102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski | www.torun.pl

102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski

Miasto
Data publikacji: 12 stycznia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: flaga państwowa, w tle plakat z podobizną Józefa Hallera

18 stycznia 2022 roku przypada 102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Z tej okazji w mieście odbędą się uroczystości patriotyczne, jak również wydarzenia kulturalne oraz atrakcje dla mieszkańców.

Obchody 102. rocznicy wolnego Torunia rozpoczną się w niedzielę 16 stycznia 2022 roku. Od godz. 12:00 do 14:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Halleriada, podczas której zobaczymy pokaz wyszkolenia ułańskiego i woltyżerki, musztrę zespołową na koniach, pokazy walk na szable. Przy ognisku mieścić się będzie punkt rekrutacyjny do wojska, nie zabraknie mennicy okazjonalnej gen. Hallera. Mieszkańcy będą mieli także okazję skorzystać z przejażdżki konnej. Całość uświetni koncert pieśni z okresu 20-lecia międzywojennego.

O godz. 17:00 w CKK Jordanki  wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna z koncertem pn. "Wieczór polski/Kilar/Lorenc/Dębski/Wesołowski" – jest to koncert biletowany.

We wtorek 18 stycznia 2022 r. świętowanie rozpocznie się złożeniem kwiatów w miejscach upamiętniających torunian zasłużonych dla niepodległości:

 • godz. 10:15 – pod obeliskiem Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego,
 • godz. 10:30 - pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius,
 • godz. 10:45 – pod tablicą gen. Józefa Hallera na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego

O godz. 15:00 zaplanowano oficjalną uroczystość z okazji 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski:

 • złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
 • przemarsz na Rynek Staromiejski (z placu św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ulice Królowej Jadwigi, Szeroką do Rynku Staromiejskiego)
 • uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim: przyjęcie meldunku wojskowego, odegranie Hymnu RP i podniesienie flagi na maszt, przemówienia okolicznościowe, salut armatni Bractwa Kurkowego.

W piątek 21 stycznia 2022 r. o godz. 18:00 zapraszamy do CK Dwór Artusa na koncert „VivaCarnaval”. Wystąpią soliści: Edyta Krzemień, Przemysław Zubowicz oraz Orkiestra Wojskowa w Toruniu pod batutą por. Joanny Krause. W repertuarze: muzyka filmowa, musicalowa i popularna. Wstęp na koncert za okazaniem bezpłatnych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona.

Wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry przy ul. Sienkiewicza 31 od dnia 17 stycznia 2022 roku.

 

Kliknij, aby powiększyć

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.