160 lat z Muzeum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

160 lat z Muzeum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Archiwalne zdjęcie Ratusza Staromiejskiego w Toruniu – siedziby głównej Muzeum Okręgowego w Toruniu, Eduard Flottwell, 1861, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Jedno z dziesięciu najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce obchodzi dzisiaj 160-lecie istnienia. To toruńskie Muzeum Okręgowe. Z tej okazji muzealnicy zabierają nas w podróż do przeszłości, podczas której poznamy historię powstania placówki i jej zbiorów.

9 lipca 1861 r. Magistrat skierował do Rady Miasta projekt utworzenia Museum für Kunst und Altertum. Po uzyskaniu akceptacji tego organu i przygotowaniu projektu regulaminu władze miejsce zwróciły się 16 lipca do nadprezydenta prowincji pruskiej Augusta von Eichmanna o zgodę na to przedsięwzięcie i otrzymały ją 22 lipca.

W jednej z sal na drugim piętrze Ratusza Staromiejskiego utworzono Städtisches Museum z połączonych zbiorów Coppernicus-Verein i Gminy Miejskiej oraz darów i depozytów mieszkańców Torunia, cechów rzemieślniczych, członków i sympatyków Towarzystwa. Zarząd nad Muzeum Miejskim przekazano kuratorium składającemu się z dziewięciu członków (dwóch z Magistratu, dwóch z Rady Miejskiej i pięciu z Towarzystwa). Zwrócono się do władz państwowych i miejskich w regionie z apelem o pomoc i poparcie dla nowej placówki oraz o „przekazanie wszelkich osobliwości z terenu do zbiorów muzeum”. Do władz i osób prywatnych rozesłano także kwestionariusze z zapytaniami dotyczącymi posiadanych przez nie dzieł sztuki. „Akcja ta dała tak poważne rezultaty, że prowizoryczne pomieszczenie zbiorów okazało się wkrótce niewystarczające nawet na zmagazynowanie wszystkich obiektów”. Zbiory zinwentaryzowano i podzielono na pięć grup:

  • sztuka (rzeźba, malarstwo, grafika, rysunki)
  • starożytność (broń, ozdoby, pieczęcie, zabytki archeologiczne)
  • przyrządy naukowe (modele)
  • przyroda
  • wyroby rzemieślnicze oraz odrębny gabinet numizmatyczny

Tak rozpoczęła się 160-letnia historia instytucji znanej dziś jako Muzeum Okręgowe w Toruniu, odwiedzanej (w czasach przedpandemicznych) przez 400 tysięcy osób rocznie, posiadającej obecnie siedem oddziałów (Ratusz Staromiejski w Toruniu, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienica Pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Muzeum Twierdzy Toruń), które stały się wizytówką miasta.

Na zdjęciu: Ratusz Staromiejski w Toruniu – siedziba główna Muzeum Okręgowego w Toruniu, Eduard Flottwell, 1861, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.