www.torun.pl

20 lat "Antoninka" na Wrzosach

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.

Uroczystość w Centrum Dialogu Społecznego na Bielanach zgromadziła byłych i obecnych wychowanków „Antoninka”, wolontariuszy, duchownych, członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i przedstawicieli władz miasta. Goście obejrzeli prezentacje fotograficzną i wysłuchali montażu słowno-muzycznego, zatytułowanego „Historia pewnego daru w muzycznych perełkach różańca”, na który złożył się tekst Tadeusza Soleckiego – metaforyczna opowieść o „Antoninku” oraz 10 wykonań utworów „Ave Maria” autorstwa różnych kompozytorów, które zaśpiewali Barbara Solecka – Rona i Szymon Rona. Z okazji jubileuszu zostały wręczone dyplomy i statuetki osobom zasłużonym dla działalności "Antoninka". Dla gości wystąpił także duet wokalno-gitarowy Ewa Żydołowicz – Rafał Zieliński „Zwierzak”. 

- To najważniejsze bogactwo – bogactwo dawania z siebie samego czegoś ważnego i wyjątkowego dla innych, a szczególnie wtedy, gdy adresowane jest to do najmłodszych, do tych, którzy dopiero potrzebują wsparcia, pomocy, poprowadzenia drogą, która jest wartościowa i ważnamówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dlatego chciałbym bardzo podziękować Pani Elżbiecie i Panu Janowi Cichonom za to, że się tego dzieła podjęli i wytrwale przez 20 lat nadal prowadzą świetlicę.

Prezydent podziękował też wolontariuszom, członkom Akcji Katolickiej, która sprawuje opiekę nad „Antonikiem” oraz Parafii św. Antoniego, z której pomieszczeń i pomocy placówka korzysta na co dzień. W upominku dla „Antoninka” przekazał dwa zestawy gier planszowych, w tym najnowsze Monopoly Toruń. Miasto od wielu lat wspiera działalność środowiskową świetlicy m.in. poprzez dofinansowanie kwotą blisko 40 tys. zł rocznie realizowanych w niej programów profilaktycznych oraz imprez kulturalnych i turystyczno – sportowych.

Świetlica powstała w 1999 r. jako duchowy dar mieszkańców po pielgrzymce Jana Pawła II do Torunia. Założycielami placówki byli Elżbieta i Jan Cichonowie z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Antoniego. Początkowo celem „Antoninka” było głównie dożywianie i doraźna opieka nad dziećmi potrzebującymi wsparcia z rejonu Wrzosów. Dzisiaj z jej oferty korzysta ponad 30 podopiecznych w wieku 6-16 lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Świetlica organizuje dla nich różnego typu zajęcia edukacyjne i pomocowe, kolonie i imprezy rekreacyjne, spotkania i badania w Poradni FAS na rzecz wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z alkoholowym zespołem płodowym przy Fundacji Daj Szansę w Toruniu. Dzieci i ich opiekunowie uczestniczą też w realizowanym od 2009 r. programie pn. „W zdrowej rodzinie”, mającym na celu profilaktykę i promocję zdrowia psychicznego, wsparcie działalności środowisk abstynenckich oraz udzielanie pomocy specjalistycznej rodzinom z problemem alkoholowym. „Antoninek” prowadzi również projekty międzynarodowe - organizuje pobyty w Toruniu dzieci z Ukrainy.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.