Korytują, stabilizują i układają szyny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Korytują, stabilizują i układają szyny

Miasto, MZK
Publication date: 05 October 2022
Author: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: nowe torowisko układane na ul. Warneńczyka

Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Ich efektem będą całkowicie odnowione tory, przystanki wyposażone w system informacji pasażerskiej, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i nowy, bezpieczniejszy układ drogowy.

Modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka jest realizowana w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zakres prac obejmuje modernizację prawie 1,2 tys. metrów toru pojedynczego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku ul. Warneńczyka od ronda Chrapka za przejazd torowo-drogowy ulicy Podgórnej i Kościuszki. Torowisko będzie wykonane w większości w technologii zielonej (ponad 735 mtp). Ponadto wyremontowane zostaną perony, tramwajowe, a na przystankach zamontowane będą tablice informacji pasażerskiej. W zakresie prac drogowych jest przebudowa skrzyżowania na dwupasmowe rondo turbinowe. Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo w tym rejonie. Ponadto gruntowny remont przejdą chodniki, jezdnie, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i miejsca postojowe.

Wykonawcą prac jest wyłoniona w przetargu firma Balzola Polska Sp. z o.o. Ich koszt to niespełna 25 mln zł brutto. Umowę na realizację zadania podpisano 14 kwietnia 2022 r. Na realizację wykonawca ma rok.Prace rozpoczęły się w lipcu 2022 r. Obecnie prowadzone są na wschodnim torze, od strony basenu. Na ul. Warneńczyka i Kościuszki gotowa jest już kanalizacja deszczowa, a teraz trwa korytowanie i układanie warstw podbudowy pod jezdnię. Ponadto na Kościuszki gotowa jest już część płyty torowej i trwają przygotowania do jej układania na kolejnych odcinkach.

Na ul. Gogi usuwane są kolizje sieci podziemnych, a na Warneńczyka i Grudziądzkiej (po wschodniej stronie) kończy się przebudowa magistrali wodociągowej. Na warneńczyka na dolnej płycie torowej montowane są już szyny, a na całym odcinku powstają sukcesywnie fundamenty pod nowe słupy trakcyjne. 

Fot. MZK Sp. z o.o.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika