Podwójny sukces toruńskiego MZK | www.torun.pl

Podwójny sukces toruńskiego MZK

Miasto, MZK
Publication date: 21 October 2022
Author: Magdalena Kujawa
Na zdjęciu: tramwaj na węźle przesiadkowym

MZK w Toruniu ponownie znalazł się na podium Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej! W tegorocznym plebiscycie zajęliśmy 3. miejsce. Jednocześnie węzeł przesiadkowy w al. Jana Pawła II został nagrodzony Medalem Europejskim.

- To wielka radość, że nasze wysiłki w kierunku tworzenia nowoczesnej, przyjaznej pasażerom i ekologicznej infrastruktury transportowej doceniane są nie tylko lokalnie, ale także w skali ogólnopolskiejmówi prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki. Nie bylibyśmy w stanie podjąć tak wielu działań bez wsparcia funduszy unijnych. Robimy wszystko by wykorzystać je jak najpełniej.   

Ranking Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej organizowany jest przez magazyn biznesowy "Strefa Gospodarki". Ranking ma na celu pokazanie czołowych przedstawicieli tak newralgicznych i ważnych w funkcjonowaniu lokalnych społeczności firm, jakimi są przedsiębiorstwa obsługujące transport publiczny. Niestety niewiele osób spoza branży wie, jak wielki wysiłek firmy wkładają w swoją codzienną pracę, utrzymanie wysokiej sprawności technicznej taboru i gotowości obsługiwania pasażerów niezależnie od pory roku – piszą organizatorzy.

Toruński MZK zawsze jest w czołówce rankingu. W poprzednim zdobyliśmy 4. miejsce, w 2022 r. roku skoczyliśmy o oczko w górę i znaleźliśmy się na podium. 1. miejsce zajęły ex equo: Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Tychach, zaś na 2. miejscu znalazł się  Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Opolu. Twórcy rankingu brali pod uwagę m.in. dane finansowe (obroty, wydatki na inwestycje, wykorzystanie środków unijnych), dane techniczne (wielkość i stan taboru, liczba obsługiwanych linii i pasażerów, ceny biletów), a także działania na rzecz lokalnej społeczności oraz zdobyte nagrody.



20 października 2022 r. w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się z kolei doroczna gala wręczenia Medali Europejskich, gdzie MZK odebrał nagrodę za budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego na al. św. Jana Pawła II. To kolejny Medal Europejski dla MZK. W 2021 r. otrzymaliśmy nagrodę za uruchomienie samoobsługowej stacji paliw na terenie zajezdni autobusowej.

Medalem Europejskim wyróżniane są wyroby i usługi, które spełniają standardy europejskie. Nagroda ta jest jednocześnie rekomendacją wystawioną wyróżnionym usługom przez Business Centre Club oraz jedną z najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji w Unii Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Medal Europejski przyznawany jest już od 22 lat, a wśród nagrodzonych nim firm są zarówno najwięksi polscy producenci, banki, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, liderzy branży budowlanej, firmy informatyczne i telekomunikacyjne, jak również mniejsze przedsiębiorstwa, znane na lokalnym rynku czy uczelnie wyższe, a nawet media. Nominowany produkt musi spełniać wymagane prawem normy, mieć odpowiednie licencje, patenty itp. Istotna jest dynamika firmy, zdobyte nagrody i certyfikaty. Komisja weryfikacyjna ocenia także, czy i w jaki sposób firma wykorzystuje możliwości, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

W konkursie należało wykazać przeznaczenie zgłoszonego wyrobu, znamiona jego innowacyjności oraz cechy świadczące o atrakcyjności dla korzystających. Do nagrody można było zgłaszać wyroby bądź usługi, które istnieją na rynku minimum 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II oddano do użytku 27 lutego 2021 r. Powstał on w ramach projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Prace ruszyły w maju 2019 r., a zasadnicze działania budowlane zakończyły się  31 stycznia 2021 r. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Integruje ona transport autobusowy z tramwajowym. Przesiadka jest teraz nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. Wygrodzenia oddzielające ruch drogowy od wyspy zapewnią ochronę przed ruchem ulicznym. Węzeł jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Został też wyposażony w dwa biletomaty oraz poidełka, czyli uliczne zdroje wody pitnej. Wykonano także nasadzenia, które pokrywają tylne ściany wiat, a platforma stała się tzw. „zielonym przystankiem”.  Zielono jest także w sąsiedztwie węzła. Tam, gdzie to było możliwe, utworzono zielone torowisko. Na ul. Chopina posadzono krzewy róż. Efektowną ozdobą są też liczne nasadzenia i aranżacje w formie skalniaków, które znajdują się m.in. na placu Artylerii czy na skrzyżowaniu al. św. Jana Pawła II z ul. Chopina.

Fot. MZK sp. z o.o.