www.torun.pl

1 sierpnia - pamiętamy

Data wydarzenia
-
1 sierpnia - pamiętamy
Opis wydarzenia: 

1 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00 przy pomniku Ku Czci Żołnierzy AK odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tradycyjnie już w pamiętną godzinę "W" w Toruniu, podobnie jak w wielu miastach Polski zawyją syreny alarmowe Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania. Sygnał ciągły będzie nadawany 3 minuty.

Zapraszamy na uroczystości na pl. Rapackiego, gdzie odczytany zostanie fragment wspomnień powstańczych Marii Biedermann – Kowalewskiej ps. Myszka. Wspólnie odśpiewamy hymn państwowy, a po okolicznościowych przemówieniach pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty, po czym wiązankę powstańczych pieśni wykona Orkiestra Wojskowa z Torunia.

Podczas uroczystości będzie kolportowana gazeta powstańcza, a uczestnicy otrzymają pamiątkowe znaczki wpinane do klapy.

Na uroczystość patriotyczną zapraszają: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Dowódca Garnizonu Toruń płk Dariusz Adamczyk oraz Prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy.


Data: 
01.08.2019 17:00 — 18:00
Miejsce: 
Pomnik Ku czci Żołnierzy AK, pl. Rapackiego, obok pomnika J. Piłsudskiego
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Święta miejskie i rocznice
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • Zapraszamy na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbędą się 1 marca 2020 roku o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Alei Solidarności.