Z wizytą na Jordankach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z wizytą na Jordankach

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 czerwca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Budowę nowoczesnej sali koncertowej na toruńskich Jordankach wizytował w piątek 12 czerwca 2015 roku prezydent Torunia Michał Zaleski. Prezydentowi towarzyszyli przedstawiciele głównego wykonawcy reprezentujący konsorcjum firm „Mostostal Warszawa SA” i „Acciona Infrastructuras SA” oraz dyrektorzy wydziałówUMT.

Wielofunkcyjna sala koncertowa na toruńskich Jordankach, zgodnie z projektem hiszpańskiego architekta Fernando Menisa, będzie rzeźbiarską bryłą zatopioną w zieleni. Obiekt będzie posiadać pięć kondygnacji nadziemnych (w tym kondygnację „zero” której strop znajduje się na poziomie gruntu) oraz jedną podziemną i osiągnie wysokość do około 15 metrów względem średniego poziomu otaczającego go terenu. Powierzchnia części nadziemnej budynku to ok. 13.000 m2, powierzchnia części podziemnej - ok. 8.600 m2 , powierzchnia całkowita - ok. 22.000 m2 , kubatura całości - ok. 158.000 m.

Podczas wizyty na budowie prezydent Torunia obserwował postęp obecnie prowadzonych prac w tym m.in. podwieszania mobilnego sufitu składającego się z pięciu ruchomych kopuł, dzięki którym będzie modyfikowana kubatura sali koncertowej, umożliwiająca uzyskanie najodpowiedniejszej akustyki dla różnego typu wydarzeń artystycznych.

- Jednym z najważniejszych wyzwań, z którym mierzą się obecnie konstruktorzy i wykonawcy pracujący przy budowie sali koncertowej, jest montaż pikado. Pikado - to konglomerat betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły o charakterystycznej czerwonej barwie, skuwany po utwardzeniumówi prezydent Zaleski. Właśnie okładzinami pikado będzie wyłożona większa część kompleksu. W ten sposób projektant sali chciał nawiązać do kolorystyki gotyckiej zabudowy, która jest architektoniczną i historyczną wizytówką Torunia.”

Wizyta na budowie, podczas której oceniany jest stopień zaawansowania realizacji inwestycji, jest jednym z najważniejszych punktów comiesięcznych spotkań zespołu wdrażającego projekt „Zagospodarowanie terenu Jordanek na cele kulturalno-kongresowe – budowa wielofunkcyjnej sali na terenie Jordanek”. W spotkaniach odbywających się pod przewodnictwem prezydenta Torunia biorą udział dyrektorzy wydziałów UMT (m.in. Wydziału Inwestycji i Remontów, Wydziału Architektury i Budownictwa, Wydziału Inwestycji i Remontów, Wydziału Kultury), a także przedstawiciele generalnego wykonawcy m.in. Arkadiusz Biniek, dyrektor Mostostal Warszawa S.A., Robert Kiezik, kierownik kontraktu, Roberto Jimenez (Mostostal Warszawa S.A.), Sławomir Korytowski (Mostostal Warszawa S.A.). 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
    Miasto, Sport
    „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.