15-lecie toruńskiego Forum | www.torun.pl

15-lecie toruńskiego Forum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
XV Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych zorganizowano w tym roku po raz 15. Jubileuszowa edycja spotkania reprezentantów NGO-sów działających na terenie miasta odbyła się 19 listopada 2018 roku w Dworze Artusa.

Forum to doroczne spotkanie organizacji pozarządowych, które służy przede wszystkim wymianie doświadczeń, pomysłów i dobrych praktyk. Spotkanie w Dworze Artusa otworzył prezydent Torunia Michał Zaleski

- Najcenniejsza wartość tego spotkania to ożywienie społeczne. 1149 organizacji pozarządowych, które działają w naszym mieście, to dziesiątki tysięcy osób w to zaangażowanych. Oni chcą dać coś z siebie, działając bezinteresownie, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tylko po to, aby życie w Toruniu było ciekawsze i bardziej różnorodne – czy to w świecie rekreacji, ochrony zdrowia, sportu czy kultury. Miasto wspiera finansowo te organizacje i dzięki temu mogą one realizować swoje interesujące pomysły, z radością co roku przeznaczamy coraz więcej środków na wsparcie projektów realizowanych przez NGO-sy. W 2018 roku zorganizowaliśmy dla nich aż 40 konkursów na realizację zadań gminy, o łącznej wartości 34 mln złotychmówił prezydent podczas oficjalnego otwarcia forum.

Spotkanie, które poprowadzili Aleksandra Łukomska-Smulska i Paweł Piotrowicz, tradycyjnie miało charakter roboczy – w programie wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia znalazły się cztery warsztaty szkoleniowe.

Podczas warsztatów uczestnicy forum mogli dowiedzieć się m.in.: jak zdefiniować i zweryfikować rezultaty zadania publicznego i jak je zmierzyć po zakończonym działaniu oraz w jaki sposób szukać prywatnych darczyńców organizacji i jak przygotować skuteczną zbiórkę darowizn w internecie.

Uczestnikom wydarzenia przedstawiono także ofertę otwartego kilka dni temu Toruńskiego Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro.

Nie zapomniano jednak o jubileuszowym charakterze spotkania. W przerwie kawowej na wszystkich czekał słodki poczęstunek – okolicznościowy tort z logo Forum.

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych organizowane jest od 2003 roku. Wtedy w Toruniu funkcjonowało 550 fundacji i stowarzyszeń, obecnie jest ich 1149.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.