www.torun.pl

11. Dziękczynienie w Rodzinie

Miasto
Data publikacji: 07 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Toruń gościł 7 września 2019 r. uczestników 11. „Dziękczynienia w Rodzinie” – corocznego spotkania organizowanego w pierwszą sobotę września dla słuchaczy Radia Maryja z całej Polski.

W południe w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przy Drodze Starotoruńskiej pielgrzymi wzięli udział we mszy św. koncelebrowanej przez ks. bpa Wiesława Śmigla, ordynariusza diecezji toruńskiej. W imieniu miasta gości powitał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Oprócz uroczystej liturgii na uczestników Dziękczynienia w Rodzinie czekały tego dnia liczne atrakcje. Z koncertami wystąpili: Jacek Silski, Agnieszka Sokolnicka & Voytek Soko z zespołem, Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Przygotowane były stoiska z ofertą kulinarną, księgarską i prozdrowotną, a dla dzieci - miasteczko Państwowej Straży Pożarnej i sportowy plac zabaw Centralnego Ośrodka Sportu. Swoje punkty wystawiły też Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Na parkingu przy sanktuarium – w „Miasteczku zdrowia” przeprowadzane były bezpłatne konsultacje medyczne ze specjalistami z zakresu onkologii, mammografii i cytologii oraz chorób serca i cukrzycy.

Tegoroczne uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem ks. bp. Wiesława Śmigla, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • Sesje referatowe, warsztaty historyczne dla młodzieży i pokaz filmu „Szpęgawsk 1939” to główne punkty konferencji naukowej "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku", która odbywa się w piątek 22 listopada 2019 r. w Dworze Artusa.