19. Mistrzostwa Świata W Lataniu Rajdowym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

19. Mistrzostwa Świata W Lataniu Rajdowym

52 załogi reprezentujące 17 państw walczyć będą w Toruniu o tytuł Mistrza Świata w Lataniu Rajdowym.

Mistrzostwa zaczynają się 17 sierpnia, w niedzielę o godzinie 14 właśnie w strefie kibica (od 11 strefa będzie czynna). Po uroczystym otwarciu mistrzostw, prezentacji ekip, zaplanowano pokaz lotniczy z udziałem Jerzego Makuli, siedmiokrotnego mistrza świata w akrobacji szybowcowej tańczącego na niebie, skoczków spadochronowych trafiających dokładnie w cel, modelarzy lotniczych (hol szybowca), swe możliwości zaprezentuje samolot pożarniczy Dromader, duet wiatrakowców i śmigłowiec Mi-24, zwany latającym czołgiem. Na zakończenie kilka samolotów biorących udział w Mistrzostwach Świata, będą to najpewniej małe, zwinne cessny 152, bo te maszyny preferują najlepsi na świecie piloci rajdowi, zaprezentuje lądowania precyzyjne.

W poniedziałek, wtorek i środę, czyli od 18 do 20 sierpnia, będzie funkcjonowała od 11 do 18 strefa kibica z barem i trybuną. Lądowania można będzie obejrzeć z bliska, a nawet w zwolnionym tempie na telebimie. Uroczyste zakończenie Mistrzostw Świata zaplanowano w czwartek 21 sierpnia o godz. 16 w Dworze Artusa.

Nazwa imprezy może być nieco niejasna, bo dla tej wyjątkowej dyscypliny lotniczej stosuje się kilka określeń. Mówi się o: Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata albo Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym. Wszystko to sprowadza się do jednego: dwuosobowa załoga (pilot i nawigator) musi na podstawie podanych 15 minut przed startem współrzędnych wyznaczyć, częściowo w locie, właściwą trasę, być co do sekundy nad przygotowanymi przez sędziów punktami zwrotnymi, ponadto znaleźć i wskazać na mapie sfotografowane z powietrza obiekty (zabudowania, skrzyżowania, stawy, itp.) nad którymi leci z prędkością ok. 130 kilometrów na godzinę na wysokości ok. 300 metrów. Ktokolwiek latał samolotem sportowym bądź turystycznym - wie, o jakim poziomie trudności mowa. Pilot i nawigator muszą zachować absolutną czujność, wykazać się spostrzegawczością, pomysłowością i precyzją pilotażu. Na zakończenie tego wyczerpującego zadania pilota czeka lądowanie precyzyjne. A nawet dwa, bo po pierwszym przyziemieniu, musi poderwać ponownie maszynę, zatoczyć krąg i na oczach sędziów i widzów ponownie wylądować w dokładnie wskazanym miejscu.

W Toruniu, podczas mistrzostw organizowanych przez Aeroklub Pomorski, po raz pierwszy lądowania będą prezentowane publiczności. W tym celu powstaje lotnicza strefa kibica usytuowana tuż obok pasa, na środku lotniska.

Jeśli chodzi o samo latanie rajdowe, warto wiedzieć, że zakazane jest używanie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, nie wspominając oczywiście o urządzeniach GPS. Piloci uprawiający tę dyscyplinę żartują, że wszyscy startujący mają się poczuć jak Żwirko i Wigura. Większość ekip korzysta z popularnego samolotu - cessny 152. Ten niewielki, zwinny górnopłat zdecydowanie najlepiej sobie radzi w spokojnym, obserwacyjnym locie na wysokości 300 metrów. Piloci twierdzą, że widać z niego najwięcej. Wszyscy zarazem wspominają, że jeszcze lepsza była przed laty polska Wilga, dziś wychodząca już niestety z użycia.

Liczyć możemy na wielu reprezentantów Polski w tej dyscyplinie. Poza najbardziej utytułowanym na świecie Januszem Darochą, wyróżniają się dziś szczególnie Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek, brązowi medaliści Mistrzostw Europy z 2013 roku oraz Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski wicemistrzowie świata z 2012 roku. Warto dodać, że Bolesław Radomski jest mistrzem świata z ubiegłego roku w lataniu precyzyjnym (to podobna dyscyplina - pilot leci sam), a w tym roku wygrał już dwie imprezy krajowe: 52. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki i Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka w Lesznie, co zapewniło mu zdobycie Pucharu Polski. Razem z Dariuszem Lechowskim, z którym wystartuje także w Mistrzostwach Świata, zdobyli niedawno w Inowrocławiu tytuł Mistrza Polski w Lataniu Rajdowym. Bolesław Radomski jest torunianinem, który zwyciężając w wielu imprezach na całym świecie zawsze to podkreśla, a teraz liczy na doping własnej publiczności.

Harmonogram Mistrzostw:

  • 17 sierpnia

11:00 - otwarcie strefy dla widzów. Sporo atrakcji przygotowanych przez firmę MegaPark.
14:00 - otwarcie Mistrzostw na płycie lotniska
14:45 - pokazy lotnicze, a w programie:

-pokaz modelarski
-pokazowe lądowania na celność
-skoki spadochronowe
-przelot samolotów z Aeroklubu Pomorskiego
-pokaz zrzutu wody z Dromadera
-pokaz samolotu Piper Cup
-akrobacja szybowcowa w wykonaniu Jerzego Makuli
-pokaz wiatrakowców
-oraz gościnnie z Inowrocławia śmigłowiec bojowy Mi-24

Zakończenie pokazów 16:30

  • 18, 19, 20 sierpnia

Około 10:00 rozpoczęcie konkurencji nawigacyjnej.

Lądowania na celność od 12:00 do 16:00 (dokładne godziny zostaną podane każdego dnia na fanpage'u i w Strefie Kibica).

O 17:00 wielkie losowanie nagród w Strefie Kibica!!!

  • 21 sierpnia

Dzień rezerwowy, a wieczorem uroczyste zakończenie Mistrzostw w Dworze Artusa w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widać dłonie, na klawiaturze laptopa
    Biznes, Miasto
    Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.