Uczniowie dwóch toruńskich szkół podstawowych - nr 6 i nr 7 wzięli udział w kolejnych lekacjach samorządowych, które organizowane są cyklicznie w sali obrad Rady Miasta Torunia.

Lekcje samorządowe prowadzone są w toruńskim magistracie z inicjatywy Przewodniczącego Rady Miasta Łukasza Walkusza. Są odpowiedzią na zapis w Ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gdzie wskazany jest obowiązek podejmowania przez gminę działań na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.
3 czerwca 2026 r. na miejscach radnych w sali obrad Rady Miasta Torunia im. Mikołaja Kopernika zasiedli uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 7. Tym razem przewodnikami po toruńskim samorządzie byli: sekretarz miasta Przemysław Kuczkowski, radna Agnieszka Wasita i były prezydent miasta Wojciech Grochowski.
W trakcie lekcji, obok zdobycia wiedzy na temat funkcjonowania miejskiego samorządu, uczniowie mieli okazję, by z bliska zobaczyć insygnia Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta oraz potrzymać klucz do bram miasta. Dużo informacji pozyskali ze specjalnie przygotowanego filmu animowanego dotyczącego samorządu oraz symboli miasta, którego narratorem jest legendarny smok. Swoją wiedzę zaś sprawdzili, rozwiązując samorządową krzyżówkę.
Fot. © UMT 2026, autor: Magdalena Winiarska, licencja: CC BY-NC 4.0









