Zmiany w ZS nr 22 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiany w ZS nr 22

Miasto
Data publikacji: 11 kwietnia 2014
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Systematycznie zmniejszająca się liczba uczniów we wszystkich szkołach wchodzących w skład Zespołu Szkół Nr 22 w Toruniu to główna przyczyna likwidowania zespołu.

Zostały przygotowane cztery projekty uchwał, z 9 kwietnia 2014 roku, w sprawie likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Nr 22 w Toruniu oraz rozwiązania Zespołu Szkół Nr 22 w Toruniu:

  • druk nr 931 – projekt uchwały  w sprawie likwidacji Gimnazjum Nr 22 w Toruniu
  • druk nr 932 – projekt uchwały  w sprawie likwidacji Technikum Nr 6 w Toruniu
  • druk nr 933 – projekt uchwały  w sprawie likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej  Nr 6 w Toruniu
  • druk nr 934 – projekt uchwały  w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Nr 22  w Toruniu

- Dziś przekażemy projekty uchwał w sprawie likwidacji szkół wchodzących w skład ZS nr 22 do związków zawodowych działających w toruńskiej oświaciemówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Planujemy wnieść projekty uchwał na sesję Rady Miasta Torunia 15 maja  2014 r.

Celem likwidacji Gimnazjum Nr 22, Technikum Nr 6 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 6, czyli wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Nr 22 w Toruniu przy ul. Fałata 88/90, jest konieczność dostosowania sieci szkół w Gminie Miasta Toruń do realnych potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych oraz racjonalizacja ponoszonych kosztów na realizację zadań oświatowych. Planowany termin likwidacji szkół to 31 sierpnia 2014 r.

Główną przesłanką uzasadniającą likwidację szkół jest systematycznie zmniejszająca się liczba uczniów we wszystkich szkołach wchodzących w skład ZS Nr 22. W roku szkol. 2013/2014 w zespole uczy się 279 uczniów w dwunastu oddziałach, w tym 101 uczniów w klasach programowo najwyższych. W jego skład wchodzą następujące szkoły:

  • Gimnazjum Nr 22 - 4 oddziały, 87 uczniów, w tym 46 uczniów w dwóch oddziałach klasy III (tj. programowo najwyższej)
  • Technikum Nr 6 kształcące w zawodzie technik usług fryzjerskich - 4 oddziały, 90 uczniów, w tym 18 uczniów w 1 oddziale klasy IV
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 6  kształcąca w zawodzie fryzjer - 4 oddziały, 102 uczniów, w tym 37 uczniów w dwóch oddziałach klasy III.

W związku z tym, iż w ZS Nr 22 na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmalała liczba uczniów (378 uczniów w 16 oddziałach w r. szkol. 2011/2012; 319 uczniów w 13 oddziałach w r. szkol. 2012/2013 oraz 279 uczniów w 12 oddziałach w r. szkol. 2013/2014 ), obiekt przy ul. Fałata 88/90 jest zdecydowanie za duży w stosunku do potrzeb (współczynnik wykorzystania sal lekcyjnych wynosi 53%, prognozowany na rok następny to 44%).

Gmina Miasta Toruń rozpoczynając procedurę likwidacji szkół wypełniła dyspozycje przywołanego na wstępie art. 59 ustawy o systemie oświaty. 13 lutego 2014 r. zostały przez radę podjęte uchwały w sprawie zamiaru likwidacji tych szkół. Do 28 lutego 2014 r. o zamiarze likwidacji szkoły zostali powiadomieni rodzice uczniów oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, który pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji każdej ze szkół.

Uczniom likwidowanego Gimnazjum Nr 22 zapewnia się możliwość kontynuowania nauki w Gimnazjum Nr 21 w Toruniu przy ul. Morcinka 13, zaś uczniom Technikum Nr 6 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 6 w szkołach wchodzących w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych (T Nr 1 oraz ZSZ Nr 1). Po podjęciu uchwały o likwidacji G Nr 22 organ prowadzący zgodnie z art.17 ust. 4 ustawy o systemie oświaty ponownie ustali sieć szkół publicznych. Dotychczasowy obwód G Nr 22 zostanie przyporządkowany G Nr 21. Proponowane rozwiązanie spełnienia zapis art. 17 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, tj. droga ucznia z domu do szkoły nie przekroczy 4 km.

Uchwały w przedmiocie likwidacji szkół powinny zostać podjęte w takim czasie, aby zgodnie z przepisami prawa oświatowego dyrektor ZS Nr 22 mógł przeprowadzić procedury rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi tam pracownikami.

- Zostały podjęte działania, aby w miarę możliwości, pracownikom zwalnianym z powodu likwidacji G Nr 22 proponować zatrudnienie w innych szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, pod warunkiem posiadania przez nich odpowiednich kwalifikacji – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ostateczne decyzje o zatrudnieniu danego nauczyciela podejmują dyrektorzy poszczególnych szkół.

W związku z likwidacją  31 sierpnia 2014 r. wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Nr 22 zachodzi konieczność rozwiązania zespołu. Majątek likwidowanego Zespołu Szkół Nr 22 zostanie przekazany Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Toruniu oraz Gimnazjum Nr 21, za wyjątkiem nieruchomości przy ul. Fałata 88/90 będącej w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Nr 22. Trwały zarząd zostanie wygaszony najpóźniej do 31 sierpnia 2014 r.

Nieruchomość przy ul. Fałata 88/90 powinna być w dalszym ciągu przeznaczona na cele edukacyjne. Wskazuje się Zespół Szkół Nr 26 jako zarządcę tej nieruchomości. Od kilku lat znaczącym problemem w naszym mieście są niewłaściwe warunki lokalowe w Zespole Szkół Nr 26, w skład którego wchodzą prowadzące kształcenie specjalne:  szkoła podstawowa, gimnazjum oraz ponadgimnazjalna szkoła przysposabiająca do pracy. Zespół Szkół Nr 26 ma siedzibę w dwóch oddalonych od siebie lokalizacjach – w doraźnie przystosowanym obiekcie dawnego przedszkola przy ul. Buszczyńskich oraz w jednym z segmentów budynku Szkoły Podstawowej Nr 32 przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich. Dalsze kontynuowanie nauki w dwóch lokalizacjach  nie jest powszechnie akceptowane przez środowisko szkolne. Na Gminie Miasta Toruń, jako organie prowadzącym te szkoły, spoczywa znalezienie rozwiązania problemu poprzez zapewnienie budynku, do którego zostanie dyslokowany cały ZS Nr 26.  Dyslokując uczniów z Zespołu Szkół Nr 22 do innych szkół, uzyskuje się wolny budynek, który po adaptacji może być wykorzystany jako siedziba wszystkich szkół wchodzących w skład ZS Nr 26. Lokalizacja przy ul. Fałata bardzo dobrze wpisuje się w potrzeby niepełnosprawnych uczniów. Jest to bowiem obiekt w dobrym stanie technicznym po termomodernizacji, z nowym syntetycznym boiskiem wielofunkcyjnym i bieżnią oraz dużym, dobrze zagospodarowanym terenem zewnętrznym. Dzieci młodsze będą mogły korzystać również z usytuowanego po drugiej stronie ulicy placu zabaw (na terenie SP11), a docelowo z placu przy swojej szkole - po jego wybudowaniu. Obiekt wymaga dostosowania do potrzeb dzieci i uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Z kolei dyslokacja uczniów szkół zawodowych z ZS Nr 22 do ZSE wiąże się z koniecznością adaptacji w budynku ZSE pomieszczeń na pracownie fryzjerskie, pracownie komputerowe, szatnie oraz remontem biblioteki szkolnej. 

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty organ prowadzący zobowiązany jest najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego, po zapewnieniu przez organ prowadzący możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu oraz po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty.

Natomiast przez cały czas trwają prace nad dyslokacją OPP Dom Harcerza. Ponieważ jest to placówka nieferyjna, miasto nie jest zobligowane terminem 31 sierpnia 2014 roku i w związku z tym zmiany organizacyjne mogą mieć miejsce w innym terminie. Prace nad zmianami w funkcjonowaniu tej placówki ciągle trwają.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.