www.torun.pl

3. edycja Festiwalu Wisły rozpoczęta

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.

Począwszy od Włocławka, dalej przez Nieszawę, Ciechocinek, Włęcz, Osiek nad Wisłą aż do Torunia – taką trasę w ciągu kilku dni pokonali żeglarze, spadkobiercy spuścizny flisackiej i amatorzy rzecznych wypraw w ramach 3. edycji Festiwalu Wisły. Najbliższe 2 dni nad Bulwarem Filadelfijskim w Toruniu zwieńczą wspaniałe święto najważniejszej rzeki w Polsce. Wraz z nurtem rzecznym do naszych brzegów spłynęło wiele znamienitych, międzynarodowych gości oraz okazałych łajb napędzanych siłą mięśni lub mechanicznie, stylizowanych na wzór starej modły żeglarskiej.

Wodnych poszukiwaczy przygód powitał gospodarz miasta Michał Zaleski, przemawiając z plenerowej sceny na Wiśle.

Wisła to rzeka, która wypełniła istnienie naszego miasta. Bez Wisły nie byłoby Torunia, jego bogactwa, a także współczesnych walorów turystycznych, rekreacyjnych czy wypoczynkowych - powiedział prezydent Torunia, Michał Zaleski. – niektórych wciąż interesuje i zadziwia, dlaczego ta rzeka wciąż jest dzika, mimo że płynie w sercu Europy. Mówią o tym z uznaniem i niedowierzaniem, ale zawsze podziwiają jej piękno. Chcemy je podkreślać, pokazywać i tworzyć z niego wartość dla naszego miasta. Cieszę się, że po raz trzeci dochodzi do realizacji przedsięwzięcia, które piękno i wartość tej wspaniałej rzeki ma podkreślać – do Festiwalu Wisły.

Rozpoczętej 3 lata temu nowej tradycji udaje się ściągać nad brzegi miasta wielu entuzjastów i zainteresowanych wodną rekreacją. Tłumy zebrane na Bulwarze Filadelfijskim od 14 do 15 sierpnia będą mogły podziwiać kunszt i stylistykę wykonania wodnych środków lokomocji. Wszystko to w akompaniamencie szantów płynących dźwięcznie z plenerowej sceny wodnej, zlokalizowanej tuż przy małym tarasie widokowym od strony murów miejskich.

Doznaniom wzrokowym towarzyszyć mogą również walory smakowe, bowiem wzdłuż bulwarowego deptaka rozstawiła się pokaźnych rozmiarów wioska straganów i kramów, oferujących lokalne wyroby nadwiślańskich miejscowości.

Dziś i jutro nie zapomnijcie Państwo, że możemy cały dzień być z tymi, którzy są chyba najciekawszymi postaciami, mogącymi zjawić się w Toruniu, nie przypływając pociągiem, ani nie przyjeżdżając samochodem, tylko właśnie płynąc Wisłą – kontynuuje prezydent. - Warto się z nimi spotkać, ponieważ wszyscy spełniają jedno, podstawowe kryterium, które wzbudza niesamowitą ciekawość – kochają wodę, kochają naszą Wisłę. Życzę udanego spotkania z 3. edycją Festiwalu Wisły, 14-15 sierpnia w Toruniu, który został oficjalnie rozpoczęty! - uroczyście zakończył prezydent.

Pełny program Festiwalu Wisły znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.

tekst: Marcin Morkowski

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.