Zielone światło dla Nowego Centrum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone światło dla Nowego Centrum

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 23 marca 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Radni dali zielone światło dla planu Nowego Centrum, które ma powstać na terenie między ulicami: Szosa Chełmińska, Czerwona Droga, Aleja 700-lecia Torunia, Sportowa, Morcinka i Bema.

Podczas 36. sesji Rady Miasta zaprezentowany został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Nowe Centrum”. Dotyczy on terenu ograniczonego ulicami: Szosa Chełmińska, Czerwona Droga, Aleja 700-lecia Torunia, Sportowa, Morcinka i Bema w Toruniu. Po długiej dyskusji radni przyjęli uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Nowe Centrum” dla wskazanego terenu.

„Nowe Centrum” to tereny usługowe wraz z otaczającymi je drogami, położone w centralnej części miasta. Planem objęto 14,5 ha o następującej strukturze własności: Województwo Kujawsko-Pomorskiego - ok. 30%, Gmina Miasta Toruń - ok. 34%, osoby fizyczne i prawne - ok. 34%, Skarb Państwa - ok. 2%.

Plan sporządzono zgodnie z trybem określonym w art. 17 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przy zachowaniu jawności i przejrzystości procedur planistycznych, zapewniając udział społeczeństwa w pracach nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Od stycznia 2016 roku zarówno mieszkańcy Torunia, jak właściwe instytucje i organy do opiniowania otrzymywały, w ramach ustawowych czynności, projekty planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Dzisiejsza uchwała kończy procedurę sporządzania planu w granicach objętych niniejszą uchwałą.

Ustalając przeznaczenie terenu oraz określając sposób zagospodarowania i korzystania z niego, Prezydent Miasta Torunia rozważył interes publiczny i interesy prywatne, w tym zgłaszane w postaci wniosków i uwag zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania terenu, jak i zmian w zakresie jego zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.

Prezentujący projekt Wojciech Cetkowski, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, uspokoił, że warunki zabudowy tego terenu nie zaszkodzą wizerunkowo znajdującej się w pobliżu starówce. – Przeprowadzone przez nas wnikliwe analizy wykazały, jakich gabarytów i jakiej wysokości budynki mogą tu powstać, by nie kolidowały z widokiem na toruńskie Stare Miasto. Stąd maksymalna dopuszczalna wysokość budynków to 32 m. Zwyczajowo uzgadniamy też plan z Miejskim Konserwatorem Zabytków, dzięki czemu nie będzie zagrożenia, że Nowe Centrum wpłynie negatywnie na oblicze starego miasta – powiedział Wojciech Cetkowski.

Pomimo tego zapewnienia, dyskusja nad planem zagospodarowania tego terenu była gorąca. Wątpliwości radnych wzbudziło m.in. nieuwzględnienie zabudowy mieszkalnej, wysokość budynków, usytuowanie Trasy Staromostowej, jak i inwestycje na terenie po Uniwersamie, należącym obecnie do spółki Nowa Inwestycja oraz współgranie usługowe ze starówką. W rezultacie jednak uchwała została przyjęta większością głosów.

W projekcie uwzględniono wymogi wynikające z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

  1. wymagania ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury - poprzez określenie m.in. zasad kształtowania elewacji budynków eksponowanych od strony dróg publicznych, wprowadzenie nakazu stosowania rozwiązań o wysokim standardzie architektonicznym, wprowadzenie zakazów dotyczących niepożądanych form i funkcji zagospodarowania i użytkowania terenów;
  2. walory architektoniczne i krajobrazowe - poprzez określenie m.in. zasad kształtowania zabudowy i wskaźników zagospodarowania terenów, a także określenie wymagań wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych;
  3. wymagania ochrony środowiska, w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych - poprzez ustalenia dotyczące m.in. ochrony istniejącej zieleni wysokiej, ustalenia w zakresie lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
  4. wymagania ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej (w granicach obszaru objętego projektem planu takie nie występują);
  5. wymagania ochrony zdrowia i bezpieczeństwa ludzi i mienia - poprzez ustalenia w zakresie lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
  6. walory ekonomiczne przestrzeni - poprzez ustalenia dotyczące przeznaczenia podstawowego i dopuszczalnego terenów oraz zasad kształtowania zabudowy i wskaźniki zagospodarowania terenów;
  7. prawo własności - poprzez ustalenia dotyczące przeznaczenia podstawowego i dopuszczalnego terenów oraz zasad kształtowania zabudowy i wskaźniki zagospodarowania terenów potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;
  8. potrzeby interesu publicznego;
  9. potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej, w szczególności sieci szerokopasmowych - poprzez ustalenia dotyczące zasad obsługi komunikacyjnej, zaopatrzenia w wodę, odprowadzenia ścieków, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną;
  10. zapewnienie udziału społeczeństwa w pracach nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej;
  11. zachowanie jawności i przejrzystości procedur planistycznych;
  12. potrzebę zapewnienia odpowiedniej ilości i jakość wody, do celów zaopatrzenia ludności.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.