Zaplanuj ferie w muzeum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zaplanuj ferie w muzeum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 stycznia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Warsztaty, bal kostiumowy, konkurs, spotkania przy wystawach – to oferta Muzeum Okręgowego w Toruniu na zbliżające się ferie. Koszt 4 zł od uczestnika. UWAGA! Obowiązują wcześniejsze zapisy.

W ramach programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pn. „Białe Wakacje - w krainie sztuki” torunskie Muzeum Okręgowe proponuje szereg ciekawych warsztatów, łączących elementy zabawy i edukacji. Ich celem jest zachęcenie dzieci do aktywnego i kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Zajęcia są przewidziane dla różnych grup wiekowych, a ich tematyka jest związana ze zbiorami muzeum oraz postacią wybitnego artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza w przypadającą w 2015 roku 130. rocznicę jego urodzin. Jego twórczość będzie w tym roku inspiracją do własnych działań plastycznych dla dzieci. Uczestnicy zajęć będą też zdobywać umiejętność analizy dzieła sztuki, dowiedzą się, czym jest portret, jakie są jego rodzaje i co to jest atrybut.

Koszty uczestnictwa w zajęciach: 4 zł - bilet edukacyjny dla każdego uczestnika

PROGRAM BIAŁYCH WAKACJI W MUZEUM 2015:

  • Walentynkowy Bal w Muzeum – doroczna zabawa karnawałowa dla dzieci 

Bal kostiumowy dla dzieci w reprezentacyjnej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, urozmaicony poczęstunkiem oraz grami, zabawami i konkursami związanymi z Dniem Świętego Walentego – patrona zakochanych. Dzieci biorące udział w konkursach, grach i zabawach otrzymają drobne upominki. Dodatkową atrakcją balu będzie przedstawienie dla dzieci w wykonaniu aktorów z Teatru Vaška.
14 lutego 2015 r., Ratusz Staromiejski, godz. 15:00.

  • Konkurs muzealny na Galerii malarstwa polskiego od połowy XVIII w do pocz. XX w.

Konkurs będzie dotyczył wystawy stałej w Ratuszu Staromiejskim, gdzie zgromadzone zostały dzieła artystów polskich tworzących od połowy XVIII do początków XX w. Rozwiązując specjalnie przygotowane karty, uczestnicy będą mieli okazję nie tylko obejrzeć wybitne dzieła, ale też zdobyć informacje o artystach, technikach, które stosowali oraz poznać wiodące trendy danej epoki. Karty konkursowe zawierać będą zadania zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Konkurs będzie odbywał się przez cały okres trwania Białych Wakacji.


ZAJĘCIA I WARSZATY MUZEALNE:

  • „Tajemnice galerii obrazów” (od 7 lat)

Podczas warsztatów uczestnicy zgłębiają podstawowe pojęcia związane z analizą obrazu. Na wybranym przykładzie zapoznają się z zagadnieniami m. in. perspektywy, symetrii, barwy, proporcji, poszczególnych planów. Następnie uczestnicy podzieleni zostają na mniejsze grupy. W każdej grupie wybrana zostaje osoba, która nie widząc obrazu musi go naszkicować, korzystając tylko z podpowiedzi innych uczestników. Po naszkicowaniu obrazu dzieło uzupełniane jest kolorami. Finalnie następuje porównanie wykonanej wspólnie kopii z oryginałem.

Terminy: 17 i 24 lutego 2015 r., godz. 11.00, Ratusz Staromiejski

  • „Firma portretowa Witkacego” (od 7 lat)

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję poznać twórczość plastyczną Witkiewicza – portrety, pejzaże, kompozycje prezentowane na wystawie stałej w Ratuszu Staromiejskim. Następnie uczniowie zapoznają się z zasadami działania „firmy portretowej” artysty. W myśl obowiązujących reguł wykonają portret osoby wybranej z grupy.

Terminy:19 i 26 lutego 2015 r., godz. 11.00, Ratusz Staromiejski

Zgłoszenia na  powyższe zajęcia przyjmuje Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00,tel. 56 66 05 632, 56 66 05 631.


 

Warsztaty plastyczne w Muzeum Podróżników


  • „Smarowanie na ścianie - freski czy graffiti” (od 6 lat)

Zdobienie ścian znane jest od najdawniejszych czasów. Jednym ze sposobów jest pokrywanie ścian kolorowymi farbami. Zachwycamy się freskami, nie tolerujemy graffiti. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy przygotują własne projekty, które wykonają na dużych kartonach.

Termin: 18 lutego 2015 r., godz. 10.00, Dom Eskenów, ul. Łazienna 16

  • „Szklana biżuteria starożytnych dam” (od 6 lat)

Proponujemy samodzielne wykonywanie kopii szklanej biżuterii sprowadzanej na nasze ziemie z obszaru Imperium Rzymskiego przed niemalże dwoma tysiącami lat. Dostarczamy modelinę i narzędzia pomocne w tworzeniu kopii oraz fotografie oryginalnych ozdób, na podstawie których można będzie wykonać własne paciorki i zabrać je do domu. W trakcie warsztatów prowadzący przedstawi starożytne sposoby wytwarzania takich ozdób oraz opowie kto je nosił oraz dlaczego i jak je zdobywano.

Termin: 20 lutego 2015 r., godz. 10.00, Dom Eskenów, ul. Łazienna 16

  • „Podłoga, posadzka, klepisko, mozaika” (od 6 lat)

Zależnie od zastosowanego materiału powierzchnia, po której chodzimy w różnych budynkach, ma swoją nazwę. Z czego zbudowana jest posadzka, a z czego podłoga, jak powstaje klepisko, czym jest mozaika – to krótka informacja na początku warsztatów. Następnie uczestnicy przygotują własne projekty i sprawdzą się w precyzyjnym stworzeniu makiety wymyślonej kompozycji.

Termin: 25 lutego 2015 r., godz. 10.00, Dom Eskenów, ul. Łazienna 16

  • „Świat dziecięcych zabaw sprzed 2000 lat” (od 6 lat)

Na początek zajrzymy do pradziejowych domostw, w których zamieszkujące je dzieci od najmłodszych lat przygotowywały się do swoich dorosłych obowiązków, pomagając w wielu pracach. Miały jednak również swoje przyjemności, podobne do dzisiejszych, jak choćby zabawki. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się m.in. z takimi zabawkami, jak grzechotki, miniaturowe naczynka, buciki i wózki oraz różnorodne pionki i kości do gier. Będzie także można samodzielnie ulepić je z modeliny, czy narysować plansze starożytnych gier.

Termin: 27 lutego 2015 r., godz. 10.00, Dom Eskenów, ul. Łazienna 16

Zgłoszenia na powyższe zajęcia przyjmuje Dział Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00, tel. 56 660 56 58

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Kultura, Miasto
    Od 1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany okrągły budynek planetarium widziany spoza gałęzi krzewu magnolii
    Kultura, Miasto, Sport
    Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...