Z pomocą do Australii

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Toruńskie pierniki i pamiątki związane z Toruniem jadą do Australii. Pomogą w odbudowie kolekcji poloników, która spłonęła w pożarze domu państwa Sowterów.

The Polish Place – tak określano dom polsko-autralijskiego małżeństwa Anny i Phila Sowterów, którzy w Tamborine Mountain w stanie Queensland (wschodnia Australia) przez kilkadziesiąt lat prowadzili ośrodek promocji polskiej kultury, tradycji i sztuki, tłumnie odwiedzany przez Polonię i turystów. Przyciągała ich restauracja z polską kuchnią, pokoje gościnne oraz galeria pełna polskich pamiątek: obrazów, strojów ludowych, gobelinów i innych przedmiotów związanych z polską kulturą i historią.

Niestety nocą 31 grudnia 2016 r. budynek doszczętnie spłonął w pożarze, który wybuchł około godz. 2.15 nad ranem. Dzięki czujnikom dymu Sowterowie i ich wnuk zdołali się uratować, natomiast nie przeżył pożaru ich ukochany jamnik Pinja. W miejscowych gazetach ukazało się zdjęcie Sowterów na zgliszczach domu. Właściciele podjęli już decyzję o jego odbudowie, ale znajdująca się w środku kolekcja została zniszczona bezpowrotnie.

Informacja o tragedii dotarła do Polski. W odpowiedzi na apel konsulatu polskie samorządy bez wahania ruszyły na pomoc Sowterom przekazując na rzecz ośrodka przedmioty związane z kulturą miast i regionów. Nie mogło wśród nich zabraknąć Torunia.

- Wybraliśmy dla Państwa upominki, które są związane z najlepszymi tradycjami Torunianapisał w liście do Anny i Phila Sowterów prezydent Michał Zaleski. Także w Toruniu przeżywamy Wasz dramat, ale dzielimy z Waszą rodziną również nadzieję, że Polskie Miejsce w Tamborine Mountain, zgodnie z ogłoszonymi zamiarami, rychło zostanie odbudowane, a jego kulturowe zbiory odtworzone, tak aby wciąż być w dalekiej Australii nie tylko Państwa rodzinnym domem, ale i rozpoznawalnym ośrodkiem polskiej kultury.

Prezydent podarował Sowterom piernikową karetę i książkę o historii piernika, miniaturę z panoramą Torunia w srebrze, toruński witraż z zarysem układy słonecznego, srebrną łyżeczkę, książkę o Mikołaju Koperniku oraz ilustrowany album z okazji 550. rocznicy pokoju toruńskiego.

Zdjęcia po pożarze opublikowane w australijskim dzienniku The Courier Mail

Pamiątki przekazane przez Toruń dołączyły do kolekcji strojów ludowych podarowanych ośrodkowi przez marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Przedmioty zawiozą do Australii członkowie Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich.

Data publikacji: 2017-01-18