www.torun.pl

100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski

Data wydarzenia
-
baner wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

16.01. (czwartek)

 • godz. 16.00 Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia. Wręczenie medali 100-lecia. Miejsce: Ratusz Staromiejski
 • godz. 15.30 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Skrzyńskiemu. Miejsce: Ratusz Staromiejski

17.01. (piątek)

 • godz. 11.00 Złożenie kwiatów na grobie Ottona Steinborna oraz pod popiersiem Stefana Łaszewskiego
 • godz. 12.00 Konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski”. Miejsce: Ratusz Staromiejski
 • godz. 17.00 Wernisaż wystawy „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie”. Miejsce: Ratusz Staromiejski

18.01. (sobota)

 • godz. 12.00 Wielki Quiz wiedzy o Toruniu z udziałem znanych torunian oraz mieszkańców (mieszkańcy odpowiadają za pośrednictwem strony www). Miejsce: Dwór Artusa, wstęp wolny
 • godz. 12.00-19.00 Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - spacer po tramsatlantyku MS Piłsudski w goglach wirtualnej rzeczywistości. Miejsce: MDK, wstęp wolny
 • godz. 12.00-13.30 Halleriada - piknik kawaleryjski na Rynku Staromiejskim

przyjazd kawalerii na Rynek Staromiejski
inscenizacja przekazanie kluczy do bram miasta
przejażdżki bryczką i konno
pokaz wyszkolenia ułańskiego - woltyżerka
musztra zespołowa na koniach
potyczka kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką
punkt rekrutacyjny do wojska
mennica okazjonalna gen. Hallera
pokazy walk na szable
poczęstunek zupą węgierską, kawą, herbatą z kuchni polowej – Muzeum Historyczno-Wojskowe
recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego

 • godz. 13.30 przemieszczenie się kawalerii przed Dworzec Miasto
 • godz. 13.45 złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
 • godz. 14.00 powitanie na pl. 18 stycznia gen. Józefa Hallera

powitanie gen. Hallera chlebem i solą
powitanie gen. Hallera przez Ottona Steinborna i płk. Stanisława Skrzyńskiego
sformowanie szyku i przemarsz na Rynek Staromiejski
złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przez gen. Hallera oraz Prezydenta Miasta Torunia
uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim: powitanie gości, przemówienie Prezydenta Miasta Torunia i wręczenie Medali Pamiątkowych 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski, historyczne przemówienie gen. Hallera z balkonu Ratusza Staromiejskiego, apel pamięci, salwa honorowa i salut armatni, defilada kawalerii przed trybuną honorową, sygnał od krótkofalowców o 100. rocznicy powrotu Torunia do Macierzy

 • godz. 16.00 Msza św. za miasto z udziałem chóru Astrolabium. Miejsce: katedra śś. Janów

Ponadto:
15.01.-30.04. rekonstrukcja 4 bram triumfalnych, które historycznie powstały na cześć żołnierzy WP (w Toruniu w 1920 r. były 32 bramy). Miejsce: ul. Różana, przed południową bramą Ratusza Staromiejskiego, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego. Pomiędzy bramami ustawiona zostanie instalacja z postaciami historycznymi oraz informacjami o wydarzeniach 1920 r. W okolicach bram od 17.01 do 19.01. będzie wystawiany czołg
Mapping o 100-leciu toruńskiej niepodległości. Miejsce: CKK Jordanki

19.01. (niedziela)

 • godz. 18.00 Otwarty dla mieszkańców koncert muzyki ostatniego 100-lecia. Miejsce: Arena Toruń

Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam. Wstęp wolny

Data: 
16.01.2020 16:00 — 19.01.2020 18:00
Miejsce: 
Rynek Staromiejski i inne miejsca
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Święta miejskie i rocznice
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.