www.torun.pl

1000 stypendystów w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.

Gmina Miasta Toruń jest gospodarzem i współorganizatorem obozu letniego dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ich 10-dniowa wizyta rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w katedrze śś. Janów.

- Tysiąc osób jest z nami od wczoraj. Bardzo się cieszymy, że zarząd fundacji wybrał właśnie nasze miasto, to dla nas okazja do promowania Toruniamówi prezydent Michał Zaleski.

Uczestnicy obozu to młodzież szkolna – absolwenci klas 7 i 8 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i uczniowie szkół średnich. Program ich wizyty w naszym mieście jest wypełniony atrakcjami – po mszy rozpoczęli zwiedzanie toruńskiej starówki. W kilkudziesięcioosobowych grupach udadzą się także do Planetarium, Młyna Wiedzy, Baja Pomorskiego czy Muzeum Okręgowego.

Młodzież zakwaterowano w szkolnych internatach i akademikach UMK. Koszty ich noclegów i wyżywienia ponosi miasto. Rada Miasta zezwoliła także na to, aby uczestnicy obozu za okazaniem specjalnej plakietki korzystali z komunikacji miejskiej za darmo. Obozowicze zostaną w Toruniu do wtorku 30 lipca.

- Ich obecność traktuję jako wielki dar dla Diecezji Toruńskiej, która w szczególny sposób związana jest z osobą św. Jana Pawła II. Doceniamy to tym bardziej, że mija 20 lat od wizyty papieża w mieściezapewnia ks. bp diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia utworzona została po wizycie św. Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku. Już rok później wypłacono pierwsze stypendia.

- Wspieramy młode i ambitne osoby, które pochodzą z terenów słabiej rozwiniętych. Oferujemy im wsparcie finansowe od 7 klasy do momentu ukończenia studiów. W tym roku liczba przyznanych stypendiów przekroczyła 2000 zł. Stypendia otrzymują uczniowie, których średnia ocen jest wyższa niż 4,8 lub ci, którzy mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w konkretnej dziedzinie, wspieramy dzieci i młodzież z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, którzy mają trudną sytuację materialnątłumaczy ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Organizatorzy obozu są bardzo wdzięczni za wsparcie miasta i zapewniają, że młodzież z chęcią skorzysta z całej masy atrakcji, jakie dla ich przygotowano.

- Stypendyści wezmą udział w festiwalu Song of Songs oraz w licznych spotkaniach integracyjnych zorganizowanych na UMK czy w toruńskich parafiach. Skorzystamy także z zaproszenia miasta na Mistrzostwa Europy Speedway Euro Championship na Motoareniewylicza ks. Leszek Stefański.

Na zakończenie obozu, 29 lipca, wszyscy uczestnicy zmierzą się w wielu konkurencjach sportowych w czasie Dnia Sportu, który odbywać się będzie w Arenie Toruń oraz Stadionie Miejskim im.G.Duneckiego. Podczas swojego pobytu w Toruniu stypendyści będą mieli także szanse zobaczenia filmu o Janie Pawle II, odwiedzą Leśną Szkołę na Barbarce i Centrum Edukacji Ekologicznej w Górsku.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.