Zielony pomost na Kępie Bazarowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielony pomost na Kępie Bazarowej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2012
Autor: Sylwia Derengowska

Przyczółek mostowy, plac zabaw i portal internetowy ze szczegółowym obrazem starówki i Kępy Bazarowej w formacie 3D to tylko niektóre elementy projektu „Zielony pomost”, którego realizację rozpoczyna Urząd Miasta Torunia. Przedsięwzięcie dofinansowane będzie ze środków Unii Europejskiej. 

Kępa Bazarowa jest ciekawym, malowniczym  miejscem na mapie Torunia. Wydział Środowiska i Zieleni UMT na bieżąco prowadzi tam prace porządkowe. Teren jest jednak trudny do zagospodarowania ze względu na zagrożenie powodziowe. Ponadto wchodzi w zakres obszaru Natura 2000, zaś wschodnia część jest rezerwatem przyrody. Nie znaczy to jednak, że na Kępie nie da się nic zrobić. By ją uatrakcyjnić, Biuro Toruńskiego Centrum Miasta przystępuje do realizacji Projektu „Zielony pomost”.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach  Działania 6.2 „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”, Oś priorytetowa 6: Wsparcie rozwoju turystyki   Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. 20 listopada 2012 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w Urzędzie Marszałkowskim umowę o unijne dofinansowanie.

Projekt składa się z trzech zadań. Jedno z nich to budowa przyczółka mostowego u wylotu ul. Mostowej o konstrukcji drewnianej i wymiarach 7,7 na 13 metrów. Ponadto umocniona zostanie strefa cumownicza i wybudowane będą nowe schody betonowe, zmodernizowany ciąg komunikacyjny, zamontowane stojaki rowerowe, iluminacja i oświetlenie tarasu. Iluminacja zamontowana u szczytu pomostu będzie łączyła się z iluminacją z tarasu widokowego na Kępie Bazarowej, dzięki czemu zaznaczony zostanie przebieg historycznego, drewnianego mostu przez Wisłę. Nasadzona zostanie także zieleń.

Kolejnym zadaniem jest budowa tarasu widokowego na Kępie Bazarowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą, gdzie przewiduje się odtworzenie drewnianej konstrukcji tarasu wraz z iluminacją świetlną oraz zagospodarowanie placu w bezpośrednim sąsiedztwie:  wyznaczenie nowych miejsc parkingowych, miejsc wypoczynku sezonowego, placu zabaw dla dzieci, miejsca na przenośną toaletę oraz wydzielenia pasażu ekspozycyjnego. Cały obszar  będzie objęty monitoringiem wizyjnym.

W ramach projektu powstanie również internetowy, trójwymiarowy system TORUŃ 3D, dzięki któremu Kępę oraz teren starówkę będzie można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej. Prezentacja zostanie zbudowana w oparciu o najnowsze technologie.

Koszt „Zielonego pomostu” oszacowano wstępnie na ponad dwa miliony złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie ok. milion zł.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.