25 lat Polski w NATO – koncert | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

25 lat Polski w NATO – koncert

Miasto
Data publikacji: 12 marca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: solistka śpiewa do mikrofonu, w tle orkiestra wojskowa

Toruńska Orkiestra Wojskowa wystąpiła z koncertem muzyki filmowej, musicalowej i popularnej w ramach obchodów 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Koncert odbył się w przeddzień rocznicy, 11 marca 2024 r. w Auli UMK przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali. Wraz z Orkiestrą Wojskową pod batutą kpt. Joanny Krause wystąpili soliści – Kaja Mianowana i Kuba Jurzyk oraz chóry, Corona Borealis (przygotowanie: Ariel Radomiński) i Medici Cantares (przygotowanie: Joanna Krause i Aleksandra Karolczak). Zebrani usłyszeli utwory z takich filmów, jak „Gladiator”, „Gwiezdne wojny”, „Mulan” czy przeboje m.in. Czesława Niemena, zespołu Bajm i Queen.

Zebranych w Auli UMK powitał prezydent Michał Zaleski. – Dokładnie jutro, 12 marca, minie 25 lat od momentu, kiedy po raz pierwszy przed kwaterą główną Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli podniesiona została flaga Rzeczypospolitej Polskiej. To wspomnienie budzi w nas ogromne wzruszenia i poczucie polskiej jedności. Obecność w NATO traktujemy przecież jako jeden z największych sukcesów naszego pokolenia. Ta inicjatywa spotkała się z akceptacją samego Sojuszu, ale w bezprecedensowy sposób wyraziła też jedność i zgodę wszystkich Polek i Polakówmówił prezydent Michał Zaleski. - Państwa dzisiejsza obecność w Auli UMK jedynie potwierdza niezmienną od lat sympatię całego Torunia do tych, którzy w wojskowych mundurach służą w naszym mieście wolnej Polsce – dodał prezydent.

Z okazji 25. rocznicy przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do NATO prezydent Michał Zaleski nadał wyróżnienia pamiątkowe jedenastu dowódcom toruńskich jednostek wojskowych. Otrzymali je:

 • gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Piotrowski – Rektor–Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema w Toruniu w latach 1994–2002,
 • ppłk Roman Piotrowski– Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia,
 • płk Przemysław Krzymowski – Dowódca 6. Samodzielnego Oddziału Geograficznego,
 • płk Mirosław Kałużny – Komendant 12. Wojskowego Oddziału Gospodarczego,
 • płk dr inż. Przemysław Żukowski – Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej,
 • płk mgr inż. Jakub Brzeziński– Dyrektor Archiwum Wojskowego w Toruniu,
 • ppłk Janusz Łyżeń– Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Toruniu,
 • ks. ppłk Maciej Kalinowski – Proboszcz Parafii Garnizonowej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
 • mjr Błażej Piński – Kierownik Składu Toruń 1 Regionalna Baza Logistyczna,
 • kpt. Michał Zieliński– Komendant Placówki Żandarmerii Wojskowej w Toruniu,
 • kpt. Joanna Krause – Dowódca Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Organizatorami koncertu byli Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Dowódca Garnizonu Toruń ppłk Roman Piotrowski.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.