www.torun.pl

20 lat chóru Astrolabium

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2019

20-lecie działalności świętował 30 listopada 2019 r. toruński chór Astrolabium. Jubileuszowy koncert odbył się w Dworze Artusa. 

Regionalne, krajowe i międzynarodowe projekty oraz sukcesy to tylko niektóre z bardzo wielu zaszczytów, którymi pochwalić się może duma naszego miasta, całego województwa, a także kraju. W takich właśnie słowach odnoszono się bowiem do chóralnego jubilata, który obchodzi swoje 20. urodziny.

Chór swoją działalność rozpoczął w październiku 1999 roku i już wtedy zaczynał zaskarbiać sobie sympatię słuchaczy i miłośników harmonijnego śpiewu. Początkowo skromna formacja, z czasem zaczęła regularnie poszerzać wachlarz głosów oraz sukcesów. Dziś, po dwóch dekadach działalności, chór Astrolabium jest jedną z najjaśniejszych pereł artystycznych na mapie Torunia. 40-osobowy skład zasilają głównie pasjonaci śpiewu, pełniący w codziennym życiu zupełnie odmienne od muzyki funkcje zawodowe. Niezwykłe zaangażowanie członków i osób kierujących projektem przekuto w pasmo kontaktów i owocnej współpracy na gruncie krajowym i międzynarodowym.

Toruński chór w swoim dotychczasowym dorobku zdołał umieścić 3 pozycje w swojej dyskografii, z czego jedna – Astrolabium Sings Bembinow – została nominowana do prestiżowej nagrody w konkursie Fryderyki 2014. Gablotę sław współpracujących z chórem zasiliły takie nazwiska, jak: Miłosz Bembinow, Sebastian Karpiel Bułecka, Kai Baumann, Massimiliano Caldi, Paul McCreeh, Martin Palmeri, Mario Stefano Pietrodarchi czy Krzesimir Dębski.

- W imieniu władz województwa chciałbym złożyć Wam najszczersze życzenia i pogratulować tego wspaniałego jubileuszu, abyście nadal mogli rozsławiać dobre imię naszego miasta i regionu - powiedział Andrzej Mazur, dyrektor kancelarii sejmiku województwa Kujawsko-Pomorskiego. - W jednym z wywiadów pani dyrygent Kinga Litowska powiedziała, że śpiewanie chóralne jest jak terapia grupowa. Uwalnia emocje. Swoim śpiewem dajecie szansę uczestnictwa w terapii także nam, słuchaczom. Sprawiacie, że mamy okazję posłuchać pięknej muzyki. Dzięki temu wiara w polepszenie otaczającego świata staje się jeszcze silniejsza.

W koncercie jubileuszowym zabrzmiały: Five Hebrew Love Songs Erica Whitacrea, Song Of The Universal autorstwa Oli Gjeilo czy Misa A Buenos Aires MISATANGO Martina Palmeriego. Oprócz toruńskich chórzystów i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis na scenie pojawili się także uznani wykonawcy: Ingrida Gapova (sopran), Mariu Stefano Pietrodarchi (bandoneon), Aleksandra Soboń-Wakarecy (fortepian) oraz Natalia Kujawska (skrzypce). Wszystkimi elementami wielkiego przedstawienia dyrygowała Kinga Litowska, kierująca chórem Astrolabium od początku istnienia zespołu.

Tego dnia muzyczni jubilaci zostali nagrodzeni nie tylko pełną frekwencją na sali, ale także stojącymi brawami i owacjami, płynącymi od miłośników muzyki.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.