www.torun.pl

3. edycja Festiwalu Wisły rozpoczęta

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.

Począwszy od Włocławka, dalej przez Nieszawę, Ciechocinek, Włęcz, Osiek nad Wisłą aż do Torunia – taką trasę w ciągu kilku dni pokonali żeglarze, spadkobiercy spuścizny flisackiej i amatorzy rzecznych wypraw w ramach 3. edycji Festiwalu Wisły. Najbliższe 2 dni nad Bulwarem Filadelfijskim w Toruniu zwieńczą wspaniałe święto najważniejszej rzeki w Polsce. Wraz z nurtem rzecznym do naszych brzegów spłynęło wiele znamienitych, międzynarodowych gości oraz okazałych łajb napędzanych siłą mięśni lub mechanicznie, stylizowanych na wzór starej modły żeglarskiej.

Wodnych poszukiwaczy przygód powitał gospodarz miasta Michał Zaleski, przemawiając z plenerowej sceny na Wiśle.

Wisła to rzeka, która wypełniła istnienie naszego miasta. Bez Wisły nie byłoby Torunia, jego bogactwa, a także współczesnych walorów turystycznych, rekreacyjnych czy wypoczynkowych - powiedział prezydent Torunia, Michał Zaleski. – niektórych wciąż interesuje i zadziwia, dlaczego ta rzeka wciąż jest dzika, mimo że płynie w sercu Europy. Mówią o tym z uznaniem i niedowierzaniem, ale zawsze podziwiają jej piękno. Chcemy je podkreślać, pokazywać i tworzyć z niego wartość dla naszego miasta. Cieszę się, że po raz trzeci dochodzi do realizacji przedsięwzięcia, które piękno i wartość tej wspaniałej rzeki ma podkreślać – do Festiwalu Wisły.

Rozpoczętej 3 lata temu nowej tradycji udaje się ściągać nad brzegi miasta wielu entuzjastów i zainteresowanych wodną rekreacją. Tłumy zebrane na Bulwarze Filadelfijskim od 14 do 15 sierpnia będą mogły podziwiać kunszt i stylistykę wykonania wodnych środków lokomocji. Wszystko to w akompaniamencie szantów płynących dźwięcznie z plenerowej sceny wodnej, zlokalizowanej tuż przy małym tarasie widokowym od strony murów miejskich.

Doznaniom wzrokowym towarzyszyć mogą również walory smakowe, bowiem wzdłuż bulwarowego deptaka rozstawiła się pokaźnych rozmiarów wioska straganów i kramów, oferujących lokalne wyroby nadwiślańskich miejscowości.

Dziś i jutro nie zapomnijcie Państwo, że możemy cały dzień być z tymi, którzy są chyba najciekawszymi postaciami, mogącymi zjawić się w Toruniu, nie przypływając pociągiem, ani nie przyjeżdżając samochodem, tylko właśnie płynąc Wisłą – kontynuuje prezydent. - Warto się z nimi spotkać, ponieważ wszyscy spełniają jedno, podstawowe kryterium, które wzbudza niesamowitą ciekawość – kochają wodę, kochają naszą Wisłę. Życzę udanego spotkania z 3. edycją Festiwalu Wisły, 14-15 sierpnia w Toruniu, który został oficjalnie rozpoczęty! - uroczyście zakończył prezydent.

Pełny program Festiwalu Wisły znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.

tekst: Marcin Morkowski

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.