www.torun.pl

22. Konferencja Opieki Długoterminowej

Miasto
Data publikacji: 18 września 2019

W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.

Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej to wydarzenie na skalę światową, które pozwala nie tylko na nawiązanie nowych kontaktów, wymianę poglądów, ale przede wszystkim jest doskonałym źródłem inspiracji do działania i szansą na integrację. Tegoroczną konferencję podzielono na pięć sesji, podczas których prelegenci poruszą temat demencji, Alzheimera i innych chorób otępiennych.

Eksperci z 31 krajów zmierzą się z pytaniami typu, co zrobić, by lepiej zrozumieć zachowanie osoby z chorobą Alzheimera lub innymi formami demencji, jak dostosować otoczenie, w jaki sposób minimalizować negatywne objawy tej choroby czy jak poprawić jakość życia chorego.

- Żył kiedyś w naszym mieście młody chłopak - nazywał się Mikołaj Kopernik. To on poruszył ziemię i wstrzymał słońce - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Tak samo w gospodarce potrzebni są tacy, którzy potrafią poruszać do przodu to, co ważne i wyjątkowe, ale nie robią tego tylko po to, by osiągać zysk i sukces gospodarczy, także dają z siebie ten impuls społeczny adresowany do potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Taką firmą są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. To przedsiębiorstwo w skali międzynarodowej może mówić o sukcesie w każdym zakresie, także w społecznej odpowiedzialności biznesu.

Prezydent Zaleski podkreślił również dużą zasługę TZMO w organizacji takich wydarzeń, jak piłkarski turniej niepełnosprawnych Seni Cup, turniej tenisa Bella Cup, budzący zainteresowanie wśród setek tysięcy Bella Skyway Festiwal czy festiwal filmowy Tofifest.

- Kiedy ponad 20 lat temu stawialiśmy pierwsze kroki w organizacji edukacji na rzecz osób niesamodzielnych, nikt w Polsce nie mówił o społecznej odpowiedzialności biznesu. Byliśmy pionierami. Czuliśmy, że trzeba tak postępować. To było zgodne z naszymi wartościami, wrażliwością na ludzkie potrzeby i odpowiedzialnością za zmianę świata na lepsze - powiedział prezes TZMO Jarosław Józefowicz.

Konferencję organizuje Fundacja "Razem Zmieniamy Świat" z ramienia Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Podobnie jak w latach ubiegłych współorganizatorem jest Miasto Toruń, a honorowym patronem prezydent Michał Zaleski.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.