www.torun.pl

15-lecie toruńskiego Forum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
XV Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych zorganizowano w tym roku po raz 15. Jubileuszowa edycja spotkania reprezentantów NGO-sów działających na terenie miasta odbyła się 19 listopada 2018 roku w Dworze Artusa.

Forum to doroczne spotkanie organizacji pozarządowych, które służy przede wszystkim wymianie doświadczeń, pomysłów i dobrych praktyk. Spotkanie w Dworze Artusa otworzył prezydent Torunia Michał Zaleski

- Najcenniejsza wartość tego spotkania to ożywienie społeczne. 1149 organizacji pozarządowych, które działają w naszym mieście, to dziesiątki tysięcy osób w to zaangażowanych. Oni chcą dać coś z siebie, działając bezinteresownie, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tylko po to, aby życie w Toruniu było ciekawsze i bardziej różnorodne – czy to w świecie rekreacji, ochrony zdrowia, sportu czy kultury. Miasto wspiera finansowo te organizacje i dzięki temu mogą one realizować swoje interesujące pomysły, z radością co roku przeznaczamy coraz więcej środków na wsparcie projektów realizowanych przez NGO-sy. W 2018 roku zorganizowaliśmy dla nich aż 40 konkursów na realizację zadań gminy, o łącznej wartości 34 mln złotychmówił prezydent podczas oficjalnego otwarcia forum.

Spotkanie, które poprowadzili Aleksandra Łukomska-Smulska i Paweł Piotrowicz, tradycyjnie miało charakter roboczy – w programie wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia znalazły się cztery warsztaty szkoleniowe.

Podczas warsztatów uczestnicy forum mogli dowiedzieć się m.in.: jak zdefiniować i zweryfikować rezultaty zadania publicznego i jak je zmierzyć po zakończonym działaniu oraz w jaki sposób szukać prywatnych darczyńców organizacji i jak przygotować skuteczną zbiórkę darowizn w internecie.

Uczestnikom wydarzenia przedstawiono także ofertę otwartego kilka dni temu Toruńskiego Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro.

Nie zapomniano jednak o jubileuszowym charakterze spotkania. W przerwie kawowej na wszystkich czekał słodki poczęstunek – okolicznościowy tort z logo Forum.

Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych organizowane jest od 2003 roku. Wtedy w Toruniu funkcjonowało 550 fundacji i stowarzyszeń, obecnie jest ich 1149.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.