Wyśpiewali filmowo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyśpiewali filmowo

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 sierpnia 2014
Autor: Magdalena Kujawa

Agata Grześkiewicz z Olsztyna wyjechała z Torunia ze statuetką Złotego Jabłka i Nagrodą im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego przyznaną podczas przeglądu konkursowego V Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Podczas trzydniowej imprezy, która odbywała się od 31 lipca do 2 sierpnia 2014 r., oprócz konkursu, odbyły się też koncerty muzyki znanej z kina i gala z udziałem gwiazd.

Pierwszego dnia festiwalu publiczność zgromadzona w Dworze Artusa mogła wysłuchać wielkich przebojów filmowych w wykonaniu zespołu Alla Vienna i chóru Vivid Singers. Drugiego dnia na Rynku Nowomiejskim w koncercie "Czas honoru" zorganizowanym z okazji 70.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zabrzmiały kompozycje Bartosza Chajdeckiego.

Alla Vinna i Vivid Singers

 

Koncert "Czas honoru"

Późnym wieczorem tego dnia w Baju Pomorskim odbył się również recital Grzegorza Małeckiego "Gdyby zegary poszły na wagary", z kompozycjami Macieja Małeckiego do tekstów Grzegorza Wasowskiego. Kompozytor zasiadł za fortepianem, zaś twórca słów piosenek bawił publiczność anegdotami.

Grzegorz Małecki

Drugi dzień festiwalu to także przegląd konkursowy dla młodych wokalistów. Jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Magdalena Wojewoda (RMF Classic), Aniela Hebel-Szmak, Jan Poprawa, Jan Wołek, po wysłuchaniu 23 uczestników Przeglądu Konkursowego przyznało następujące nagrody:

  • nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3.000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich otrzymała Ada Bujak z Krakowa za wykonanie piosenki Tea for Lang z filmu ,,No, no Nanette" w reżyserii Herberta Wilcox'a (muzyka - Vincent Youmans, słowa Irwing Cesar),
  • nagrodę specjalną za wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4.000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymała Anastazja Simińska z Kalisza za piosenkę Balu Posejdona z filmu "Anna German" w reżyserii Waldemara Krzystka (muzyka i słowa Marek Sart),
  • III Nagrodę regulaminową ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w wysokości 5.000 złotych otrzymała Aleksandra Bogucka i Nieczuli Gentelmeni z Warszawy za wykonanie piosenek "Oj wyjdę Ja" z filmu Jerzego Hoffmana "Potop" (muzyka - Kazimierz Serocki, tekst ludowy) oraz piosenki "Alfie" z filmu Alfie (reż. Lewis Gilbert, muzyka Burt Bacharach, słowa Hal David),
  • II Nagrodę regulaminową ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów "ZAiKS", w wysokości 8.000 złotych otrzymała Natalia Lubrano z Wrocławia za wykonanie piosenki "Precz z moich oczu" z filmu Trędowata Jerzego Hoffmana (muzyka Wojciech Kilar, słowa Adam Mickiewicz) oraz piosenki "Maniac" z filmu Flashdance w reż. Adriana Lyne (muzyka Michael Sembello, słowa Denis Matkosky),

 
Agata Grześkiewicz
  • Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15.000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Agata Grześkiewicz z Olsztyna za wykonanie piosenki Iskry i łzy z filmu "Głos" w reżyserii Janusza Kondratiuka (muzyka Jerzy Satanowski, słowa Jacek Kaczmarek) oraz piosenki Journey to the past z filmu Anastazja w reżyserii Gary Goldmana i Don Bluth (muzyka Lynn Arens, słowa Stephen Flaherty)

W sobotę, 2 sierpnia, festiwal zakończył Koncert Galowy na Rynku Nowomiejskim. Przeboje znane z ekranu zaśpiewali Katarzyna Żak, Robert Małecki, Maja Kleszcz, Anna Sroka, Magdalena Czerwińska, Paulina Walemdziak, Beata Banasik oraz Katarzyna Kwiatkowska i Bartosz Poczyk. Ci ostatni poprowadzili również koncert. Gala była też okazją do zaprezentowania laureatów przeglądu konkursowego.

Katarzyna Kwiatkowska i Batosz Porczyk

 

Galeria z dnia I i II festiwalu

Galeria z Koncertu Galowego

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.