www.torun.pl

200 lat Pani Ireno!

Miasto
Data publikacji: 31 lipca 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent wręcza kwiaty stulatce Pani Irenie Kazanieckiej

Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Niech sprzyjają Pani zdrowie, miłość najbliższych i ludzki szacunek. Oddaję Pani honory jako szacownej stulatce i dostojnej mieszkance Torunia. Wszystkiego najlepszego na kolejne i długie lata!złożył życzenia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pani Irena Kazaniecka urodziła się 26 kwietnia 1920 roku w miejscowości Łąkie w gminie Skępe. Jej rodzice – Pan Marian Kazaniecki i Pani Marta Małkiewicz – mieli czworo dzieci: trzy córki oraz jednego syna. Do 1950 roku Pani Irena mieszkała z rodziną w Łąkiem, a Szkołę Handlową ukończyła w Skępem. Dalszą edukację przerwała wojna. Pod jej koniec została wysłana przez okupantów niemieckich do kopania okopów - udało jej się jednak stamtąd uciec.

W 1950 r. wyszła za mąż za Jana Kazaneckiego i zamieszkała w Bobrownikach, gdyż tam pracował małżonek. Po urodzeniu syna Lecha przeniosła się do Lubicza, a w 1952 r. do Torunia. Dwa lata później urodził się drugi syn Krzysztof. Na początku lat 60-tych pracowała w fabryce Kopernik a później w latach 70-tych TPCZ Merinotex, skąd przeszła na rentę.

Pani Irena dochowała się 2 synów, 4 wnucząt, 4 prawnucząt i jednego praprawnuka. Mąż zmarł w 1976 r. i od tego czasu jest sama. Od 2015 roku, ze względu na stan zdrowia, mieszka z synem i synową przy ul. Łyskowskiego.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.