www.torun.pl

1000 stypendystów w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.

Gmina Miasta Toruń jest gospodarzem i współorganizatorem obozu letniego dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ich 10-dniowa wizyta rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w katedrze śś. Janów.

- Tysiąc osób jest z nami od wczoraj. Bardzo się cieszymy, że zarząd fundacji wybrał właśnie nasze miasto, to dla nas okazja do promowania Toruniamówi prezydent Michał Zaleski.

Uczestnicy obozu to młodzież szkolna – absolwenci klas 7 i 8 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i uczniowie szkół średnich. Program ich wizyty w naszym mieście jest wypełniony atrakcjami – po mszy rozpoczęli zwiedzanie toruńskiej starówki. W kilkudziesięcioosobowych grupach udadzą się także do Planetarium, Młyna Wiedzy, Baja Pomorskiego czy Muzeum Okręgowego.

Młodzież zakwaterowano w szkolnych internatach i akademikach UMK. Koszty ich noclegów i wyżywienia ponosi miasto. Rada Miasta zezwoliła także na to, aby uczestnicy obozu za okazaniem specjalnej plakietki korzystali z komunikacji miejskiej za darmo. Obozowicze zostaną w Toruniu do wtorku 30 lipca.

- Ich obecność traktuję jako wielki dar dla Diecezji Toruńskiej, która w szczególny sposób związana jest z osobą św. Jana Pawła II. Doceniamy to tym bardziej, że mija 20 lat od wizyty papieża w mieściezapewnia ks. bp diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia utworzona została po wizycie św. Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku. Już rok później wypłacono pierwsze stypendia.

- Wspieramy młode i ambitne osoby, które pochodzą z terenów słabiej rozwiniętych. Oferujemy im wsparcie finansowe od 7 klasy do momentu ukończenia studiów. W tym roku liczba przyznanych stypendiów przekroczyła 2000 zł. Stypendia otrzymują uczniowie, których średnia ocen jest wyższa niż 4,8 lub ci, którzy mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w konkretnej dziedzinie, wspieramy dzieci i młodzież z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, którzy mają trudną sytuację materialnątłumaczy ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Organizatorzy obozu są bardzo wdzięczni za wsparcie miasta i zapewniają, że młodzież z chęcią skorzysta z całej masy atrakcji, jakie dla ich przygotowano.

- Stypendyści wezmą udział w festiwalu Song of Songs oraz w licznych spotkaniach integracyjnych zorganizowanych na UMK czy w toruńskich parafiach. Skorzystamy także z zaproszenia miasta na Mistrzostwa Europy Speedway Euro Championship na Motoareniewylicza ks. Leszek Stefański.

Na zakończenie obozu, 29 lipca, wszyscy uczestnicy zmierzą się w wielu konkurencjach sportowych w czasie Dnia Sportu, który odbywać się będzie w Arenie Toruń oraz Stadionie Miejskim im.G.Duneckiego. Podczas swojego pobytu w Toruniu stypendyści będą mieli także szanse zobaczenia filmu o Janie Pawle II, odwiedzą Leśną Szkołę na Barbarce i Centrum Edukacji Ekologicznej w Górsku.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.