www.torun.pl

1000 stypendystów w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.

Gmina Miasta Toruń jest gospodarzem i współorganizatorem obozu letniego dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ich 10-dniowa wizyta rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w katedrze śś. Janów.

- Tysiąc osób jest z nami od wczoraj. Bardzo się cieszymy, że zarząd fundacji wybrał właśnie nasze miasto, to dla nas okazja do promowania Toruniamówi prezydent Michał Zaleski.

Uczestnicy obozu to młodzież szkolna – absolwenci klas 7 i 8 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i uczniowie szkół średnich. Program ich wizyty w naszym mieście jest wypełniony atrakcjami – po mszy rozpoczęli zwiedzanie toruńskiej starówki. W kilkudziesięcioosobowych grupach udadzą się także do Planetarium, Młyna Wiedzy, Baja Pomorskiego czy Muzeum Okręgowego.

Młodzież zakwaterowano w szkolnych internatach i akademikach UMK. Koszty ich noclegów i wyżywienia ponosi miasto. Rada Miasta zezwoliła także na to, aby uczestnicy obozu za okazaniem specjalnej plakietki korzystali z komunikacji miejskiej za darmo. Obozowicze zostaną w Toruniu do wtorku 30 lipca.

- Ich obecność traktuję jako wielki dar dla Diecezji Toruńskiej, która w szczególny sposób związana jest z osobą św. Jana Pawła II. Doceniamy to tym bardziej, że mija 20 lat od wizyty papieża w mieściezapewnia ks. bp diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia utworzona została po wizycie św. Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku. Już rok później wypłacono pierwsze stypendia.

- Wspieramy młode i ambitne osoby, które pochodzą z terenów słabiej rozwiniętych. Oferujemy im wsparcie finansowe od 7 klasy do momentu ukończenia studiów. W tym roku liczba przyznanych stypendiów przekroczyła 2000 zł. Stypendia otrzymują uczniowie, których średnia ocen jest wyższa niż 4,8 lub ci, którzy mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w konkretnej dziedzinie, wspieramy dzieci i młodzież z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, którzy mają trudną sytuację materialnątłumaczy ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Organizatorzy obozu są bardzo wdzięczni za wsparcie miasta i zapewniają, że młodzież z chęcią skorzysta z całej masy atrakcji, jakie dla ich przygotowano.

- Stypendyści wezmą udział w festiwalu Song of Songs oraz w licznych spotkaniach integracyjnych zorganizowanych na UMK czy w toruńskich parafiach. Skorzystamy także z zaproszenia miasta na Mistrzostwa Europy Speedway Euro Championship na Motoareniewylicza ks. Leszek Stefański.

Na zakończenie obozu, 29 lipca, wszyscy uczestnicy zmierzą się w wielu konkurencjach sportowych w czasie Dnia Sportu, który odbywać się będzie w Arenie Toruń oraz Stadionie Miejskim im.G.Duneckiego. Podczas swojego pobytu w Toruniu stypendyści będą mieli także szanse zobaczenia filmu o Janie Pawle II, odwiedzą Leśną Szkołę na Barbarce i Centrum Edukacji Ekologicznej w Górsku.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.