Z Ukrainą o budżecie partycypacyjnym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z Ukrainą o budżecie partycypacyjnym

Miasto
Data publikacji: 17 lipca 2015
Autor: Łukasz Klimkiewicz

Szesnastoosobowa grupa samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych z trzech ukraińskich miast: Czernichów, Czerkasy i Połtawa poznawała mechanizmy budżetu partycypacyjnego w Toruniu.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Torunia omawiane były szczegółowo wszystkie etapy budżetu partycypacyjnego, poczynając od  składania wniosków przez mieszkańców, weryfikację projektów i głosowanie aż do ogłoszenia wyników i monitoringu stopnia realizacji wybranych zadań. Mowa była również o narzędziach stosowanych przy akcji informacyjno-promocyjnej skierowanej do mieszkańców Torunia, sposobie podziału kwot na poszczególne części miasta, kosztach związanych z przeprowadzeniem wszystkich działań w ramach budżetu.

- Trzeba przyznać, że pytania gości były bardzo wnikliwe. Z jednej strony interesował ich sposób podziału pieniędzy pomiędzy okręgi, a z drugiej chcieli uzyskać bardziej szczegółowe informacje o praktycznych aspektach weryfikacji głosów czy wprowadzania kart papierowych do systemu komputerowego - mówi Paweł Piotrowicz, Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Cieszy nas, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami z ukraińskimi kolegami. Mam nadzieję, że nabyta w Toruniu wiedza pomoże im wprowadzić budżet partycypacyjny bazujący na solidnych standardach.

Zaprezentowano również wybrane przykłady inwestycji i projektów zrealizowanych ze funduszy budżetu partycypacyjnego w poprzednich latach. Jedno z takich miejsc - Piernikowe Miasteczko - goście obejrzeli zwiedzając starówkę.

Uczestnicy spotkania otrzymali także komplet materiałów związanych z toruńskim budżetem partycypacyjnym, m.in. tekst obowiązującego regulaminu z wzorami wniosków i kart do głosowania, plakaty i ulotki informacyjne, filmy promocyjne związane z tą tematyką.

Wizyta w Toruniu odbyła się w ramach projektu "Budżet partycypacyjny - szansą rozszerzenia aktywności obywatelskiej i prawdziwego partnerstwa z władzą publiczną", realizowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. Doświadczenia były także zbierane w Gdańsku i Sopocie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.