www.torun.pl

20 lat chóru Astrolabium

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2019

20-lecie działalności świętował 30 listopada 2019 r. toruński chór Astrolabium. Jubileuszowy koncert odbył się w Dworze Artusa. 

Regionalne, krajowe i międzynarodowe projekty oraz sukcesy to tylko niektóre z bardzo wielu zaszczytów, którymi pochwalić się może duma naszego miasta, całego województwa, a także kraju. W takich właśnie słowach odnoszono się bowiem do chóralnego jubilata, który obchodzi swoje 20. urodziny.

Chór swoją działalność rozpoczął w październiku 1999 roku i już wtedy zaczynał zaskarbiać sobie sympatię słuchaczy i miłośników harmonijnego śpiewu. Początkowo skromna formacja, z czasem zaczęła regularnie poszerzać wachlarz głosów oraz sukcesów. Dziś, po dwóch dekadach działalności, chór Astrolabium jest jedną z najjaśniejszych pereł artystycznych na mapie Torunia. 40-osobowy skład zasilają głównie pasjonaci śpiewu, pełniący w codziennym życiu zupełnie odmienne od muzyki funkcje zawodowe. Niezwykłe zaangażowanie członków i osób kierujących projektem przekuto w pasmo kontaktów i owocnej współpracy na gruncie krajowym i międzynarodowym.

Toruński chór w swoim dotychczasowym dorobku zdołał umieścić 3 pozycje w swojej dyskografii, z czego jedna – Astrolabium Sings Bembinow – została nominowana do prestiżowej nagrody w konkursie Fryderyki 2014. Gablotę sław współpracujących z chórem zasiliły takie nazwiska, jak: Miłosz Bembinow, Sebastian Karpiel Bułecka, Kai Baumann, Massimiliano Caldi, Paul McCreeh, Martin Palmeri, Mario Stefano Pietrodarchi czy Krzesimir Dębski.

- W imieniu władz województwa chciałbym złożyć Wam najszczersze życzenia i pogratulować tego wspaniałego jubileuszu, abyście nadal mogli rozsławiać dobre imię naszego miasta i regionu - powiedział Andrzej Mazur, dyrektor kancelarii sejmiku województwa Kujawsko-Pomorskiego. - W jednym z wywiadów pani dyrygent Kinga Litowska powiedziała, że śpiewanie chóralne jest jak terapia grupowa. Uwalnia emocje. Swoim śpiewem dajecie szansę uczestnictwa w terapii także nam, słuchaczom. Sprawiacie, że mamy okazję posłuchać pięknej muzyki. Dzięki temu wiara w polepszenie otaczającego świata staje się jeszcze silniejsza.

W koncercie jubileuszowym zabrzmiały: Five Hebrew Love Songs Erica Whitacrea, Song Of The Universal autorstwa Oli Gjeilo czy Misa A Buenos Aires MISATANGO Martina Palmeriego. Oprócz toruńskich chórzystów i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis na scenie pojawili się także uznani wykonawcy: Ingrida Gapova (sopran), Mariu Stefano Pietrodarchi (bandoneon), Aleksandra Soboń-Wakarecy (fortepian) oraz Natalia Kujawska (skrzypce). Wszystkimi elementami wielkiego przedstawienia dyrygowała Kinga Litowska, kierująca chórem Astrolabium od początku istnienia zespołu.

Tego dnia muzyczni jubilaci zostali nagrodzeni nie tylko pełną frekwencją na sali, ale także stojącymi brawami i owacjami, płynącymi od miłośników muzyki.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.