www.torun.pl

1000 stypendystów w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.

Gmina Miasta Toruń jest gospodarzem i współorganizatorem obozu letniego dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ich 10-dniowa wizyta rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w katedrze śś. Janów.

- Tysiąc osób jest z nami od wczoraj. Bardzo się cieszymy, że zarząd fundacji wybrał właśnie nasze miasto, to dla nas okazja do promowania Toruniamówi prezydent Michał Zaleski.

Uczestnicy obozu to młodzież szkolna – absolwenci klas 7 i 8 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i uczniowie szkół średnich. Program ich wizyty w naszym mieście jest wypełniony atrakcjami – po mszy rozpoczęli zwiedzanie toruńskiej starówki. W kilkudziesięcioosobowych grupach udadzą się także do Planetarium, Młyna Wiedzy, Baja Pomorskiego czy Muzeum Okręgowego.

Młodzież zakwaterowano w szkolnych internatach i akademikach UMK. Koszty ich noclegów i wyżywienia ponosi miasto. Rada Miasta zezwoliła także na to, aby uczestnicy obozu za okazaniem specjalnej plakietki korzystali z komunikacji miejskiej za darmo. Obozowicze zostaną w Toruniu do wtorku 30 lipca.

- Ich obecność traktuję jako wielki dar dla Diecezji Toruńskiej, która w szczególny sposób związana jest z osobą św. Jana Pawła II. Doceniamy to tym bardziej, że mija 20 lat od wizyty papieża w mieściezapewnia ks. bp diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia utworzona została po wizycie św. Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku. Już rok później wypłacono pierwsze stypendia.

- Wspieramy młode i ambitne osoby, które pochodzą z terenów słabiej rozwiniętych. Oferujemy im wsparcie finansowe od 7 klasy do momentu ukończenia studiów. W tym roku liczba przyznanych stypendiów przekroczyła 2000 zł. Stypendia otrzymują uczniowie, których średnia ocen jest wyższa niż 4,8 lub ci, którzy mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w konkretnej dziedzinie, wspieramy dzieci i młodzież z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, którzy mają trudną sytuację materialnątłumaczy ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Organizatorzy obozu są bardzo wdzięczni za wsparcie miasta i zapewniają, że młodzież z chęcią skorzysta z całej masy atrakcji, jakie dla ich przygotowano.

- Stypendyści wezmą udział w festiwalu Song of Songs oraz w licznych spotkaniach integracyjnych zorganizowanych na UMK czy w toruńskich parafiach. Skorzystamy także z zaproszenia miasta na Mistrzostwa Europy Speedway Euro Championship na Motoareniewylicza ks. Leszek Stefański.

Na zakończenie obozu, 29 lipca, wszyscy uczestnicy zmierzą się w wielu konkurencjach sportowych w czasie Dnia Sportu, który odbywać się będzie w Arenie Toruń oraz Stadionie Miejskim im.G.Duneckiego. Podczas swojego pobytu w Toruniu stypendyści będą mieli także szanse zobaczenia filmu o Janie Pawle II, odwiedzą Leśną Szkołę na Barbarce i Centrum Edukacji Ekologicznej w Górsku.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kościół pw. Maksymiliana Kolbego w Toruniu
  Miasto
  40-lecie istnienia świętuje w tym roku Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego na toruńskiej Skarpie.
 • Kultura, Miasto
  Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych znów stoi w Toruniu. 14 sierpnia 2020 r. odbudowany monument został odsłonięty w Parku Miejskim.
 • Na zdjęciu hala magazynowa firmy Gamet
  Biznes, Miasto
  Gamet S.A. wraz z Grupą Stalmot S.A. zakończyły budowę hali magazynowej. Nowy obiekt zlokalizowany jest przy fabryce i biurowcu spółki, które znajdują się przy ul. Chrzanowskiego 33 w Toruniu.
 • Na zdjęciu autobus linii 22 z flagami Polski
  Miasto, MZK
  W sobotę 15 sierpnia 2020 r. (Wniebowzięcie NMP) inaczej funkcjonować będzie komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu zespół Slavic Voices w retro samochodzie
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2020 r. z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zapraszamy do Zamku Krzyżackiego na plenerowy koncert Slavic Voices – retrospekcję polskiej przedwojennej piosenki filmowej. Początek imprezy planowany jest na godz. 18:00.
 • Miasto
  Informujemy, że w okresie od 1 lipca do 13 sierpnia 2020 r. do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie wpłynęło już ponad 10 300 wniosków o świadczenie ,,Dobry start’’. Ponad 7 700 wniosków jest już rozpatrzonych. Szacuje się, że do końca listopada mieszkańcy Torunia złożą jeszcze ok. 4 500 wniosków.
 • "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" – to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na Rynku Staromiejskim w Toruniu od 14 do 21 sierpnia 2020 r.
 • W dniach 15-16 sierpnia 2020 r. odbędzie się 55. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Z uwagi na aktualny stan wód oraz sytuację epidemiologiczną, tegoroczna trasa regat została skrócona. Start do regat odbędzie się z Plaży miejskiej w Ciechocinku a meta znajdować się będzie na wysokości Przystani Toruń.
 • W najdalej wysuniętej na północ polskiej jednostce badawczej powstanie film o wyprawie polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 14 sierpnia 2020 r. na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika pożegnaliśmy naukowców oraz filmowców biorących udział w projekcie.
 • W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, odsłonięta została tablica „Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy”.
 • „Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej” – taki tytuł nosi wystawa otwarta 13 sierpnia 2020 r. w Książnicy Kopernikańskiej. To pierwszy akcent uroczystości związanych z odsłonięciem repliki Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych.
 • Za wykonanie prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich w kościele św. Szczepana w Toruniu proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej oraz wykonawcy uhonorowani zostali Medalem „Hereditas Saeculorum” w konkursie Dziedzictwo Wieków. Wyróżnienie wręczone zostanie 18 września 2020 r. w pałacu w Lubostroniu.
 • 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się tegoroczna edycja imprezy biegowej RUN TORUŃ - Zwiedzaj ze Zdrowiem! Z uwagi na epidemię koronawirusa impreza będzie miała nieco inny przebieg niż dotychczasowe edycje.
 • Uroczystości patriotyczne, pikniki, koncerty, zwiedzanie, odsłonięcie pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych i inne wydarzenia związane z obchodami Święta Wojska Polskiego oraz 100-leciem powrotu Torunia do wolnej Polski, a także 4. Festiwal Wisły i udostępnienie wystawy plakatu muzealnego – w ten weekend w naszym mieście nie ma szans na...