200 lat, Pani Mario! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

200 lat, Pani Mario!

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski składa życzenia Pani Marii Karallus, w rekach trzyma bukiet kwiatów

Do grona toruńskich stulatków dołączyła 31 lipca 2022 r. Pani Maria Karallus. Z tej okazji jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Ten szczególny jubileusz jest wymownym dowodem na piękno i niezwykłą wartość życia. Dostrzec w nim można nade wszystko świadectwo minionych dziesięcioleci, ale także siłę i hart ducha, dzięki którym może Pani świętować swoje setne urodzinymówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Życzę Pani dużo radości i miłości ze strony najbliższych i przyjaciół. Niech Pani nie brakuje zdrowia, by jak najdłużej cieszyć nas swoją obecnością i być wśród torunian ostoją trwałych wartości.

Pani Maria Karallus, z domu Urbańska, urodziła się 31 lipca 1922 r. w Rawie. Z uwagi na to, że jej ojciec był leśnikiem, cała rodzina zmieniała kilkukrotnie miejsce zamieszkania na leśniczówkę pod Ostrołęką, Łódź, aż w 1936 roku trafili do naszego miasta. W Toruniu spotkała ich niestety wojna – ojciec Pani Marii w 1939 r. został aresztowany przez Gestapo i był przetrzymywany w Forcie VII. W wyniku starań rodziców jego żony i ze względu na posiadany zawód szczęśliwie udało mu się stamtąd wydostać - został skierowany do pracy w Nadleśnictwie w okolicy Wielopola. Po zakończeniu II wojny światowej cała rodzina powróciła do Torunia.

Po wojnie Pani Maria kontynuowała naukę w Szkole Rolniczej w Bydgoszczy. Uzyskała tam tytuł technika rolnictwa, a następnie podjęła pracę w Przedsiębiorstwie Melioracji w Toruniu na stanowisku planisty. W 1964 roku zawarła związek małżeński z Pawłem Karallus i razem z mężem przeprowadziła się do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Początkowo podjęła tam pracę fizyczną w szwalni, następnie w fabryce produkującej telefony Motorola.

- Praca była wyczerpująca i szkodliwa dla zdrowia z uwagi na warunki panujące w dużej hali oraz opary chemiczne nieuniknione przy lutowaniu. Z obowiązków wywiązywała się wzorowo. Uzyskiwała w akordzie najwyższe wyniki, czym budziła uznanie i podziw u pracodawcy i w gronie współpracowników.  Po kilkunastu latach ciężkiej pracy z powodu zachorowania na anemię  zmuszona była z niej zrezygnować – pisze Bożena Tadych-Lewandowska, obecna opiekunka Pani Marii.

Razem z mężem planowali powrócić do ojczyzny, niestety przed wyjazdem Pan Paweł zmarł, dlatego do Polski w 1982 r. przyjechała już sama.

Pani Maria Karallus

- Pani Maria Karallus jest osobą bardzo pogodną i towarzyską. Zawsze była i nadal jest osobą  dobrze zorganizowaną, samodzielną i pedantyczną. Ma rozpoznanie w bieżących wydarzeniach oraz samodzielnie decyduje o swoim postępowaniu. Do dzisiaj utrzymuje bliskie kontakty z koleżankami i przyjaciółkami, które kondycyjnie i wiekiem dorównują Jubilatce – dodaje Bożena Tadych-Lewandowska.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.