15-lecie Fundacji „Światło" | www.torun.pl

15-lecie Fundacji „Światło"

Miasto
Data publikacji: 28 września 2018

Fundacja „Światło” ma już piętnaście lat. Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 27 września 2018 roku w Sali Mieszczańskiej w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

Misją Fundacji „Światło” jest wszechstronne wspieranie chorych i niepełnosprawnych oraz ich najbliższych. Swoją opieką otacza również osoby w śpiączce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Pacjenci trafiają tam z całej Polski. W zwykłych szpitalach szanse na wybudzenie określa się dużo mniejsze, czasem zerowe. Bliscy pokrzywdzonych nieraz dowiadują się, że lekarze nie są w stanie nic zdziałać, a pacjent powinien trafić w stanie wegetatywnym do domu… Większym współczuciem i chęcią pomocy wykazuje się Fundacja Światło, która może pochwalić się pokaźną liczbą wyleczonych pacjentów. To najlepszy dowód, że cierpliwość i chęć dalszych starań popłaca.

- Wiele razy spotykaliśmy się z panią prezes Janiną Mirończuk, rozmawialiśmy o remontach, modernizacjach, a nawet ambitniejszych planach - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Trwało to pewien czas, aż w 2011 roku spełnił się nasz cel. Dla potrzeb wówczas powołanego zakładu opiekuńczo-leczniczego Miasto Toruń z radością mogło przekazać nowy, nowocześnie wyposażony budynek, w którym ludzie w śpiączce mają naprawdę bardzo dobre warunki. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi - zarządu, rady nadzorczej, pracowników i wolontariuszy Fundacji, którzy dostarczają dobro i szczęście dla swoich podopiecznych, niezależnie w jakim oni są stanie. Bardzo dziękuję za te piękne piętnaście lat, które otwierają drogę do kolejnych dokonań. Życzę państwu wielu lat wytrwałości, radości i takiej pogody ducha.

W strukturze Fundacji „Światło” od 2005 roku działa również Akademia Walki z Rakiem. Jej głównym celem jest pomoc psychologiczna osobom chorym onkologicznie oraz ich bliskim. Zważywszy na ogromną rolę, jaką w procesie zdrowienia odgrywa samopoczucie pacjenta, kluczowe jest bowiem wzmocnienie kondycji psychicznej podopiecznych, pomoc w walce z lękiem oraz dążenie do zminimalizowania stresu związanego z trudami procesu leczenia. AWzR spotkamy także w innych polskich miastach.

- Co jakiś czas ukazują się pewne rankingi na najpiękniejsze miejsca w Toruniu. Zawsze uważałem, że niezmiennie na szczycie powinna być Fundacja Światło - przyznał przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. - To jest miejsce, w którym każdego dnia dokonują się cuda. Skupia ono tak wielu niezwykłych ludzi. Każdy z nas jest szczęśliwy, gdy ma przynajmniej jednego dobrego przyjaciela. Fundacja Światło ma tych prawdziwych, oddanych przyjaciół dziesiątki, jak nie setki. To miejsce, które kojarzy się z bólem, tragediami, okrutnymi wypadkami, jest jednym z najbardziej optymistycznych, wypełnionych szczęściem i radością miejsc w naszym mieście.

Ważną rolę w działalności Fundacji odgrywa również Toruńska Grupa Teatralna EFATA, która - jak podkreślił prezydent Zaleski - daje impuls do życia i przywraca nadzieję w sytuacjach, które wydają się beznadziejne.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu bukiety kwiatów i upominki dla jubilatów
  Miasto
  21 par małżeńskich odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia wręczył prezydent Torunia podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim w dniu 3 sierpnia 2021 r.
 • Na zdjęciu pielęgniarka szczepi mężczyznę w restauracji
  Koronawirus, Miasto
  Kilkunastu pracowników restauracji „Chleb i Wino” zostało zaszczepionych dzisiaj w miejscu swojej pracy. W ten sposób zainicjowana została pilotażowa akcja szczepienna w toruńskiej gastronomii i hotelarstwie.
 • Na zdjęciu widać salę klasową, puste ławki i krzesła, z przodu na ścianie wisi tablica
  Miasto
  We wtorek 3 sierpnia 2021 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2021/2022 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu mecz piłki nożnej
  Miasto, Sport
  Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu.
 • Grafika Toruńskiej Platformy Startowej
  Biznes, Miasto
  Toruńska Platforma Startowa to projekt, który zachęca do podejmowania działań zmierzających do tworzenia własnej firmy.
 • Tereny zalesione na os. Jar
  Eko, Miasto
  W rankingu przeprowadzonym przez portal GetHome.pl Toruń znalazł się w czołówce dużych miast polskich, w których znaczną część zajmują tereny zieleni.
 • 4 sierpnia 2021 r. wyruszy z Torunia 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa ponownie odbędzie się w formie sztafety.
 • Piąta edycja Wielkiej Koszykarskiej Fety u Kopernika odbyła się na Błoniach Nadwiślańskich w weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 r.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (26 lipca - 1 sierpnia) potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend sierpnia.
 • 1 sierpnia 2021 r. w Toruniu, jak w całej Polsce, symboliczny dźwięk syren w godzinę "W" dał znak do rozpoczęcia apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • W związku ze spodziewanymi 1/2 sierpnia 2021 r. burzami i ulewami Wisła oraz inne cieki wodne mogą osiągnąć stany wysokie. Możliwe są lokalne podtopienia!
 • Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.