www.torun.pl

3. edycja Festiwalu Wisły rozpoczęta

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.

Począwszy od Włocławka, dalej przez Nieszawę, Ciechocinek, Włęcz, Osiek nad Wisłą aż do Torunia – taką trasę w ciągu kilku dni pokonali żeglarze, spadkobiercy spuścizny flisackiej i amatorzy rzecznych wypraw w ramach 3. edycji Festiwalu Wisły. Najbliższe 2 dni nad Bulwarem Filadelfijskim w Toruniu zwieńczą wspaniałe święto najważniejszej rzeki w Polsce. Wraz z nurtem rzecznym do naszych brzegów spłynęło wiele znamienitych, międzynarodowych gości oraz okazałych łajb napędzanych siłą mięśni lub mechanicznie, stylizowanych na wzór starej modły żeglarskiej.

Wodnych poszukiwaczy przygód powitał gospodarz miasta Michał Zaleski, przemawiając z plenerowej sceny na Wiśle.

Wisła to rzeka, która wypełniła istnienie naszego miasta. Bez Wisły nie byłoby Torunia, jego bogactwa, a także współczesnych walorów turystycznych, rekreacyjnych czy wypoczynkowych - powiedział prezydent Torunia, Michał Zaleski. – niektórych wciąż interesuje i zadziwia, dlaczego ta rzeka wciąż jest dzika, mimo że płynie w sercu Europy. Mówią o tym z uznaniem i niedowierzaniem, ale zawsze podziwiają jej piękno. Chcemy je podkreślać, pokazywać i tworzyć z niego wartość dla naszego miasta. Cieszę się, że po raz trzeci dochodzi do realizacji przedsięwzięcia, które piękno i wartość tej wspaniałej rzeki ma podkreślać – do Festiwalu Wisły.

Rozpoczętej 3 lata temu nowej tradycji udaje się ściągać nad brzegi miasta wielu entuzjastów i zainteresowanych wodną rekreacją. Tłumy zebrane na Bulwarze Filadelfijskim od 14 do 15 sierpnia będą mogły podziwiać kunszt i stylistykę wykonania wodnych środków lokomocji. Wszystko to w akompaniamencie szantów płynących dźwięcznie z plenerowej sceny wodnej, zlokalizowanej tuż przy małym tarasie widokowym od strony murów miejskich.

Doznaniom wzrokowym towarzyszyć mogą również walory smakowe, bowiem wzdłuż bulwarowego deptaka rozstawiła się pokaźnych rozmiarów wioska straganów i kramów, oferujących lokalne wyroby nadwiślańskich miejscowości.

Dziś i jutro nie zapomnijcie Państwo, że możemy cały dzień być z tymi, którzy są chyba najciekawszymi postaciami, mogącymi zjawić się w Toruniu, nie przypływając pociągiem, ani nie przyjeżdżając samochodem, tylko właśnie płynąc Wisłą – kontynuuje prezydent. - Warto się z nimi spotkać, ponieważ wszyscy spełniają jedno, podstawowe kryterium, które wzbudza niesamowitą ciekawość – kochają wodę, kochają naszą Wisłę. Życzę udanego spotkania z 3. edycją Festiwalu Wisły, 14-15 sierpnia w Toruniu, który został oficjalnie rozpoczęty! - uroczyście zakończył prezydent.

Pełny program Festiwalu Wisły znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.

tekst: Marcin Morkowski

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.