100-lecie Zespołu Szkół Technicznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

100-lecie Zespołu Szkół Technicznych

Miasto
Data publikacji: 22 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Toruński Zespół Szkół Technicznych obchodzi 100. rocznicę działalności! Uroczystość jubileuszowa odbyła się 22 września 2022 r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W auli UMK zgromadzili się licznie goście, wśród których znaleźli się dawni i obecni przedstawiciele grona pedagogicznego ZST oraz uczniowie i absolwenci, którzy nierzadko przybyli z odległych stron kraju i zagranicy. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele samorządu, służb mundurowych oraz pracodawców lokalnych, współpracujących ze szkołą.

Gości powitała Agnieszka Pryba, która od 2014 roku pełni funkcję dyrektorki ZST. Przypomniała zarówno bogatą historię szkoły, jak i jej współczesne osiągnięcia, jak np. wysoką zdawalność egzaminów maturalnych i zawodowych, sukcesy uczniów w finałach ogólnopolskich konkursów zawodowych i olimpiad, a także w zawodach sportowych i konkursach muzycznych, jak również realizację  projektów  w  ramach  programu  Erasmus+ czy projektów gminnych współfinansowanych za środków europejskich. Są to czynniki, które sprawiają, że co roku widać rosnące zainteresowanie szkołą wśród absolwentów szkół podstawowych. W roku szkolnym 2022/2023 w 29 oddziałach ZST kształci się 746 uczniów w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik logistyk i technik teleinformatyk.

Na ręce Pani Dyrektor życzenia dalszych sukcesów na polu kształcenia kolejnych pokoleń złożył prezydent Michał Zaleski. - W Toruniu ta szkoła była zawsze - i wciąż jest jednym z najważniejszych ośrodków edukacji technicznej młodych torunian. Cieszy się ona wiekową historią, skupia cenione grono pedagogów, przyciąga uczniów pragnących zdobyć wymarzony zawód i co roku żegna się ze starannie wykształconymi absolwentami. Pod każdym względem szkoła jubilatka prezentuje swój potencjał i pozycję w oświatowej panoramie Torunia – mówił prezydent.

W uznaniu zasług dla toruńskiej oświaty prezydent Michał Zaleski wręczył byłym dyrektorom szkoły kryształowe statuetki Toruńskiego Anioła. Otrzymali je: Magdalena Górzyńska, Teresa Błaszkiewicz, Janusz Jankowski i Zbigniew Nowak. Statuetkę otrzymał także prezes Stowarzyszenia Absolwentów Budowlanki Krzysztof Juszczyk. - Miasto Toruń nagradza szkołę jubilatkę czekiem na kwotę 10 tys. zł z przeznaczeniem na powstanie szkolnej wiaty rowerowej oraz honoruje szkołę biało-błękitną flagą Torunia z prośbą o jej wyeksponowanie  w budynku głównym na znak szczególnych związków stuletniej szkoły z macierzystym miastem – dodał prezydent. Wręczone zostały także nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.

Z okazji jubileuszu okolicznościowymi medalami zostali uhonorowani emerytowani pracownicy szkoły, jak również goście uroczystości. Oprawę wydarzenia stanowiły występy uczniów i absolwentów.

Również 22 września wieczorem odbędzie się Bal Absolwentów organizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów Budowlanki. W piątek 23 września 2022 r. o godz. 12:30 rozpoczną się Drzwi Otwarte ZST dla absolwentów szkoły. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkań i wspomnień w Auli szkoły, w salach lekcyjnych, gdzie m.in. udostępnione będą kroniki szkolne.


Początki obecnego Zespoły Szkół Technicznych sięgają września 1922 roku, kiedy to w Lesznie w Państwowej Szkole Przemysłowo-Handlowej ruszyła klasa wstępna kształcąca niższy nadzór budowlany. W roku 1937 Państwowa Szkoła Budowlana została przeniesiona z Leszna do Torunia i przekształcona w Państwowe Liceum Budowlane. Działalność szkoły została przerwana przez wybuch wojny 1 września 1939 roku. Po wojnie w 1945 roku szkoła została reaktywowana, a od września 1951 roku przekształcona w Technikum Budowlane. W 1974 r. nazwa szkoły została przekształcona w Zespół Szkół Budowlanych, a w 1995 r. do szkoły dołączyło 5-letnie Technikum Geodezyjne. Od 1 września 2003 roku w wyniku reformy oświaty w Toruniu nastąpiło połączenie Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Elektrycznych w Zespół Szkół Budowlanych i Elektrycznych w Toruniu. Od 1 września 2006 r. szkoła po uruchomieniu nowych kierunków nauczania zmieniła nazwę na Zespół Szkół Technicznych. Od 2017 roku szkoła realizuje programy MON – najpierw Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, które od roku 2020 zostały zamienione na Oddziały Przygotowania Wojskowego.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.