132 lata komunikacji miejskiej w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

132 lata komunikacji miejskiej w Toruniu

Miasto, MZK
Data publikacji: 16 maja 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie przedstawia tramwaj turystyczny na tle zajezdni MZK Toruń

We wtorek, 16 maja 2023 r. mijają 132 lata, odkąd na ulicach Torunia pojawiły się pierwsze konne tramwaje. Od tego momentu liczymy historię publicznego transportu w naszym mieście.

Na początku po Toruniu jeździło 13 tramwajów (6 zamkniętych i 7 otwartych) oraz 2 otwarte omnibusy. Pierwsza linia tramwajowa wiodła z Bydgoskiego Przedmieścia na Dworzec Toruń Miasto i przebiegała przez starówkę. Zajezdnia tramwajowa wyposażona została w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni. Przedsiębiorstwo posiadało wówczas 27 koni. Personel zakładu komunikacji liczył 20 osób, wśród których był m.in. kowal, woźnice i stajenni.

Dla porównania - dziś trasy tramwajowe liczą w sumie 22 km (po zakończeniu budowy linii na północ będzie to 28,3 km), a autobusowe 147 km. Flota MZK liczy 64 tramwaje, w tym 22 nowoczesne Pesy oraz 150 autobusów, w tym 10 elektrycznych (4 nowe właśnie do nas trafiły), a konie mamy wyłącznie mechaniczne. Obecnie zespół MZK to 530 pracowników.

Historia MZK w albumie

Podczas ostatniego Wieczoru w Zajezdni wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz danych zdjęć, dokumentujących początki i rozwój komunikacji miejskiej w Toruniu. Wszystkie publikowane są w wydanym przez MZK albumie „Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Portret 130-lecia”, w którym miłośnicy komunikacji znajdą również mnóstwo ciekawych informacji na temat naszej historii. Zainteresowanych zapraszamy do kasy MZK przy ul. Sienkiewicza, gdzie można nabyć album.

Czytaj więcej o historii komunikacji miejskiej

Tramwaj jak za danych lat

Do kształtu pierwszych toruńskich tramwajów nawiązuje zrekonstruowany na podwoziu z lat 60. tramwaj turystyczny, który można spotkać okazjonalnie od wiosny do jesieni na torach. Podczas Wieczoru w zajezdni kursy dla torunian z przewodnikiem cieszyły się wielką popularnością. Chętni do wycieczek tym niezwykle klimatycznym pojazdem mogą go wynająć. Może to być pomysł na spotkanie towarzyskie, zjazd rodzinny lub imprezę firmową.

Chcesz wiedzieć więcej o wynajmie? Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta MZK, tel. 56 612 18 -05, -07, -08, e-mail: 


fot. MZK Toruń

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
  Kultura, Miasto
  10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
 • Schody na dworcu PKP wyłączone z użytkowania
  Miasto
  Ruchome schody prowadzące na I piętro w budynku Dworca Kolejowego Toruń Główny są wyłączone z użytkowania. Na wyższą kondygnację można się dostać schodami tradycyjnymi oraz windą. Po przebudowie dworca PKP Toruń Główny pojawiło się więcej lokali i punktów komercyjnych. W związku z niedużym zainteresowaniem podróżnych, szczególnie na wyższym...
 • Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.
 • Wielka Toruńska Świąteczna Ślizgawka - plakat
  Miasto, Sport
  Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.
 • Grafika przedstawia Świętego Mikołaja siedzącego przy stole ze starszą panią
  Kultura, Miasto
  „Postać św. Mikołaja” – to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Organizatorem 14. już edycji konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu.
 • 28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkają się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10:00 w hotelu Filmar. Rejestracja uczestników od godz. 9:30.
 • Przypominamy o obowiązku oczyszczania chodników ze śniegu i lodu. To dotyczy nie tylko gminy, ale także właścicieli nieruchomości. Obowiązki te wynikają m.in. z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające...
 • „Postać św. Mikołaja” – to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Organizatorem 14. już edycji konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu.
 • Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Toruń jest gospodarzem Pucharu Polski P2 Kadetów i Juniorów w taekwondo olimpijskim. Zmagania potrwają do 26 listopada.
 • Przedszkole Miejskie nr 9 świętuje 50-lat działalności. Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 w siedzibie placówki przy ul. Gagarina
 • 24 listopada 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury dzieci świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.
 • 25 listopada w Kalendarzu świąt nietypowych zapisany jest jako Dzień Tramwajarza. To ważne święto, gdyż to właśnie dzięki tramwajarzom nie stoimy w korkach jadąc np. do szkoły, do pracy, na zakupy, z wizytą do cioci czy do kina. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników....