Zielony Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielony Toruń

Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Zielony Toruń

3,5 tys. drzew zostanie zasadzonych w Toruniu w 2017 roku. W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły na Bulwarze Filadelfijskim powstanie Aleja Wiślana.

- Toruń zawsze był postrzegany jako miasto zieleni, miasto ogrodów. Taką opinie miał w latach międzywojennych, powojennych i ma ją również dzisiaj – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia Szczepan Burak. - Dowodem dla mnie jest to, co mówią uczestnicy corocznej konferencji „Zieleń miejska naturalne bogactwo miasta”, autorytety z całej Polski, architekci krajobrazu, projektanci, którzy są zachwyceni krajobrazem Torunia.

Toruń jest miastem zielonym, ponieważ w ponad 50 procent powierzchni miasta zajmuje zielona i niebieska infrastruktura, czyli te powierzanie aktywne przyrodniczo.

- Zieleń w mieście jest wielopostaciowa i różnorodna - w tym tkwi przede wszystkim bogactwo Toruniadodaje Sczepan Burak. - Zieleń Torunia to system, to jest ten układ pierścieniowo-klinowy, który decyduje o funkcjonowaniu miasta i o życiu mieszkańców Torunia.

W mieście na około tysiącu hektarów mamy również zieleń urządzoną, czyli lasy komunalne, prywatne, parki, skwery, pasy zieleni przyulicznej oraz tereny dzikie i półdzikie np. Kępa Bazarowa czy zarośla nadwiślańskie. Najcenniejsza dla Torunia jest właśnie ta zieleń dzika i półdzika.

W Toruniu są również duże tereny wpisane do rejestru zabytków, np. Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, Park Tysiąclecia, część parku Glazja i kilka ogrodów zabytkowych, część Bydgoskiego Przedmieścia i Starówka.

Decyzje na usunięcie drzew wydają różne organy:

  • z terenów wpisanych do rejestru zabytków wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • z terenów gminnych – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • dla przedsiębiorców, wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych – Prezydent Miasta Torunia

Warto wiedzieć, że  od 1 stycznia 2017 r. osoby fizyczne nie muszą pozyskiwać zezwoleń.

Zieleń w mieście jest usuwana głównie z powodu realizacji zadań inwestycyjnych (drogi, mieszkania, inwestycje komunalne) oraz usuwane są drzewa suche, usychające, obumierające i nie rokujące szans na przeżycie, zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców.

- W 2017 roku planujemy zasadzić w Toruniu łącznie 3,5 tys. drzew – podaje Szczepan Burak. -  W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły na Bulwarze Filadelfijskim powstanie Aleja Wiślana.

2 877 sztuk drzew zostanie zasadzonych w związku z rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Usunięto tu 873 sztuki drzew. W zamian Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o. o. zostały zobowiązane do wykonania nasadzeń 2 877 sztuk drzew. Obecnie zaprojektowano i uzgodniono nasadzenia 1 679 sztuk o obwodach pni 18-20 cm. Drzewa pojawią się m.in. w Parku Tysiąclecia, ul. Grunwaldzka, ul. Legionów, ul. Pod Dębową Góra, ul. Andersa, ul. Szosa Okrężna. Lokalizacja pozostałe 1 198 szt. nasadzeń jest w trakcie opracowywania. Według planów pojawi się ona na terenach ul. Bydgoskiej, ul. Sienkiewicza, ul. Szosa Lubicka, ul. Olsztyńska (od CH Bielawy do ul. Olimpijskiej).

63 drzewa pojawią się na obszarze Starego Miasta, Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków w następujących lokalizacjach: przy ul. Mickiewicza, Słowackiego, Chopina (28 szt. gat. głóg dwuszyjkowy, lipa drobnolistna, holenderska, klon zwyczajny), przy ul. Moniuszki (18 szt. gat. buk pospolity, 3 szt. gat. lipa drobnolistna) oraz przy ul. Fosa Staromiejska (13 szt. gat. klon srebrzysty, 1szt. gat. lipa drobnolistna.

Jako symbol obchodów Roku rzeki Wisły przy Bulwarze Filadelfijskim posadzona zostanie Aleja Wiślana. Aleje będzie tworzyć 38 dębów szypułkowych. Zadanie będzie współfinansowane ze środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Zgodnie z poleceniem Prezydenta Miasta Torunia opracowana została również koncepcja projektu wykonania nasadzeń drzew, krzewów i roślin ozdobnych wzdłuż ul. Sobieskiego i ul. Chrobrego, gdzie znalazło się 151 szt. drzew gat. klon zwyczajny, jesion wyniosły, wiśnia piłkowana, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, 5295 szt. krzewów gat. garb pospolity, dereń biały, jaśminowiec wonny, pęcherznica kalinolistna, lilak pospolity, cis pośredni, kalina koralowa oraz 4150 szt. traw ozdobnych gat. trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy. Ostateczny sposób zagospodarowania tych terenów ustalony zostanie po weryfikacji z planami inwestycyjnymi MZD w tym rejonie, a w szczególności z przebiegiem ścieżek rowerowych.

Nowe zieleń pojawi się również w ramach inwestycji drogowych m. in. przy Trasie Wschodniej, ul. Polnej, ul. Długiej, ul. Działowej, ul. Turystycznej i ul. Gagarina/św. Klemensa. Będzie to łącznie ok.  478 szt. drzew, 7.280 szt. krzewów i bylin.


Materiały do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.