102. rocznica wolnego Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

102. rocznica wolnego Torunia

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu wojskowi idą ulicą Szeroką

18 stycznia 2022 roku mijają 102 lata od powrotu Torunia do wolnej Polski. Miasto uroczyście uczciło tę rocznicę.

Złożeniem kwiatów w miejscach upamiętniających osoby mające znaczący udział w powrocie Torunia do wolnej Polski rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 102. rocznicę tego wydarzenia. Delegacja z prezydentem Michałem Zaleskim złożyła kwiaty kolejno pod obeliskiem Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego, pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius oraz pod tablicą gen. Józefa Hallera, która znajduje się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Również wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe w imieniu mieszkańców Torunia złożyli znicze na grobach osób zasłużonych dla wolnego Torunia.

W Ratuszu Staromiejskim w dniu 18 stycznia 2022 r. dokonano podsumowania obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Specjalnie powołany komitet organizacyjny obchodów rocznicowych przygotował szeroki pakiet wydarzeń i przedsięwzięć, które podejmowane były przez wiele miesięcy.

- Dziękuję komitetowi organizacyjnemu obchodów rocznicowych oraz wszystkim organizatorom przeprowadzonych, zaplanowanych lub spontanicznych zdarzeń za wyjątkową sympatię okazaną świętującemu Toruniowi. Z tej ratuszowej sali przekazujemy dziś wspólnie wszystkim toruniankom i torunianom pogodne i pozytywne przesłanie, że choć stulecie powrotu Torunia do wolnej Polski mamy już za sobą, to przecież toruńska wolność wciąż trwa jako najpiękniejszy prezent, jaki możemy przekazać swoim dzieciom i przyszłym pokoleniom – mówił podczas spotkania prezydent Michał Zaleski.

Z okazji tej rocznicy został wybity specjalny medal pamiątkowy 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Jest to wyróżnienie, którym samorząd miejski Torunia uhonorował instytucje, organizacje, firmy oraz osoby wybitnie zasłużone dla toruńskiej niepodległości. Pierwsza grupa laureatów odebrała medale już 16 stycznia 2020 roku.

Podsumowując obchody 100-lecia, medale pamiątkowe odebrały osoby i instytucje, które zaangażowane były w ich organizację, oraz członkowie Rady Miasta Torunia obecnej kadencji.

>>> Przejdź do listy osób uhonorowanych medalem pamiątkowym 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski w dn. 18 stycznia 2022 r.

Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski postanowił - w dowód uznania za całokształt pracy samorządowej oraz niezwykłe zaangażowanie w organizację obchodów tej wielkiej rocznicy – uhonorować medalem prezydenta Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego.

Spotkanie w ratuszu było także okazją do wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Toruń Błękitnego Generała”, którego organizatorem było, wraz z Miastem Toruń, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza. Na zakończenie zebrani wysłuchali wykładu prof. Tomasza Krzemińskiego pod nazwą „1920 - przełomowy rok dla Torunia i jego mieszkańców".

Popołudniowe obchody 102. rocznicy natomiast rozpoczęły się pod pomnikiem jednej z najważniejszych postaci związanych z powrotem Torunia do macierzy – generała Józefa Hallera. Przedstawiciele władz lokalnych w hołdzie dla generała złożyli wieńce kwiatów. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski. Tam odbył się apel z okazji 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Podniesiona została flaga państwowa na maszt oraz odśpiewany hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

- Wspomnienia tamtych chwil wciąż nas jednoczą i uczą dojrzałej miłości do Torunia i wolnej Ojczyzny. Wiele nam też mówią o sile polskich charakterów oraz umiejętności odnoszenia przez Polki i Polaków sukcesów w najbardziej zdumiewających okolicznościach. Dlatego właśnie w każdym kolejnym roku przypominamy sobie w Toruniu te styczniowe i przełomowe zdarzeniamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wystąpienia okolicznościowe zakończył salut armatni w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Torunia. Swoją obecność zaznaczyli także harcerze Hufca ZHP oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 14, która od jesieni ubiegłego roku nosi imię Błękitnej Armii. Następnie zgromadzeni wysłuchali pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz wiązki utworów patriotycznych. Zwieńczeniem uroczystości było odprowadzenie wojskowej asysty honorowej oraz przybyłych pocztów sztandarowych i pododdziałów towarzyszących.

Ostatnim elementem obchodów 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski będzie koncert Orkiestry Wojskowej. Wydarzenie odbędzie się 21 stycznia 2022 r. o godz. 18:00 w Centrum Kultury Dwór Artusa. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie orkiestry. Więcej o koncercie okolicznościowym – kliknij tutaj, aby przejść do informacji. 

Kliknij, aby powiększyć


Rocznicowe wydarzenia poprzedziła - jeszcze w 2019 roku - Studniówka 100-lecia; rozpoczęła się wówczas też i kampania promocyjna skupioną: na twórcach toruńskiej niepodległości, na generale Hallerze i na samej rocznicy.

Szczególne wydarzenia odbywały się 18 stycznia 2020 r. i w dniach kolejnych, m.in. konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski" w Ratuszu Staromiejskim, promocja specjalnego „Rocznika Toruńskiego", wydanego staraniem Towarzystwa Miłośników Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i w całości poświęconego świętowanej rocznicy, wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie..." w Ratuszu Staromiejskim, koncert jubileuszowy dla mieszkańców w Arenie Toruń z udziałem gwiazd polskiej estrady i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Szerokim echem odbił się Bal Stulecia w CKK Jordanki, podczas którego poznaliśmy sześcioosobowe grono Współczesnych Torunianin100-lecia. Zostali nimi Krystyna Szalewska-Gałdyńska, prof. Jan Tajchman, Ryszard Olszewski, Jarosław Józefowicz, Alojzy Kowalski, dr Bohdan Dowbor. Jednak wydarzenia i rozmaite działania z tej okazji odbywały się przez kolejne miesiące. I tak m.in. odsłonięto tablicę poświęconą Julianowi Fałatowi na kamienicy przy Fosie Staromiejskiej, odsłonięto zrekonstruowany pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, nadano nazwę parkowi 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, zorganizowane zostały także imprezy sportowe. Ważnym wydarzenie było otwarcie 11 czerwca 2021 r. Muzeum Twierdzy Toruń w dawnym forcie pruskim, a także nadanie Szkole Podstawowej nr 14 imienia Błękitnej Armii.

Fot. Sławomir Kowalski (zdjęcia 1-8), Adam Zakrzewski (zdjęcia 9-16) 


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Adam Zakrzewski - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera

 


 

Fot. Adam Zakrzewski - uroczysty apel na Rynku Staromiejskim


Fot. Piotr Olecki - złożenie kwiatów na grobach osób zasłużonych dla wolnego Torunia

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.