Żużel wrócił do korzeni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Żużel wrócił do korzeni

Miasto, Sport
Data publikacji: 30 czerwca 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Żużel wrócił do korzeni

Legendy polskiego żużla, wspaniałe motocykle, niezwykłe wspomnienia - 29 czerwca 2017 r., w przeddzień inauguracyjnej rundy Speedway Euro Championship, w CH Plaza w Toruniu, otwarto Muzeum Sportu Żużlowego.  To pierwszy taki obiekt w Polsce i trzeci w Europie.

Miejsce utworzenia Muzeum Sportu Żużlowego nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj, przy ulicy Broniewskiego 98, w latach 1957-2008 znajdował się stadion żużlowy, na którym pierwsze kroki stawiali Jan Ząbik, Wojciech Żabiałowicz, Jacek Krzyżaniak, Robert Sawina czy Mirosław Kowalik. Wiele kart historii toruńskiego żużla zostało zapisanych właśnie na tym nieistniejącym już obiekcie. To tutaj toruńskie "Anioły" wywalczyły cztery złote krążki Drużynowych Mistrzostw Polski.

Już samo otwarcie muzeum było nietypowe. Zaczęło się bowiem od wjazdu na salę żużlowego motocykla. Nie zabrakło także wielkich legend żużla, między innymi Jerzego Szczakiela, Pawła Waloszka, Zenona Plecha, Andrzeja Wyglendy, Jana Ząbika, Wojciecha Żabiałowicza i wielu innych. Był także tata Tomasza Golloba, Władysław Gollob.

- Dla Torunia będzie to muzeum interesujące i znaczące. Żużel ma bowiem to do siebie, że ucieleśnia marzenia i emocje sportowe już kilku pokoleń torunian, a dla niektórych jest on jednym z najważniejszym symboli naszego miasta – mówił podczas otwarcia muzeum prezydent Torunia Michał Zaleski. - Gratuluję pomysłodawcom powołania w tym miejscu Muzeum Sportu Żużlowego. Słowa uznania kieruję do środowiska Speedway Nostalgii oraz wszystkich osób, które wsparły całą muzealną logistykę lub przekazały wartościowe eksponaty.

Prezydent Zaleski wręczył legendom żużla i tacie Tomasza Golloba pamiątkowe portrety.

Muzeum opiera się głównie na kolekcji motocykli. Warto dodać, że jest to jedna z trzech największych kolekcji związanej z żużlem w całej Europie. Wśród eksponatów można zobaczyć także te, z lat 60. i 70. Ciekawostką jest fakt, że w Muzeum będzie można zobaczyć jedyny polski motocykl żużlowy – FIS.

Twarzą muzeum jest ikona speedwaya, pierwszy polski indywidualny mistrz świata z 1973 roku, Jerzy Szczakiel. Swoje miejsce w muzeum posiada również legenda polskiego żużla, Tomasz Gollob, który uważany jest przez wielu ekspertów za najlepszego polskiego żużlowca w historii.

Pośród wielu instalacji i ekspozycji jest między innymi ściana mistrzów, ekspozycja multimedialna przenosząca nas w czasie, bus żużlowca w rzeczywistych rozmiarach.

Warto dodać, że muzeum jest w pełni integralne z odwiedzającymi. Można tu usiąść na motocyklu, dotknąć eksponatów, a także przenieść się w czasie. Jak? W specjalnie przygotowanej sali, będzie można obejrzeć archiwalny mecz żużlowy ze współczesnym komentarzem… Tomasza Lorka.

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum organizowane będą wystawy fotograficzne, a także spotkania z zawodnikami.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widać dłonie, na klawiaturze laptopa
    Biznes, Miasto
    Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.