30. EnergaCamerimage zakończony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

30. EnergaCamerimage zakończony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: organizatorzy, laureaci i wolontariusze EbergaCamerimage Festival stoją na scenie festiwalowej

Jubileuszowy 30. festiwal EnergaCamerimage przeszedł do historii. Od 12 do 19 listopada 2022 r. Toruń po raz kolejny był stolicą światowego kina.

Ostatni wieczór festiwalu to wieczór nagród i wyróżnień, zarówno tych specjalnych, jak i konkursowych. Wieczór 19 listopada 2022 r. w CKK Jordanki był wielkim świętem kina.

W konkursie głównym wyróżniono następujących twórców i ich fimy:

 • Złota Żaba: „Tár”, zdj. Florian Hoffmeister, reż. Todd Field
 • Srebrna Żaba: „BARDO, fałszywa kronika garści prawd”, zdj. Darius Khondji, reż. Alejandro G. Iñárritu
 • Brązowa Żaba: „Living”, zdj. Jamie D. Ramsay, reż. Oliver Hermanus

>>> Przejdź do pełnej listy nagród i wyróżnień
 
Nagrodę specjalną za osiągnięcia w dziedzinie scenografii odebrała Sarah Greenwood, która tworzyła XVIII-wieczną Anglię w Dumie i uprzedzeniu, zaś z Guyem Ritchiem nadawała XIX-wiecznemu Londynowi nowych barw i odcieni w Sherlocku Holmesie oraz Sherlocku Holmesie: Grze cieni. To ona pomogła przenieść na ekran jedną z najbardziej uwielbianych disneyowskich baśni – Piękną i Bestię.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów Nagrodę Specjalną otrzymał Vance Burberry, ACS, autor zdjęć australijskiego pochodzenia, który w ciągu swojej kariery zawodowej współpracował między innymi z takimi artystami sceny muzycznej, jak Guns N’ Roses, Alice Cooper, Cher, Celine Dion, Pearl Jam, Ellie King, Avril Lavigne, Nickelback, Linkin Park, Backstreet Boys, Enrique Iglesias, Britney Spears, Ozzy Osbourne, Busta Rhymes, Def Leppard, Gloria Estefan, Weekend, Santana, Wyclef Jean czy R.E.M.

EnergaCAMERIMAGE docenia również od lat wybitnych aktorów, którzy nie tylko wspomagają swoimi obliczami oraz rzemiosłem rzeczonych twórców, ale też nierzadko angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina. Do grona wybitnych aktorów uhonorowanych w kolejnych edycjach festiwalu dołączył Andrzej Seweryn, któremu statuetkę wręczył prezydent Michał Zaleski.

Nagrodę specjalną dwóm filmom przyznał także dyrektor EnergaCamerimage Festival, Marek Żydowicz. Otrzymały ją duety reżysersko operatorskie: Baz Luhrmann i Mandy Walker za film pt. „Elvis” oraz Joseph Kosinski i Claudio Miranda za „Top Gun: Maveric”.

Fundacja Tumult uhonorowała w szczególny sposób prezydenta Torunia, który dzień wcześniej, 18 listopada 2022 r. obchodził 20-lecie prezydentury. Prezydent Fundacji Tumult, Marek Żydowicz, wręczył prezydentowi szczególny upominek, dyptyk autorstwa Ryszarda Horowitza, złożony z dwóch plakatów festiwalowych – z pierwszej edycji, która odbyła się w 1993 roku, oraz z edycji 2022. - To wzruszające, wyjątkowe i szczególne uczucie - być zauważonym w świetle tego renomowanego, wyjątkowego światowego festiwalu EnergaCamerimagemówił prezydent Michał Zaleski, odbierając wyróżnienie. - Dziękuję wszystkim za stworzenie niezwykłej atmosfery światowego kina w naszym mieście – dziękuję wybitnym gościom, twórcom filmowym, jak również organizatorom i wolontariuszom. Do zobaczenia za rok!

Galę Zamknięcia uświetnił specjalny pokaz filmu pt. „Fabelmanowie” - niezwykle osobiste dzieło mistrza kina Stevena Spielberga, z działającymi na wyobraźnię zdjęciami autorstwa jego stałego współpracownika Janusza Kamińskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.