www.torun.pl

15-lecie toruńskiego Forum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
XV Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych zorganizowano w tym roku po raz 15. Jubileuszowa edycja spotkania reprezentantów NGO-sów działających na terenie miasta odbyła się 19 listopada 2018 roku w Dworze Artusa.

Forum to doroczne spotkanie organizacji pozarządowych, które służy przede wszystkim wymianie doświadczeń, pomysłów i dobrych praktyk. Spotkanie w Dworze Artusa otworzył prezydent Torunia Michał Zaleski

- Najcenniejsza wartość tego spotkania to ożywienie społeczne. 1149 organizacji pozarządowych, które działają w naszym mieście, to dziesiątki tysięcy osób w to zaangażowanych. Oni chcą dać coś z siebie, działając bezinteresownie, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tylko po to, aby życie w Toruniu było ciekawsze i bardziej różnorodne – czy to w świecie rekreacji, ochrony zdrowia, sportu czy kultury. Miasto wspiera finansowo te organizacje i dzięki temu mogą one realizować swoje interesujące pomysły, z radością co roku przeznaczamy coraz więcej środków na wsparcie projektów realizowanych przez NGO-sy. W 2018 roku zorganizowaliśmy dla nich aż 40 konkursów na realizację zadań gminy, o łącznej wartości 34 mln złotychmówił prezydent podczas oficjalnego otwarcia forum.

Spotkanie, które poprowadzili Aleksandra Łukomska-Smulska i Paweł Piotrowicz, tradycyjnie miało charakter roboczy – w programie wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia znalazły się cztery warsztaty szkoleniowe.

Podczas warsztatów uczestnicy forum mogli dowiedzieć się m.in.: jak zdefiniować i zweryfikować rezultaty zadania publicznego i jak je zmierzyć po zakończonym działaniu oraz w jaki sposób szukać prywatnych darczyńców organizacji i jak przygotować skuteczną zbiórkę darowizn w internecie.

Uczestnikom wydarzenia przedstawiono także ofertę otwartego kilka dni temu Toruńskiego Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro.

Nie zapomniano jednak o jubileuszowym charakterze spotkania. W przerwie kawowej na wszystkich czekał słodki poczęstunek – okolicznościowy tort z logo Forum.

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych organizowane jest od 2003 roku. Wtedy w Toruniu funkcjonowało 550 fundacji i stowarzyszeń, obecnie jest ich 1149.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, Sport
  21 września 2019 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego odbył się mecz pomiędzy przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie a samorządowcami. Po serii rzutów karnych zwycięstwo odniosła drużyna MOPR-u.
 • Miasto
  W sobotę 21 września 2019 r. na Rynku Nowomiejskim odbył się festyn z okazji finału ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.
 • Miasto, MZK
  W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniu 21 września 2019 roku odbył się festyn rodzinny w zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Od 30 lat z Hameenlinną i od 10 lat z Novem mestem współpracuje Toruń na zasadzie partnerstwa miast. W dniu 21 września 2019 roku w Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz współpracy z tymi miastami.
 • W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".