30. EnergaCamerimage zakończony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

30. EnergaCamerimage zakończony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: organizatorzy, laureaci i wolontariusze EbergaCamerimage Festival stoją na scenie festiwalowej

Jubileuszowy 30. festiwal EnergaCamerimage przeszedł do historii. Od 12 do 19 listopada 2022 r. Toruń po raz kolejny był stolicą światowego kina.

Ostatni wieczór festiwalu to wieczór nagród i wyróżnień, zarówno tych specjalnych, jak i konkursowych. Wieczór 19 listopada 2022 r. w CKK Jordanki był wielkim świętem kina.

W konkursie głównym wyróżniono następujących twórców i ich fimy:

 • Złota Żaba: „Tár”, zdj. Florian Hoffmeister, reż. Todd Field
 • Srebrna Żaba: „BARDO, fałszywa kronika garści prawd”, zdj. Darius Khondji, reż. Alejandro G. Iñárritu
 • Brązowa Żaba: „Living”, zdj. Jamie D. Ramsay, reż. Oliver Hermanus

>>> Przejdź do pełnej listy nagród i wyróżnień
 
Nagrodę specjalną za osiągnięcia w dziedzinie scenografii odebrała Sarah Greenwood, która tworzyła XVIII-wieczną Anglię w Dumie i uprzedzeniu, zaś z Guyem Ritchiem nadawała XIX-wiecznemu Londynowi nowych barw i odcieni w Sherlocku Holmesie oraz Sherlocku Holmesie: Grze cieni. To ona pomogła przenieść na ekran jedną z najbardziej uwielbianych disneyowskich baśni – Piękną i Bestię.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów Nagrodę Specjalną otrzymał Vance Burberry, ACS, autor zdjęć australijskiego pochodzenia, który w ciągu swojej kariery zawodowej współpracował między innymi z takimi artystami sceny muzycznej, jak Guns N’ Roses, Alice Cooper, Cher, Celine Dion, Pearl Jam, Ellie King, Avril Lavigne, Nickelback, Linkin Park, Backstreet Boys, Enrique Iglesias, Britney Spears, Ozzy Osbourne, Busta Rhymes, Def Leppard, Gloria Estefan, Weekend, Santana, Wyclef Jean czy R.E.M.

EnergaCAMERIMAGE docenia również od lat wybitnych aktorów, którzy nie tylko wspomagają swoimi obliczami oraz rzemiosłem rzeczonych twórców, ale też nierzadko angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina. Do grona wybitnych aktorów uhonorowanych w kolejnych edycjach festiwalu dołączył Andrzej Seweryn, któremu statuetkę wręczył prezydent Michał Zaleski.

Nagrodę specjalną dwóm filmom przyznał także dyrektor EnergaCamerimage Festival, Marek Żydowicz. Otrzymały ją duety reżysersko operatorskie: Baz Luhrmann i Mandy Walker za film pt. „Elvis” oraz Joseph Kosinski i Claudio Miranda za „Top Gun: Maveric”.

Fundacja Tumult uhonorowała w szczególny sposób prezydenta Torunia, który dzień wcześniej, 18 listopada 2022 r. obchodził 20-lecie prezydentury. Prezydent Fundacji Tumult, Marek Żydowicz, wręczył prezydentowi szczególny upominek, dyptyk autorstwa Ryszarda Horowitza, złożony z dwóch plakatów festiwalowych – z pierwszej edycji, która odbyła się w 1993 roku, oraz z edycji 2022. - To wzruszające, wyjątkowe i szczególne uczucie - być zauważonym w świetle tego renomowanego, wyjątkowego światowego festiwalu EnergaCamerimagemówił prezydent Michał Zaleski, odbierając wyróżnienie. - Dziękuję wszystkim za stworzenie niezwykłej atmosfery światowego kina w naszym mieście – dziękuję wybitnym gościom, twórcom filmowym, jak również organizatorom i wolontariuszom. Do zobaczenia za rok!

Galę Zamknięcia uświetnił specjalny pokaz filmu pt. „Fabelmanowie” - niezwykle osobiste dzieło mistrza kina Stevena Spielberga, z działającymi na wyobraźnię zdjęciami autorstwa jego stałego współpracownika Janusza Kamińskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.