www.torun.pl

12. Toruń Curling Cup

Miasto, Sport
Data publikacji: 09 października 2019
Autor: Paweł Piotrowicz
Toruń Curling Cup 2019

24 drużyny, prawie 100 zawodników. Od piątku do niedzieli curlerzy z całej Polski będą walczyć o zwycięstwo w turnieju Toruń Curling Cup 2019.

Impreza, zaplanowana od 11 do 13 października 2019 r. odbywa się w naszym mieście po raz dwunasty. Toruński turniej jest najstarszym turniejem curlingowym w Polsce. Kunszt i precyzję zawodników będzie można podziwiać na lodowisku Mentor Sport, przy ul. Szosa Chełmińska 177-181.

24 drużyny na tych zawodach to nowość, bo do tej pory toruński turniej był rozgrywany z udziałem 16 zespołów. Jednak zainteresowanie udziałem było w tym roku tak duże, że organizator, Toruński Klub Curlingowy, postanowił poszerzyć liczbę uczestników. W pierwszej fazie rozgrywek zespoły zostały podzielone na trzy grupy, w których zostaną rozegrane dwie kolejki. Następnie nastąpi faza double-knockout, w której pierwsza przegrana przesuwa zespół do niższej drabinki, a kolejna eliminuje z dalszej gry. Margines błędu będzie więc minimalny, a ewentualna porażka bez surowych konsekwencji będzie  możliwa jedynie w fazie grupowej.

Mecze będą rozgrywane w piątek, sobotę i niedzielę. Pierwsza kolejka każdego dnia turnieju  o godzinie 8.00. Kolejne mecze przez cały piątek i sobotę, a także w niedzielę do późnego popołudnia. Oficjalne rozpoczęcie zawodów zaplanowano na piątek 11 października, w samo południe.

Toruński Klub Curlingowy zaprasza serdecznie do kibicowania, wstęp na trybuny jest darmowy. Finałowe starcie rozpocznie się w niedzielę o 16:00.

Zwycięzca otrzyma puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, który objął tę imprezę honorowym patronatem. W tym roku przygotowane są także nagrody pieniężne, których pula wynosi 3 000 zł.


W turnieju zagrają także torunianie. TKC wystawił cztery drużyny klubowe.
Będą oczywiście obrońcy tytułu sprzed roku, czyli - Toruń Curling Team w składzie: Radosław Kowalski, Sebastian Lichy, Mateusz Kulik i skip Bartosz Jakubowski. Kolejny zespół TKC Mixtura w składzie: Aldona Sztyma, Jolanta Różańska, Małgorzata Litwin i skip Natalia Turek (w zeszłym roku "Mixtura z miodem" w składzie jak wyżej lecz wspomagana przez bełchatowianina Michała Zakrzewskiego zdobyła brązowy medal). Trzecią toruńską drużyną są Kamienne Pierniki w składzie: Mariusz Uzarowicz, Dariusz Kilan, Grzegorz Góral, Janusz Szatkowski i skip Tomasz Kulik. Są to zawodnicy w wieku 50+ przygotowujący się do listopadowych Mistrzostw Polski w tej kategorii. W toruńskim turnieju będą chcieli zająć najwyższe miejsce spośród drużyn tej grupy. Łatwo nie będzie, bo ich rywalami będą znacznie bardziej doświadczone zespoły: Team Hansa z Gdańska, Four Fifty z Bełchatowa i Old Curlers z Warszowic. Ci ostatni to aktualni Mistrzowie Polski 50+, wielokrotni reprezentanci kraju na MŚ, a w ich składzie gra także torunianin Paweł Piotrowicz. W turnieju wystąpi też drużyna TKC Jakiś Problem w składzie Daniela Finc, Jarosław Kamiński, Tomasz Hryniewicki, Michał Zaręba, Michał Gasewicz i skip Łukasz Szatkowski. W ubiegłym roku, w swoim debiucie zajęli 15 miejsce.

Wśród zamiejscowych faworytów do zwycięstwa na pewno jest krakowki KKC Mistral - zwycięzcy z 2016 roku, w dwóch następnych edycjach odpadali w ćwierćfinałach po porażkach z toruńskimi drużynami i z pewnością są żądni rewanżu. Również wspominani Old Curlers mają chrapkę na podium, gdyż byli już dwukrotnie na 4 miejscu (2016 i 2018). Na 4 miejscu w 2017 byli z kolei Ice Rockets z Gliwic, którzy rozpoczęli aktualny sezon od zwycięstwa w Mazury Curling Cup, prezentując wysoką formę. Nie zabraknie również srebrnych medalistów z ubiegłego roku, zespołu Panda Team z Gdańska.

Oprócz drużyn toruńskich w zawodach będą uczestniczyć drużyny w Warszawy, Krakowa, Gdańska, Sopotu, Poznania, Gliwic, Warszowic, Bełchatowa, Sztumu, w tym także nieoglądane jeszcze w naszym mieście. Ze stolicy przyjedzie także ekipa z Warszawskiego Klubu Sportowego Głuchych "WARS" ponieważ curling to doskonały sport integracyjny, w którym na poziomie turniejowym mogą się z sobą mierzyć zawodnicy w pełni sprawni i niepełnosprawni.


Dynamiczny rozwój turnieju to w dużej mierze zasługa dobrej współpracy Toruńskiego Klubu Curlingowego z Miastem Toruń - Europejskim Miastem Sportu 2019, które od wielu lat wspiera finansowo to wydarzenie. Imprezie patronuje również Polska Federacja Klubów Curlingowych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Spotkania z mieszkańcami 2020
  Biznes, Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, MZK, Sport
  Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Miasto
  28 lutego 2020 roku Justyna Wileńska obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała jej kandydaturę.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Żużlowa Reprezentacja Polski wraca po 9 latach na Motoarenę! 29 marca 2020 r. o godz. 14:00 właśnie w Toruniu Polacy zmierzą się z Australijczykami.