100-lecie Zespołu Szkół Technicznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

100-lecie Zespołu Szkół Technicznych

Miasto
Data publikacji: 22 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Toruński Zespół Szkół Technicznych obchodzi 100. rocznicę działalności! Uroczystość jubileuszowa odbyła się 22 września 2022 r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W auli UMK zgromadzili się licznie goście, wśród których znaleźli się dawni i obecni przedstawiciele grona pedagogicznego ZST oraz uczniowie i absolwenci, którzy nierzadko przybyli z odległych stron kraju i zagranicy. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele samorządu, służb mundurowych oraz pracodawców lokalnych, współpracujących ze szkołą.

Gości powitała Agnieszka Pryba, która od 2014 roku pełni funkcję dyrektorki ZST. Przypomniała zarówno bogatą historię szkoły, jak i jej współczesne osiągnięcia, jak np. wysoką zdawalność egzaminów maturalnych i zawodowych, sukcesy uczniów w finałach ogólnopolskich konkursów zawodowych i olimpiad, a także w zawodach sportowych i konkursach muzycznych, jak również realizację  projektów  w  ramach  programu  Erasmus+ czy projektów gminnych współfinansowanych za środków europejskich. Są to czynniki, które sprawiają, że co roku widać rosnące zainteresowanie szkołą wśród absolwentów szkół podstawowych. W roku szkolnym 2022/2023 w 29 oddziałach ZST kształci się 746 uczniów w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik logistyk i technik teleinformatyk.

Na ręce Pani Dyrektor życzenia dalszych sukcesów na polu kształcenia kolejnych pokoleń złożył prezydent Michał Zaleski. - W Toruniu ta szkoła była zawsze - i wciąż jest jednym z najważniejszych ośrodków edukacji technicznej młodych torunian. Cieszy się ona wiekową historią, skupia cenione grono pedagogów, przyciąga uczniów pragnących zdobyć wymarzony zawód i co roku żegna się ze starannie wykształconymi absolwentami. Pod każdym względem szkoła jubilatka prezentuje swój potencjał i pozycję w oświatowej panoramie Torunia – mówił prezydent.

W uznaniu zasług dla toruńskiej oświaty prezydent Michał Zaleski wręczył byłym dyrektorom szkoły kryształowe statuetki Toruńskiego Anioła. Otrzymali je: Magdalena Górzyńska, Teresa Błaszkiewicz, Janusz Jankowski i Zbigniew Nowak. Statuetkę otrzymał także prezes Stowarzyszenia Absolwentów Budowlanki Krzysztof Juszczyk. - Miasto Toruń nagradza szkołę jubilatkę czekiem na kwotę 10 tys. zł z przeznaczeniem na powstanie szkolnej wiaty rowerowej oraz honoruje szkołę biało-błękitną flagą Torunia z prośbą o jej wyeksponowanie  w budynku głównym na znak szczególnych związków stuletniej szkoły z macierzystym miastem – dodał prezydent. Wręczone zostały także nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.

Z okazji jubileuszu okolicznościowymi medalami zostali uhonorowani emerytowani pracownicy szkoły, jak również goście uroczystości. Oprawę wydarzenia stanowiły występy uczniów i absolwentów.

Również 22 września wieczorem odbędzie się Bal Absolwentów organizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów Budowlanki. W piątek 23 września 2022 r. o godz. 12:30 rozpoczną się Drzwi Otwarte ZST dla absolwentów szkoły. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkań i wspomnień w Auli szkoły, w salach lekcyjnych, gdzie m.in. udostępnione będą kroniki szkolne.


Początki obecnego Zespoły Szkół Technicznych sięgają września 1922 roku, kiedy to w Lesznie w Państwowej Szkole Przemysłowo-Handlowej ruszyła klasa wstępna kształcąca niższy nadzór budowlany. W roku 1937 Państwowa Szkoła Budowlana została przeniesiona z Leszna do Torunia i przekształcona w Państwowe Liceum Budowlane. Działalność szkoły została przerwana przez wybuch wojny 1 września 1939 roku. Po wojnie w 1945 roku szkoła została reaktywowana, a od września 1951 roku przekształcona w Technikum Budowlane. W 1974 r. nazwa szkoły została przekształcona w Zespół Szkół Budowlanych, a w 1995 r. do szkoły dołączyło 5-letnie Technikum Geodezyjne. Od 1 września 2003 roku w wyniku reformy oświaty w Toruniu nastąpiło połączenie Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Elektrycznych w Zespół Szkół Budowlanych i Elektrycznych w Toruniu. Od 1 września 2006 r. szkoła po uruchomieniu nowych kierunków nauczania zmieniła nazwę na Zespół Szkół Technicznych. Od 2017 roku szkoła realizuje programy MON – najpierw Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, które od roku 2020 zostały zamienione na Oddziały Przygotowania Wojskowego.

 

 

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.