Fundacja Hospicjum Nadzieja obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Prezydent Paweł Gulewski przyznał Fundacji Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".

30-lecie Fundacji Hospicjum Nadzieja

Prezydent Torunia podczas jubileuszu 30-lecia Fundacji Hospicjum Nadzieja podkreślał przede wszystkim ogromne znaczenie pracy całego zespołu hospicjum, nazywając ją "wielkim cudem", który trwa nieprzerwanie od trzech dekad. Wspominał swoje pierwsze wizyty w placówce jeszcze w czasie budowy nowej siedziby i mówił o emocjach towarzyszących spotkaniom z dziećmi oraz personelem. Szczególnie mocno zaakcentował poświęcenie pracowników i wolontariuszy hospicjum, którzy każdego dnia pomagają dzieciom walczyć o życie:

- Te dzieci złapały życie za kostki i trzymają się go ostatnimi siłami. Nie mogłyby trzymać się życia, gdyby nie państwo, gdyby nie Ola, gdyby nie całe grono terapeutów, pielęgniarek, pielęgniarzy i wszystkich ludzi, którzy każdego dnia są blisko ich spraw - mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski podczaas wręczania "Thorunium". - Dzięki pracy personelu i wolontariuszy dzieci oraz ich rodziny otrzymują nie tylko profesjonalną pomoc, ale także poczucie bezpieczeństwa, troskę i obecność drugiego człowieka. To świadectwo empatii, solidarności i szacunku dla życia.

Medal „Thorunium” odebrała prezes Fundacji Hospicjum Nadzieja, Aleksandra Ruszczak.

Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu za wieloletnią i ofiarną działalność na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych oraz ich rodzin, a także za wybitny wkład w rozwój nowoczesnej opieki paliatywnej i hospicyjnej w Toruniu.

- Stoję dziś przed Państwem ogromnie wzruszona i dumna. Wzruszona, ponieważ jubileusz 30-lecia to nie tylko data, to tysiące spotkań, emocji, historii, rozmów, trudnych chwil, ale także ogromnej nadziei, dobra i miłości, które wydarzyły się tutaj. Dumna, ponieważ przez te wszystkie lata udało się stworzyć miejsce, gdzie człowiek zawsze jest najważniejszy, bo jest najmniejszy. Tak mało mówimy o dzieciach, ale człowieczeństwo rodzi się od chwili przyjścia na świat - powiedziała Prezes Fundacji Hospicjum Nadzieja, Aleksandra Ruszczak.- Hospicjum Nadzieja nigdy nie było tylko instytucją. Było i jest wspólnotą ludzi, którzy potrafią być obok drugiego dziecka. Kiedy najbardziej tego potrzebuję. Miejscem, które daje poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i godności.

Wydarzenie było również okazją do nagrodzenia pracowników Fundacji Hospicjum Nadzieja zatrudnionych od ponad 10 lat oraz podziękowania zaangażowanym w pomoc fundacji osobom, przedstawicielom instytucji i organizacji.

Fundacja została powołana w 1996 roku przez Ołenę i Zbigniewa Bożemskich. Początkowo działała jako Fundacja Społeczno-Charytatywna "Pomoc Rodzinie i Ziemi", której głównym celem było utworzenie hospicjum dla dzieci. Dziś, pod kierownictwem prezes Aleksandry Ruszczak, Fundacja Hospicjum Nadzieja prowadzi nowoczesny ośrodek przy ul. Służewskiej w Toruniu, zapewniając całodobową opiekę pielęgnacyjno-opiekuńczą, hospicjum domowe oraz wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci oraz ich rodzin.

W 2025 roku Fundacja objęła pomocą 276 dzieci. Placówka prowadzi m.in. Oddział Pielęgnacyjno-Opiekuńczy z Pododdziałem Wentylacji Mechanicznej, Hospicjum Domowe dla Dzieci oraz Dziecięce Centrum "Nadziej".

Jednym z najważniejszych osiągnięć Fundacji była budowa nowoczesnego domu pielęgnacyjno-opiekuńczego dla dzieci i młodzieży. Inwestycja o wartości blisko 9,8 mln zł została oddana do użytku w 2023 roku dzięki wsparciu środków Unii Europejskiej, PFRON oraz budżetu miasta Torunia.

Fot. © UMT 2026, autor: Maciej Wasilewski, licencja: CC BY-NC 4.0