100-lecie Disneya w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

100-lecie Disneya w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 16 października 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Grafika Disneya z charakterystycznym zamkiem i napisem 100-lecie

Przeglądem filmów animowanych Disneya organizatorzy festiwalu EnergaCAMERIMAGE uczczą w tym roku 100-lecie powstania Disney Brothers Cartoon Studio.

Dokładnie 100 lat temu, 16 października 1923 roku bracia Roy i Walt Disneyowie założyli w Kalifornii małe studio Disney Brothers Cartoon Studio, które w ciągu kolejnych dekad stało się jednym z największych producentów filmowych na świecie. Rocznica ta w sposób wyjątkowy celebrowana będzie w trakcie tegorocznego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. W dniach 11-18 listopada zobaczyć będzie można w Toruniu część bogatego dorobku studia, w tym legendarne pełnometrażowe animacje.

Disney Brothers Cartoon Studio powstało z myślą o tworzeniu krótkometrażowych filmów animowanych jednak już w 1934 roku studio rozpoczęło przygotowania do swojego pierwszego projektu pełnometrażowego - przełomowej "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków". Po premierze w 1937 r. film zaczął powoli zmieniać podejście świata do sztuki animacji. Niezależnie od tego, czy na ekranie pojawiała się łagodna Alicja zmierzająca do Krainy Czarów, czy też jadący tramwajem charakterny Królik Oswald, animacje nowego studia już od pierwszych lat miały w sobie coś magicznego, trudnego do opisania słowami. Już w 1928 roku w zrealizowanym przez Walta Disneya Parowcu Williem (pierwszej udźwiękowionej animacji) po raz pierwszy pojawiła się Myszka Miki, dziś jedna z najsłynniejszych animowanych postaci kultury masowej.  Studio z biegiem czasu zyskiwało kolejne działy i weszło odważnie w produkcję kina aktorskiego, rozrastając się jednocześnie na kolejne kraje i kontynenty. Nadal kontynuuje jednak rozpoczętą przez Walta i Roya Disneyów misję budowania przy pomocy sztuki animacji trwałych mostów pokoleniowych i nieustannego stymulowania wyobraźni widzów w każdym wieku i na każdej szerokości geograficznej.

Założone przez Disneyów studio zgromadziło w swoim skarbcu mnóstwo pięknych i pamiętnych animacji, stworzonych zarówno w tradycyjnej technice ręcznej animacji, jak i dzięki możliwościom komputerów. W trakcie 31. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE zaprezentowane zostaną zarówno krótkie formy, jak i pełnometrażowe filmy. Będzie to prawdziwa gratka nie tylko dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta, ale także dla starszych osób, którym produkcje Disneya kojarzą się z beztroskim dzieciństwem.

Przejdź do strony z listą produkcji, które zobaczyć będzie można w Toruniu

Już wkrótce poinformujemy o formie dystrybucji wejściówek na to wydarzenie.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.