Kontrola biletów – co trzeba wiedzieć | www.torun.pl

Kontrola biletów – co trzeba wiedzieć

Miasto, MZK
Publication date: 01 July 2020
Author: Magdalena Winiarska

Kontrolę biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Toruniu prowadzi Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o., działający w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Toruń.

Biuro Kontroli Biletów znajduje się w budynku Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przy ul. Legionów 220 pok. 1 (obok zajezdni autobusowej), tel. 56 611 83 39; 56 611 88 23, e-mail: kontrolabiletow@um.torun.pl. Czynne jest w poniedziałki, środy, czwartki, piątki w godz. 7:30-15:30 oraz we wtorki w godz. 7:30-17:00.

Wpłaty opłat z tyt. wezwań do zapłaty, wystawionych w przypadku nieuiszczenia opłaty bezpośrednio u kontrolera podczas przeprowadzania czynności kontrolnych, można dokonać:

  • wpłaty bezgotówkowe w Biurze Kontroli Biletów, ul. Legionów 220 w Toruniu, parter, p. 1, w godz. urzędowania biura;
  •  wpłaty gotówkowe w kasie biletowej MZK (wyłączając opłaty manipulacyjne):

- ul. Legionów 220 w Toruniu  - od poniedziałku do piątku w godz. 9:15-17:00;

- ul. Szosa Okrężna 62-82 w Toruniu - od poniedziałku do piątku w godz. 7:45-15:30;

- ul. Sienkiewicza 24/26 w Toruniu - od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-17:30.

  •  na rachunek bankowy Gminy Miasta Toruń (w tytule wpisując: nr wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej oraz imię i nazwisko): Bank Millennium S.A. 73 1160 2202 0000 0003 8995 2100.


Do zadań kontrolera biletów należy w szczególności:

  •     kontrola biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Toruniu na wszystkich liniach kursujących  w granicach administracyjnych miasta oraz na terenie innych gmin, na mocy zawartych z nimi porozumień międzygminnych;
  •     nakładanie i pobieranie opłat dodatkowych i przewozowych za brak odpowiedniego dokumentu przewozu lub brak ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu, za nie zapłacenie należności za zabrane ze sobą do pojazdu zwierzęta, bądź naruszenie przepisów o przewozie rzeczy lub zwierząt, za spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy przejazdu pojazdu komunikacji miejskiej w Toruniu (w tym także naliczania odsetek ustawowych z tytułu nie zapłaconych należności), a także opłat manipulacyjnych za anulowanie opłat dodatkowych.

Do zadań Biura Kontroli Biletów należy w szczególności:

  •     prowadzenie windykacji opłat, określonych w pkt. powyżej;
  •     rozpatrywanie reklamacji, odwołań i skarg pasażerów dotyczących czynności kontrolnych;
  •     wykonywanie dodatkowych czynności związanych z kontrolą biletów.

Kontrolerzy biletów podczas wykonywanych czynności służbowych kierują się obowiązującymi przepisami prawa, w tym m.in.:

  •  uchwałą nr 160/19 Rady Miasta Torunia z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym i sposobu ustalania opłat dodatkowych;
  •  Regulaminem przewozu osób i bagażu w lokalnym publicznym transporcie zbiorowym w Toruniu, wprowadzonym Zarządzeniem Nr 380 Prezydenta Miasta Torunia z dnia 27.12.2017 r. z późn. zm.;
  •   uchwałą nr 777/17 Rady Miasta Torunia z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w publicznym transporcie zbiorowym organizowanym przez Gminę Miasta Toruń.


Reklamacje od wezwań do zapłaty opłaty dodatkowej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 24 lutego 2006 r. w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego (Dz. U. Nr 38 poz. 266 z późn. zm.) podróżny może złożyć reklamację, w trybie i na zasadach w nim określonych, w Biurze Kontroli Biletów (budynek WGK - obok zajezdni autobusowej), ul. Legionów 220, parter, pok. 1.

Reklamacje składa się w formie pisemnej, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wezwania do zapłaty.

Złożenie reklamacji nie wstrzymuje biegu terminu ustalonego na uiszczenie nałożonej opłaty dodatkowej i przewozowej.


Kontrolerzy biletów posiadają upoważnienie do kontroli biletów we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Toruniu oraz na terenie innych gmin, na mocy zawartych z nimi porozumień międzygminnych w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego.

Wzór identyfikatora uprawniającego kontrolera do przeprowadzania kontroli biletów w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu

Co może kontroler zgodnie z przepisami prawa?

Kwestia uprawnień uregulowana została w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe  (Dz. U. z 2020 r. poz. 8).

Kontroler ma prawo (art. 33a. ust. 7):

  • w razie odmowy zapłacenia należności - żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego;
  • w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu - ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych, które mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego i podjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości;
  • w razie uzasadnionego podejrzenia, że dokument przewozu albo dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego jest podrobiony lub przerobiony - zatrzymać dokument za pokwitowaniem oraz przesłać go prokuratorowi lub Policji, z powiadomieniem wystawcy dokumentu.

W przypadku, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podróżny obowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną (art. 33a ust. 8).

W myśl art. 87a cyt. uchwały podróżny, który w czasie kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu, mimo braku odpowiedniego dokumentu przewozu, odmawia zapłacenia należności i okazania dokumentu, umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, podlega karze grzywny. Orzekanie w sprawach określonych powyżej następuje w trybie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (art. 87c).