Wysoka jakość w Szpitalu Miejskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wysoka jakość w Szpitalu Miejskim

Miasto
Data publikacji: 27 kwietnia 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Wysoka jakość w Szpitalu Miejskim

Przedstawiciele Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu odebrali 26 kwietnia 2017 r. Certyfikat „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” oraz wyróżnienie „Grand Quality”.

Gala Finałowa III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Podmiotów Branży Medycznej „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Otrzymaliśmy zarówno certyfikat jak i Wyróżnienie „Grand Quality”, który otrzymują te spośród certyfikowanych placówek, które uzyskają najwyższą liczbę punktów rankingowych w danej edycji – mówi dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu Krystyna Zaleska.

Toruński szpital po raz drugi poddał się niezależnej ocenie Komisji eksperckiej w ramach III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Podmiotów Branży Medycznej „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. Po dogłębnym przeanalizowaniu zebranych danych na temat funkcjonowania placówki w okresie recertyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem elementów świadczących o stałym podnoszeniu jakości oferowanych usług medycznych, Recenzenci są zgodni w ocenie, że certyfikowany podmiot w pełni zasługuje na ponowne przyznanie znaku jakości. Wynika to z faktu, iż SSM w Toruniu jest organizacją stale pracującą nad poprawą swojego funkcjonowania - Komisja zwróciła uwagę, że mimo pojawiających się niewielkich błędów i niedociągnięć instytucjonalnych, uczy się na nich i wyciąga wnioski, co samo w sobie jest istotą efektywnego samodoskonalenia i zarządzania ewaluacyjnego. W modelu funkcjonowania placówki dostrzec można elementy Cyklu Williama Deminga – idei ciągłego doskonalenia organizacji. Mając świadomość trwających obecnie systemowych zmian dotyczących krajowej polityki zdrowotnej oraz chronicznego niedoboru funduszy na leczenie, Komisja tym bardziej docenia działania toruńskiej placówki, która zdecydowanie podniosła poziom oferowanych usług medycznych, co jest niewątpliwie odczuwalne przez świadczeniobiorców.

Toruński szpital dysponuje rozbudowanym kapitałem intelektualnym, który stanowi jeden z jego atutów. Zasoby kadrowe placówki planowane są w sposób racjonalny, adekwatny do profilu udzielanych świadczeń medycznych, a ich rozwój umożliwia profesjonalna i efektywna strategia human resources, przynosząca wymierne rezultaty w dłuższej perspektywie. Pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje i najwyższe kompetencje fachowe, stale poszerzane – przy wydanym udziale i wsparciu pracodawcy.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu jest uzyskanie po raz drugi akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (ważna do lipca 2019 roku). W zgodnej opinii Recenzentów ten sukces dobitnie świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu toruńską placówką przez Dyrektor Krystynę Zaleską oraz o efektywnym implementowaniu w codziennej działalności szpitala długofalowej wizji rozwoju, jaką nakreśliła. Kolejnym przykładem potwierdzającym słuszność przyznania lauru „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” jest pozytywny drugi audyt w nadzorze w zakresie ISO 9001:2008. Ponadto we wrześniu 2016 roku SSM w Toruniu uzyskał pięcioletnie pozwolenie Ministerstwa Zdrowia na gromadzenie, testowanie, przetwarzanie i dystrybucję komórek krwiotwórczych szpiku z krwi obwodowej. W związku z tym w placówce otwarto Bank Krwiotwórczych Komórek Macierzystych. Warto także dodać, że w sierpniu 2016 roku przeprowadzono pierwszą - wspomaganą robotem da Vinci - prostatektomie radykalną (wycięcie prostaty z powodu raka). Robot został zakupiony ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu pn. „Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych. Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych STRATEGMED”. Wymienione - i nie tylko - sukcesy szpitala wyczerpują wymogi stawiane podmiotom ubiegającym się o przedmiotowy laur pod kątem podniesienia jakości w relacjach z pacjentami i usprawnienia funkcjonowania oraz odnotowania istotnych sukcesów w okresie recertyfikacji.

Już po raz trzeci Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości przyznał certyfikaty najbardziej nowoczesnym, innowacyjnym i skutecznym w zarządzaniu jakością placówkom sektora ochrony zdrowia i branż pokrewnych. W trakcie uroczystości wręczyli je wspólnie prof. Piotr Tyszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Komisji Certyfikacyjnej oraz Kamila Przeniosło, Prezes Zarządu Instytutu. 

Certyfikaty „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane są od 2015 roku. Promują one najlepsze polskie placówki, instytucje i firmy działające w branży medycznej i branżach pokrewnych, np. farmaceutycznejczy SPA. Certyfikaty otrzymują m.in. szpitale, przychodnie, praktyki lekarskie, firmy medyczne, laboratoria, stacje pogotowia ratunkowego itp.

 - Godło „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane jest podmiotom wyróżniającym się wysoką jakością świadczeń, nowoczesnym modelem zarządzania, troską o budowanie jak najlepszych relacji z pacjentami – tłumaczy Malwina Pitach z Instytutu Zarządzania i Rozwoju Jakości w Katowicach, który jest organizatorem Programu „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”.

Certyfikaty „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” trafiły w tym roku do 17 placówek branży medycznej z całej Polski. Analiza ich strategii rynkowych i działań projakościowych potwierdza, że na rynku nie brakuje podmiotów leczniczych i firm medycznych, które znakomicie radzą sobie z zapewnieniem jakości we wszystkich sferach zarządzania: od human resources po inwestycje.

W trakcie uroczystości, obok certyfikatów „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”, wręczono również wyróżnienia dodatkowe: „Grand Quality”, „Laur Nowoczesności” oraz Certyfikaty Srebrne.

Wyróżnienie „Grand Quality” otrzymują te spośród certyfikowanych placówek, które uzyskają najwyższą liczbę punktów rankingowych w danej edycji Programu. Wyróżnienie „Laur Nowoczesności” przyznawane jest menadżerom (osobom zarządzającym) certyfikowanymi placówkami medycznymi, w których wprowadzono najbardziej zaawansowane systemy zarządzania jakością, i które wyróżniają się na tle innych jednostek sektora branży medycznej nowoczesnością, dynamiką rozwoju, silną pozycją rynkową oraz innowacyjnością rozwiązań w zakresie organizacji, zarządzania czy wdrażanych procedur medycznych. Z kolei Certyfikaty Srebrne otrzymują „z urzędu” podmioty, które po raz trzeci uzyskują certyfikat zwykły „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”.

Najczęściej czytane aktualności

  • El Cielo Tango Festival w Toruniu
    Kultura, Miasto
    W dniach 04.04.-07.04.2024 Toruń zamieni się w stolicę tanga, a to za sprawą Międzynarodowego Pucharu Polski Tanga Argentyńskiego oraz El Cielo Tango Festival organizowanego przez Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Grupę Milonga Mercurio z Przyjaciółmi z Zielonej Góry i Bielska-Białej. Imprezę rozpocznie koncert zespołu Colours of Tango, który...
  • Sprawdź, gdzie jest twój lokal wyborczy
    Miasto
    7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: biegaczki na mecie w hali
    Miasto, Sport
    Polska reprezentacja zwyciężyła w klasyfikacji medalowej 14. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters, które po siedmiu dniach zmagań w Toruń Arena zakończyły się w sobotę 23 marca 2024 r.
  • 14. EMACI 2024 w Toruniu zakończone
    Miasto, Sport
    Uroczystym przekazaniem flagi zakończyły się 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters (EMACI), które w dniach 17-23 marca 2024 r. odbywały się w Arenie Toruń. W wydarzeniu wzięło udział 3442 zawodników z 38 krajów z Europy i 18 krajów spoza Starego Kontynentu.
  • Wiosenny Rajd Rowerowy
    Miasto, Sport
    W najbliższa niedzielę (24 marca) Stowarzyszenie RUNTORUN organizuje rajd rowerowy. Impreza odbędzie się w godzinach od 11.00 do 14.00. Stat zaplanowano na placu cyrkowym ul. Przy Skarpie w kierunku Złotorii. Dalej w Złotorii uczestnicy imprezy pojadą w prawo w ulicę Pomorską, następnie na wysokości ulicy ks. K. Stanowicza zaplanowano wjazd na...
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...