www.torun.pl

15-lecie toruńskiego Forum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
XV Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych zorganizowano w tym roku po raz 15. Jubileuszowa edycja spotkania reprezentantów NGO-sów działających na terenie miasta odbyła się 19 listopada 2018 roku w Dworze Artusa.

Forum to doroczne spotkanie organizacji pozarządowych, które służy przede wszystkim wymianie doświadczeń, pomysłów i dobrych praktyk. Spotkanie w Dworze Artusa otworzył prezydent Torunia Michał Zaleski

- Najcenniejsza wartość tego spotkania to ożywienie społeczne. 1149 organizacji pozarządowych, które działają w naszym mieście, to dziesiątki tysięcy osób w to zaangażowanych. Oni chcą dać coś z siebie, działając bezinteresownie, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tylko po to, aby życie w Toruniu było ciekawsze i bardziej różnorodne – czy to w świecie rekreacji, ochrony zdrowia, sportu czy kultury. Miasto wspiera finansowo te organizacje i dzięki temu mogą one realizować swoje interesujące pomysły, z radością co roku przeznaczamy coraz więcej środków na wsparcie projektów realizowanych przez NGO-sy. W 2018 roku zorganizowaliśmy dla nich aż 40 konkursów na realizację zadań gminy, o łącznej wartości 34 mln złotychmówił prezydent podczas oficjalnego otwarcia forum.

Spotkanie, które poprowadzili Aleksandra Łukomska-Smulska i Paweł Piotrowicz, tradycyjnie miało charakter roboczy – w programie wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia znalazły się cztery warsztaty szkoleniowe.

Podczas warsztatów uczestnicy forum mogli dowiedzieć się m.in.: jak zdefiniować i zweryfikować rezultaty zadania publicznego i jak je zmierzyć po zakończonym działaniu oraz w jaki sposób szukać prywatnych darczyńców organizacji i jak przygotować skuteczną zbiórkę darowizn w internecie.

Uczestnikom wydarzenia przedstawiono także ofertę otwartego kilka dni temu Toruńskiego Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro.

Nie zapomniano jednak o jubileuszowym charakterze spotkania. W przerwie kawowej na wszystkich czekał słodki poczęstunek – okolicznościowy tort z logo Forum.

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych organizowane jest od 2003 roku. Wtedy w Toruniu funkcjonowało 550 fundacji i stowarzyszeń, obecnie jest ich 1149.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.