15-lecie Fundacji „Światło" | www.torun.pl

15-lecie Fundacji „Światło"

Miasto
Data publikacji: 28 września 2018

Fundacja „Światło” ma już piętnaście lat. Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 27 września 2018 roku w Sali Mieszczańskiej w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

Misją Fundacji „Światło” jest wszechstronne wspieranie chorych i niepełnosprawnych oraz ich najbliższych. Swoją opieką otacza również osoby w śpiączce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Pacjenci trafiają tam z całej Polski. W zwykłych szpitalach szanse na wybudzenie określa się dużo mniejsze, czasem zerowe. Bliscy pokrzywdzonych nieraz dowiadują się, że lekarze nie są w stanie nic zdziałać, a pacjent powinien trafić w stanie wegetatywnym do domu… Większym współczuciem i chęcią pomocy wykazuje się Fundacja Światło, która może pochwalić się pokaźną liczbą wyleczonych pacjentów. To najlepszy dowód, że cierpliwość i chęć dalszych starań popłaca.

- Wiele razy spotykaliśmy się z panią prezes Janiną Mirończuk, rozmawialiśmy o remontach, modernizacjach, a nawet ambitniejszych planach - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Trwało to pewien czas, aż w 2011 roku spełnił się nasz cel. Dla potrzeb wówczas powołanego zakładu opiekuńczo-leczniczego Miasto Toruń z radością mogło przekazać nowy, nowocześnie wyposażony budynek, w którym ludzie w śpiączce mają naprawdę bardzo dobre warunki. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi - zarządu, rady nadzorczej, pracowników i wolontariuszy Fundacji, którzy dostarczają dobro i szczęście dla swoich podopiecznych, niezależnie w jakim oni są stanie. Bardzo dziękuję za te piękne piętnaście lat, które otwierają drogę do kolejnych dokonań. Życzę państwu wielu lat wytrwałości, radości i takiej pogody ducha.

W strukturze Fundacji „Światło” od 2005 roku działa również Akademia Walki z Rakiem. Jej głównym celem jest pomoc psychologiczna osobom chorym onkologicznie oraz ich bliskim. Zważywszy na ogromną rolę, jaką w procesie zdrowienia odgrywa samopoczucie pacjenta, kluczowe jest bowiem wzmocnienie kondycji psychicznej podopiecznych, pomoc w walce z lękiem oraz dążenie do zminimalizowania stresu związanego z trudami procesu leczenia. AWzR spotkamy także w innych polskich miastach.

- Co jakiś czas ukazują się pewne rankingi na najpiękniejsze miejsca w Toruniu. Zawsze uważałem, że niezmiennie na szczycie powinna być Fundacja Światło - przyznał przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. - To jest miejsce, w którym każdego dnia dokonują się cuda. Skupia ono tak wielu niezwykłych ludzi. Każdy z nas jest szczęśliwy, gdy ma przynajmniej jednego dobrego przyjaciela. Fundacja Światło ma tych prawdziwych, oddanych przyjaciół dziesiątki, jak nie setki. To miejsce, które kojarzy się z bólem, tragediami, okrutnymi wypadkami, jest jednym z najbardziej optymistycznych, wypełnionych szczęściem i radością miejsc w naszym mieście.

Ważną rolę w działalności Fundacji odgrywa również Toruńska Grupa Teatralna EFATA, która - jak podkreślił prezydent Zaleski - daje impuls do życia i przywraca nadzieję w sytuacjach, które wydają się beznadziejne.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.