www.torun.pl

20 lat "Antoninka" na Wrzosach

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.

Uroczystość w Centrum Dialogu Społecznego na Bielanach zgromadziła byłych i obecnych wychowanków „Antoninka”, wolontariuszy, duchownych, członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i przedstawicieli władz miasta. Goście obejrzeli prezentacje fotograficzną i wysłuchali montażu słowno-muzycznego, zatytułowanego „Historia pewnego daru w muzycznych perełkach różańca”, na który złożył się tekst Tadeusza Soleckiego – metaforyczna opowieść o „Antoninku” oraz 10 wykonań utworów „Ave Maria” autorstwa różnych kompozytorów, które zaśpiewali Barbara Solecka – Rona i Szymon Rona. Z okazji jubileuszu zostały wręczone dyplomy i statuetki osobom zasłużonym dla działalności "Antoninka". Dla gości wystąpił także duet wokalno-gitarowy Ewa Żydołowicz – Rafał Zieliński „Zwierzak”. 

- To najważniejsze bogactwo – bogactwo dawania z siebie samego czegoś ważnego i wyjątkowego dla innych, a szczególnie wtedy, gdy adresowane jest to do najmłodszych, do tych, którzy dopiero potrzebują wsparcia, pomocy, poprowadzenia drogą, która jest wartościowa i ważnamówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dlatego chciałbym bardzo podziękować Pani Elżbiecie i Panu Janowi Cichonom za to, że się tego dzieła podjęli i wytrwale przez 20 lat nadal prowadzą świetlicę.

Prezydent podziękował też wolontariuszom, członkom Akcji Katolickiej, która sprawuje opiekę nad „Antonikiem” oraz Parafii św. Antoniego, z której pomieszczeń i pomocy placówka korzysta na co dzień. W upominku dla „Antoninka” przekazał dwa zestawy gier planszowych, w tym najnowsze Monopoly Toruń. Miasto od wielu lat wspiera działalność środowiskową świetlicy m.in. poprzez dofinansowanie kwotą blisko 40 tys. zł rocznie realizowanych w niej programów profilaktycznych oraz imprez kulturalnych i turystyczno – sportowych.

Świetlica powstała w 1999 r. jako duchowy dar mieszkańców po pielgrzymce Jana Pawła II do Torunia. Założycielami placówki byli Elżbieta i Jan Cichonowie z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Antoniego. Początkowo celem „Antoninka” było głównie dożywianie i doraźna opieka nad dziećmi potrzebującymi wsparcia z rejonu Wrzosów. Dzisiaj z jej oferty korzysta ponad 30 podopiecznych w wieku 6-16 lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Świetlica organizuje dla nich różnego typu zajęcia edukacyjne i pomocowe, kolonie i imprezy rekreacyjne, spotkania i badania w Poradni FAS na rzecz wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z alkoholowym zespołem płodowym przy Fundacji Daj Szansę w Toruniu. Dzieci i ich opiekunowie uczestniczą też w realizowanym od 2009 r. programie pn. „W zdrowej rodzinie”, mającym na celu profilaktykę i promocję zdrowia psychicznego, wsparcie działalności środowisk abstynenckich oraz udzielanie pomocy specjalistycznej rodzinom z problemem alkoholowym. „Antoninek” prowadzi również projekty międzynarodowe - organizuje pobyty w Toruniu dzieci z Ukrainy.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...