kwiaty i znicze złożył między innymi Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego uznawane jest za jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń w powojennych dziejach Polski. Punktem zapalnym była fala strajków i powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przeciwko protestującym władze komunistyczne wymierzyły 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów. W okresie stanu wojennego internowano około 10 tysięcy osób, natomiast liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 56 osób. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku.

W Toruniu do najbardziej dramatycznych wydarzeń w okresie stanu wojennego doszło w dniach 1 i 3 maja 1982 roku. Zbliżało się Święto Pracy, co wykorzystały struktury NSZZ „Solidarność”, zapraszając mieszkańców na manifestacyjny spacer po Bulwarze Filadelfijskim. Pochód nad brzegiem Wisły, mimo prowokacyjnego przebiegu, nie wywołał konfliktu. Dopiero gdy około dwóch tysięcy uczestników udało się pod pomnik Mikołaja Kopernika, ozdabiając go znaczkami „Solidarności”, szturmem wkroczyły oddziały ZOMO, w szczególnie brutalny sposób traktując zgromadzonych, w tym młodzież, studentów i nawet zwykłych przechodniów.

Mimo napiętej sytuacji torunianie masowo uczestniczyli w mszach świętych na 3 Maja. Najwięcej osób, w tym wielu działaczy NSZZ „Solidarność” przybyło do kościoła św. Ducha oraz Najświętszej Maryi Panny. W czasie nabożeństwa na Rynku Staromiejskim zebrały się oddziały milicji, obstawiając szybko całą okolicę. Wkrótce doszło do zamieszek. Tym razem oprócz gumowych pałek, milicjanci użyli gazów łzawiących oraz wodnych armatek. Przerażający szturm zakończył się około godziny 22:00.

tekst: Mateusz Bąk

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.