www.torun.pl

1 sierpnia - pamiętamy

Data wydarzenia
-
1 sierpnia - pamiętamy
Opis wydarzenia: 

1 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00 przy pomniku Ku Czci Żołnierzy AK odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tradycyjnie już w pamiętną godzinę "W" w Toruniu, podobnie jak w wielu miastach Polski zawyją syreny alarmowe Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania. Sygnał ciągły będzie nadawany 3 minuty.

Zapraszamy na uroczystości na pl. Rapackiego, gdzie odczytany zostanie fragment wspomnień powstańczych Marii Biedermann – Kowalewskiej ps. Myszka. Wspólnie odśpiewamy hymn państwowy, a po okolicznościowych przemówieniach pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty, po czym wiązankę powstańczych pieśni wykona Orkiestra Wojskowa z Torunia.

Podczas uroczystości będzie kolportowana gazeta powstańcza, a uczestnicy otrzymają pamiątkowe znaczki wpinane do klapy.

Na uroczystość patriotyczną zapraszają: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Dowódca Garnizonu Toruń płk Dariusz Adamczyk oraz Prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy.


Data: 
01.08.2019 17:00 — 18:00
Miejsce: 
Pomnik Ku czci Żołnierzy AK, pl. Rapackiego, obok pomnika J. Piłsudskiego
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Święta miejskie i rocznice
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Już 11 października 2019 roku rozpocznie się 17. edycja Torunia za pół ceny – akcji, która niezmiennie przyciąga do Torunia tłumy turystów z całego kraju. a mieszkańców skłania do wyjścia z domu i skorzystania z przygotowanych atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  Sezon na grzyby w Toruniu uważamy za rozpoczęty, a wraz z nim nowe, kulturalne menu weekendowe! Na muzyczną przystawkę proponujemy Milongę Piernikową, teatralne danie główne 26. Spotkania w Baju Pomorskim, a na deser przypominamy o akcji "Toruń za pół ceny".
 • Miasto
  Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • Kultura, Miasto
  1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • Drogi, Inwestycje
  W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.
 • Budżet obywatelski Torunia 2020
  Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, Sport
  Od 12 do 21 października 2019 r. głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 rok.
 • 10 października 2019 podczas 11. sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2020 r.
 • W dniach 12-13 października w Arenie Toruń odbędą się VII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w MMA. Organizatorem imprezy jest Klub Sportowy KSM TEAM.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Z okazji przypadającego w dniu 14 października Dnia Edukacji Narodowej życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty złożył prezydent Michał Zaleski.
 • „Wstańcie, chodźmy” - to hasło dziewiętnastego już Dnia Papieskiego. W ogólnopolskie obchody upamiętniające św. Jana Pawła II w dniu 13 października 2019 r. włączył się też Toruń.
 • 11 października 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim odbyło się podsumowanie konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń ogrodem”. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po raz 26. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. W dniu 12 października 2019 r. nastąpiło jego uroczyste otwarcie.
 • 13 października 2019 roku odbędą się wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Część mieszkańców miasta zagłosuje w innym miejscu, niż przy poprzednich wyborach - dwa lokale wyborcze w Toruniu zmienią swoje adresy.