102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski

Miasto
Data publikacji: 12 stycznia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: flaga państwowa, w tle plakat z podobizną Józefa Hallera

18 stycznia 2022 roku przypada 102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Z tej okazji w mieście odbędą się uroczystości patriotyczne, jak również wydarzenia kulturalne oraz atrakcje dla mieszkańców.

Obchody 102. rocznicy wolnego Torunia rozpoczną się w niedzielę 16 stycznia 2022 roku. Od godz. 12:00 do 14:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Halleriada, podczas której zobaczymy pokaz wyszkolenia ułańskiego i woltyżerki, musztrę zespołową na koniach, pokazy walk na szable. Przy ognisku mieścić się będzie punkt rekrutacyjny do wojska, nie zabraknie mennicy okazjonalnej gen. Hallera. Mieszkańcy będą mieli także okazję skorzystać z przejażdżki konnej. Całość uświetni koncert pieśni z okresu 20-lecia międzywojennego.

O godz. 17:00 w CKK Jordanki  wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna z koncertem pn. "Wieczór polski/Kilar/Lorenc/Dębski/Wesołowski" – jest to koncert biletowany.

We wtorek 18 stycznia 2022 r. świętowanie rozpocznie się złożeniem kwiatów w miejscach upamiętniających torunian zasłużonych dla niepodległości:

 • godz. 10:15 – pod obeliskiem Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego,
 • godz. 10:30 - pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius,
 • godz. 10:45 – pod tablicą gen. Józefa Hallera na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego

O godz. 15:00 zaplanowano oficjalną uroczystość z okazji 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski:

 • złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
 • przemarsz na Rynek Staromiejski (z placu św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ulice Królowej Jadwigi, Szeroką do Rynku Staromiejskiego)
 • uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim: przyjęcie meldunku wojskowego, odegranie Hymnu RP i podniesienie flagi na maszt, przemówienia okolicznościowe, salut armatni Bractwa Kurkowego.

W piątek 21 stycznia 2022 r. o godz. 18:00 zapraszamy do CK Dwór Artusa na koncert „VivaCarnaval”. Wystąpią soliści: Edyta Krzemień, Przemysław Zubowicz oraz Orkiestra Wojskowa w Toruniu pod batutą por. Joanny Krause. W repertuarze: muzyka filmowa, musicalowa i popularna. Wstęp na koncert za okazaniem bezpłatnych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona.

Wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry przy ul. Sienkiewicza 31 od dnia 17 stycznia 2022 roku.

 

Kliknij, aby powiększyć

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu dziecko od tyłu wpatruje się w podświetloną na niebiesko i fioletowo fontannę
  Kultura, Miasto
  Ze względu na prace montażowe przy instalacji na 13. Bella Skyway Festival fontanna Cosmopolis zostaje wyłączona. Ponowne jej uruchomienie planuje się 22 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: dwie pomarańczowe śmieciarki
  Eko, Miasto
  W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Na zdjęciu osoby idą ul. Szewską
  Kultura, Miasto
  Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Na zdjęciu: fragment sylwetki kobiety w błękitnej sukience trzymającej w dłoni klucz do mieszkania
  Biznes, Miasto
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Na zdjęciu: pnącza porastające ścianę kładki nad trasą średnicową
  Eko, Miasto
  Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.
 • Na zdjęciu tramwaj na węźle przesiadkowym przy alei Solidarności
  Kultura, Miasto, MZK
  Przyjeżdżasz do Torunia na Bella Skyway Festival samochodem? Zostaw swoje auto na jednym z parkingów buforowych i dojedź na teren festiwalu dogodną komunikacją miejską!
 • Od piątku, 12 sierpnia 2022 r. od godz. 7:00 zamknięta zostanie, bez możliwości przejazdu, ul. Bydgoska za skrzyżowaniem z ul. Jana Matejki.
 • Przedsiębiorcy, którzy przekazują darowizny na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, mogą skorzystać z preferencji w podatku PIT i CIT. Darowizny takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
 • Worek medali przywieźli toruńscy speedrowerzyści z 14. Mistrzostw Europy, które odbyły się 29-31 lipca 2022 roku na torach w Manchesterze oraz Sheffield. Udział w nich wzięło aż 8 zawodników z naszego miasta – była to najliczniejsza delegacja z Polski.
 • Kino Camerimage rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości reżysera, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości...
 • Prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież z Getyngi można oglądać w Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17.
 • Trwa modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka. W ramach zadania powstanie również dwupasmowe rondo turbinowe.
 • Przyjeżdżając na Bella Skyway Festival, warto przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną podczas wydarzenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń oraz zmian w organizacji ruchu w centrum Torunia.
 • Od 10 sierpnia 2022 r. całkowicie zamknięty zostanie wyjazd z Szosy Chełmińskiej do pl. NOT. Ruch poprowadzony zostanie objazdem.