www.torun.pl

11. Bella Skyway Festival

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 sierpnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.

Idea zainspirowana pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu, mierzyć będzie się z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe, doświadczania tego, co na pozór nieosiągalne. Festiwal, podobnie jak natura, która formuje nieznane jeszcze fragmenty wszechświata, dzięki kreatywności i wyobraźni artystycznej zmieni miasto w przestrzeń wyjątkową, a widz znajdzie się w centrum tej wyprawy w nieznane.

Festiwalowe atrakcje będą dostępne codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 20:30-00:00.

1.Devotion - Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus, Polska
Rynek Staromiejski . Bilety w kasach: 20 zł, dzieci do 7 lat - gratis
Zachwycający seans w formacie 360 stopni, prezentowany w nowoczesnym, sferycznym namiocie projekcyjnym Polidomes International  z kopułą o łącznej powierzchni 280 m2 i niemal 10 m wysokości.

Bilety: https://www.bilety24.pl/inne/devotion-52081

W internetowej przedsprzedaży w serwisie bilety24.pl cena biletu wynosi 18 zł. Wstęp gratis dla dzieci do lat 7 w każdym przypadku. Internetowa przedsprzedaż kończy się w dniu 19 sierpnia 2019 roku.
 
Pokazy odbywać się będą w godzinach trwania festiwalu, czyli codziennie od 20:30 do 24:00. Spektakl będzie trwał około 7 minut. Uwaga! Niewielki odsetek osób może doznawać ataków epilepsji na skutek oddziaływania pewnych efektów wizualnych, w tym takich jak migające światła czy kompozycje obrazów. Osoby cierpiące na epilepsję wchodzą na teren instalacji na własną odpowiedzialność.

2. Les Footballeurs  - Remi Brun, Francja
Ruiny Podominikańskie
Świetlna instalacja rejestruje potężny ruch dwóch piłkarzy: napastnika, który uderza piłkę i bramkarza, który próbuję ją złapać. Rzeźby stworzone są w skali 1:1, co pozwala wzbudzić w ruchu wrażenie wielkiej siły i dynamiki.

3. Loopy Lou - Remi Brun, Francja
 Ruiny Podominikańskie
Instalacja dedykowana córce artysty, Louise, której ruchy zostały zarejestrowane, gdy bawiła się w wieku 8 lat. Subtelna kombinacja okrągłych kształtów, pętli, przechodzących przez metalowe łuki i niebieskie diody LED, dzięki którym powstaje rzeźba, ożywająca we wszystkich kierunkach.

4. Sequence - Steve Nash, Larovsky, Vj Pillow, Polska
Urząd Marszałkowski
„Kiedy muzyka osiąga najszlachetniejszą moc, staje się kształtem w przestrzeni” - to przewodnia myśl instalacji audio-wizualnej przygotowanej przez Steve Nash’a (współpraca wizualna Larovsky i Vj Pillow). Obraz wynika tu z muzyki i w pełni ją odzwierciedla. Całość wykonana jest przy użyciu oprogramowania Notch, pozwalającego na tworzenie wizualizacji w czasie rzeczywistym.

5. Opowiedz innym, jak to wygląda - mock nock (Malejka), Polska
Plac  za CKK Jordanki
Drzewa gatunku Finem Mundi były unikatowym elementem flory leżących na antypodach Wysp Krawędziowych. W skutek katastrofy jeden z atoli zapadł się w oceanie. Tamtejsze rośliny spotkała wyjątkowa zagłada. Prezentujemy makietę tego wyjątkowego w historii botaniki i geologii wydarzenia.

6. Geodrzewa - Michał Kardas, Polska
ul. Wały gen. Sikorskiego
Geodrzewa to trzy niezwykłe rośliny, które posiadają ogromne i świecące kolce. Swoją obecnością tworzą swoisty mikrosystem. Jest to świat, gdzie prostota geometrii i rytmu łączy się z nieregularnym światem roślin. Geodrzewa różnią się od zwykłych drzew tym, że komunikują się między sobą niezależnie, zmieniając odcień i natężenie światła kolców i wydając przy tym odgłos bębna.

7. Chinatown - Waterconcept, Art4Media, Polska
ul. Gregorkiewicza
Z Torunia do Gulin w Chinach jest dokładnie 7907 km, ale na sześć dni prawdziwą atmosferę chińskiego miasta można poczuć na festiwalu! Tradycyjne chińskie lampiony, świetliste kwiaty lotosu, ogród Bonsai oraz azjatycka strefa gastronomiczna. Podróż po czterech barwnych strefach tematycznych rozpoczyna się przejściem przez Chińską Bramę wzbogaconą o projekcję 3D z orientalnymi motywami. Uwaga! Wejście do instalacji od strony ul. Wały gen Sikorskiego i ul. Przy Kaszowniku.

8. Symbioza - Bodigi, Polska
ul. Dąbrowskiego
Założeniem instalacji jest pokazanie rozwoju komunikacji miejskiej jako integralnego elementu funkcjonowania miasta oraz wspaniałej i pięknej koegzystencji rodzaju ludzkiego ze światem i kierunku, w jakim może ona zmierzać. Projekcja zrealizowana ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II".

9. Loom - Pedro & Chloe, Portugalia
eNeRDe, ul. Browarna
Multimedialna instalacja site-specific, w której autorzy zajmują się badaniem światła i przestrzeni. W ich pracy eksploracja ludzkiej percepcji w zakresie tych dwóch elementów jest analizą środowiska, w którym zainstalowany element zmienia się w narrację. Ta angażuje zarówno naturę, jak i ludzkie pragnienie kontrolowania chaosu.

10. Szekspir. Projekcje - Teatr Baj Pomorski, Polska
Teatr Baj Pomorski
William Szekspir do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dramaturgów na świecie. Pozostawił po sobie łącznie 38 sztuk teatralnych, 154 sonety i wiele innych utworów. W Toruniu powstaje druga w Polsce scena szekspirowska. W związku z jej budową na festiwalu zagościł mapping 3D poświęcony angielskiemu pisarzowi!

11. Last Parade - Alexander Reichstein, Finlandia
Fosa Zamkowa
Wideo-instalacja, która tworzy rezerwat przyrody wypełniony rzadkimi zwierzętami i ptakami, gdzie cienie zagrożonych i narażonych na wyginięcie gatunków wędrują nieustannie wzdłuż toruńskich murów zamkowych. Zwierzęta chodzą parami, tak jak podczas marszu w kierunku Arki Noego, jednak tym razem powoli zanikają, jako że ich ostatni marsz się kończy.

12. Quietly speaking colors - Kotryna Calkaite, Litwa
ul. Ciasna
Większość wspomnień ma kolory. Instalacja jest pamiątkowym obrazem ojca autorki, zawierającym całą gamę doświadczeń, spostrzeżeń, wyuczonych rzeczy, momentów spokoju i szczęścia, chwil wsłuchania się w otoczenie, w osoby obok ciebie, jak i w samego siebie. To droga do kwintesencji istoty, do wewnętrznego dziecka, do pierwszego związku – związku z twoimi twórcami.

13. Retush - Studenci WSP UMK, Polska
Pałac Dąmbskich, ul. Łazienna
Projekcja zrealizowana przez grupę 15 osób – studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK. Animacje są autorskimi wypowiedziami, w większości skupiającymi się na "zabawie" formą plastyczną. Nie brakuje jednak bardziej zaangażowanych, czy też lekko krytycznych akcentów.

14. Świetlny Spektakl Specjala - Top-Art, Polska
Skwer Oficerskiej Marynarki Wojennej
Świetlny pokaz na skwerze przed Bramą Klasztorną zabierze widzów w podróż po Północy, tajemniczej krainie pełnej nieokiełznanych żywiołów, nieskrępowanej wyobraźni i unikalnej symboliki Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Pokaże nam też sam Toruń w nieznanym do tej pory świetle. Uwaga! Projekcja nieprzeznaczona dla widzów małoletnich.

15. Rainbow Connection - Yun, Singapur
Hotel Bulwar
Ekspozycja modułów solarnych przetworzonych do formy ruchomej, pryzmatycznej projekcji na ziemi. Połączone moduły tworzą płótno światła, które eksploruje fantastyczne i zjawiskowe krajobrazy głębokiego morza, lasu czy chmur. Świetlne moduły wykonane są z upcyklingowanych pojemników przez lokalne społeczności.

16. Światło Wisły - Łukasz „Bandzi” Błażewicz i Iwona Czarnata (VES), Polska
Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego
Po raz pierwszy w historii festiwalu miejscem instalacji będzie toruński most drogowy. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, podkreślone zostaną architektoniczne detale jego konstrukcji.  Uwaga! Instalację najlepiej oglądać z Bulwaru Filadelfijskiego na wysokości Skweru Oficerskiej Marynarki Wojennej.

17. Wrota - Kasper Hein, Polska
ul. Pod Krzywą Wieżą
Jednym z pierwszych doniesień o teleportacji jest 4000-letni mit austronezyjskiego ludu Cham o Lady Po Nagar, chłopce z rejonów gór Dai An. Bohaterka opuściła rodzinne strony i udała się do Chin, gdzie poślubiła syna cesarza. Gdy mąż zakazał jej odwiedzać rodzinę, kobieta zniknęła i nagle pojawiła się w Nha Trang w Wietnamie. Tam pomagała potrzebującym i założyła państwo Champ. „Wrota” to obiekt poświęcony symbolice przejścia, które pomogło bogini Yan Po Nagar wyswobodzić się spod władzy złego męża, aby móc nieść dobro innym.

18. Drzewa Świata - Maciej Bowszys, Polska
Alpinarium przy ul. Kopernika
Podróże od wieków stanowiły wielką wartość. Podróżowaliśmy, lecz w pewnym momencie (jakby to powiedzieć...) zabrakło nam miejsca. Zdecydowaliśmy wybrać się dalej. Na księżyc. Spróbowaliśmy. Udało się. Niedawno postawiliśmy sobie nowy cel: zdobyć Marsa. Ale, czy to nie za daleko? Dla NASA - nie. Dla nas - raczej tak. Czy to źle? Rozejrzyj się, zastanów... Podróże są bardzo ważne w życiu człowieka. Nie tylko te dalekie.

19. Sąd Ostateczny - Tomasz Wlaźlak, Andrzej Rutkowski, Polska
Collegium Maximum
Interaktywny mapping na fasadzie budynku - cyfrowa interpretacja motywu Sądu Ostatecznego. W tej wersji każdy z widzów może stać się współautorem instalacji. Praca zachęca do interakcji poprzez dołączone do niej joysticki. Oparta została o mechanikę klasycznych gier wideo, przede wszystkim kultowego PONG-a. Do graczy należy wybór, po której stronie staną, czy przejmą kontrolę nad uzbrojonym w miecz aniołem czy nad rozgrzanym do czerwoności diabłem.

20. Multimedialne pokazy: Czy jesteśmy tu sami? - CN Młyn Wiedzy, Polska
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - 22.08.2019, 21:30, 22:00, 22:30
 Widowiskowa podróż po najodleglejszych zakątkach naszej galaktyki . Uczestnicy mają wyjątkową okazję zobaczyć, na największym ekranie w Toruniu (blisko 800 m kw.), filmową opowieść o naszym Układzie Słonecznym. Podróż rozpocznie się sprzed budynku centrum nauki, a zakończy spektakularnym pokazem laserowym, połączonym z pirotechnicznym show.Parkingi buforowe Bella Skyway Festival
A. Centralny Cmentarz Komunalny
Grudziądzka/Celnicza, dojazd z kierunku Gdańsk drogą krajową 91
Dojazd na festiwal autobusem linii nr 14 i autobusami specjalnymi „BSF” (odjazdy co 15 minut). Powrót na parking z pl. Rapackiego autobusami linii nr 12 do godz. 22:58 (do przystanku „Polna”), autobusami linii nr 14 do godz. 22:26 oaz autobusami specjalnymi „BSF” o godz. 21:05, 21:35, 22:05, 22:35, 23:05, 23:35 i 00:05.


B. Uniwersytet
Gagarina-aula UMK
Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 10-15 minut). Powrót na parking tramwajami linii nr 1 i 1N z przystanku „Aleja Solidarności” do godz. 00:30.


C. Motoarena
Pera Jonssona: dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon
Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 2 i nr 5 (co 15 minut). Powrót na parking tramwajami linii nr 2 z przystanku „Odrodzenia” do godz. 23:15 oraz linii nr 5 i nr 3N z przystanku „Aleja Solidarności” do godz. 00:20.


D. Centrum Targowe „Park”
Szosa Bydgoska: dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon
Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 2 i nr 5 (co 15 minut) i autobusami linii nr 53 (co 20 minut). Powrót na parking autobusami linii nr 53 z przystanku „Odrodzenia” do godz. 23:03 oraz tramwajami linii nr 5 i nr 3N z przystanku „Aleja Solidarności” do godz. 00:20 (do przystanku „Reja”).


E. Plac Cyrkowy
Przy Skarpie: dojazd z autostrady A1 oraz kierunków Poznań i Włocławek
Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 3-15 minut) i linii nr 5 (co 15 minut). Powrót na parking tramwajami linii nr 1, 1N i 5 z al. Solidarności do godz. 00:30.


Cena biletu parkingowego: 5 zł
Bilet – wraz z paragonem – uprawnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej (do 5 osób) od godz. 18:00 do godz. 01:00 na powyższych liniach. Parkingi są niestrzeżone i czynne od godz. 18:00 do godz. 00:30.


Dodatkowo zmotoryzowanych uczestników festiwalu informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej:
Płatny parking Polskiego Związku Motorowego ul. Bulwar Filadelfijski 11/15, pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego.


Zmiany w kursowaniu MZK
Podczas Bella Skyway Festival zmianie ulegną trasy oraz przystanki niektórych linii autobusowych. Zmiany w lokalizacji przystanków i tras niektórych linii autobusowych MZK są związane z zamknięciem dla ruchu al. Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego w godz. 19:00-00:20 (także dla autobusów MZK):
    • autobusy linii nr 31 w kierunku Wrzosów będą zatrzymywać się na ul. Grudziądzkiej, za skrzyżowaniem z ul. PCK (tymczasowy przystanek autobusowy linii nr 10 i 20),
    • autobusy linii nr 21, 30 i 35 w obu kierunkach pojadą ul. Uniwersytecką i będą zatrzymywać się przy przychodni,
    • autobusy linii nr 24 w kierunku al. Solidarności dojadą do przystanku „Odrodzenia” (przy Cinema City) bez wjazdu w ul. Uniwersytecką oraz al. Solidarności (ominięcie przystanków „Uniwersytecka” i „Aleja Solidarności” i stamtąd będą kursowały do pętli „Forteczna”,
    • autobusy linii nocnych nr 01 i 03 w kierunku Podgórza i Czerniewic  będą zatrzymywać się na przystanku przy ul. Czerwona Droga, a w kierunku os. Bielawy i os. Wrzosy – na ul. Odrodzenia.


Dodatkowe kursy autobusów i tramwajów
20-25 sierpnia 2019 r. (wtorek-niedziela)
    • linie nr 20 i nr 11 o godz. 00:15 z przystanku „Plac Rapackiego” w kierunku Podgórza i Czerniewic,
    • linia nr 27 o godz. 23:27 i 00:15 z przystanku „Plac Rapackiego” w kierunku Wrzosów,
    • linia nr 30 o godz. 00:13 z placu św. Katarzyny ( o godz. 00:15 z ul. Uniwersyteckiej) w kierunku os. Nad Strugą,
    • linia tramwajowa nr 3 na trasie „Wschodnia”- „Aleja Solidarności” co 15 minut od godz. 19:44; powrót z przystanku „Aleja Solidarności” do godz. 00:16.
23-24 sierpnia (piątek i sobota – dodatkowo)
    • linia nr 27 o godz. 19:20, 19:40, 20:10, 20:30 z pętli „Wrzosy I”,
    • linia nr 30 o godz. 19:30, 19:50, 20:05, 20:25, 20:40, 21:00 z przystanku „Rubinkowo II” w kierunku Placu św. Katarzyny


Zmiany w organizacji ruchu drogowego
Na czas trwania festiwalu, szczególnie w rejonie działania festiwalowych instalacji, zmieni się organizacja ruchu. Niektóre z ulic zostaną na stałe lub w wybranych godzinach wyłączone z ruchu. Szczegóły na mapach:Do pobrania:


Konkurs fotograficzny „Uchwyć blask Bella Skyway”
Bella Skyway Festival to niepowtarzalna okazja do „łapania” unikatowych kadrów z Torunia. Na autorów najlepszych zdjęć czekają nagrody oraz wyróżnienia. Autorzy najlepszych zdjęć mogą liczyć na nagrody specjalne – tatuaż wykonany przez Phoenix Rising Tattoo i biżuterię ufundowaną przez firmę Ada-Plus. Na wyróżnionych czekają festiwalowe gadżety. Fotografie należy wysyłać na adres konkurs@bellaskyway.pl do 1 września 2019 roku. Ponadto zdjęcia oznaczone w social media hashtagiem #bellaskywayfestival mają szansę znaleźć na oficjalnych festiwalowych profilach!

Wydarzenia towarzyszące:

A. Scena muzyczna 11. Bella Skyway Festival
CKK Jordanki - szczegóły na stronie http://jordanki.torun.pl/scena-muzyczna/

 • 22.08.2019, 18:00 – Waglewski Fisz Emade / bilety od 65 zł

 • 24.08.2019, 18:00 – Bednarek / bilety od 75 zł

 • 25.08.2019, 18:00 – Dżem / bilety od 75 zł

B. Toyota Bednarscy: Rok potęgi siedmiu premier
Teatr im. Wilama Horzycy

C. Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna
24.08.2019, 21:00, Rynek Nowomiejski (start)

D. „Apollo: Mission to the Moon” – pokazy filmowe National Geographic
Centrum Sztuki Współczesnej 24 i 25 .08.2019 o godz. 14.00

E. Światło/cienie - prace z kolekcji CSW w Toruniu
Wernisaż 20.08, godz. 20.30, wystawa czynna do 15.09.2019, szczegóły na stronie CSW

F. Planeta PX9 - 23–24.08.2019,
Centrum Sztuki Współczesnej, Labsen, 21:00, 22:00
Interdyscyplinarny spektakl teatru ruchu, w którym tancerze/performerzy stworzą nową, nieistniejącą planetę. Obowiązują bezpłatne wejściówki

G. Warsztaty fotograficzne 23–25.08.2019
Dariusz Piórkowski, Toruńska Szkoła Fotografii
Warsztaty pod okiem uznanych fotografików, trwające około 120 minut: 30 minut teorii oraz 90 minut spaceru po festiwalu. Uczestnicy obowiązkowo przynoszą statywy, aparaty kompaktowe z manualnymi nastawami i „lustrzanki”. Warsztaty w grupach 15-os. Obowiązują zapisy, więcej informacji: https://www.facebook.com/TorunskaSzkolaFotografii/

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.