Wspólnie dla rozwoju transportu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wspólnie dla rozwoju transportu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

Nowoczesny transport łączy ludzi – pod takim hasłem odbyła się konferencja prasowa dotycząca Bydgosko-Toruńskiego Partnerstwa na rzecz zrównoważonego transportu.

Dzięki zawartemu Partnerstwu pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Miastem Bydgoszcz, Powiatem Bydgoskim, Powiatem Toruńskim, Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu, wprowadzone zostaną mechanizmy efektywnej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, przedstawicielami społeczeństwa i organizacji pozarządowych. W efekcie, partnerzy Porozumienia, będą podejmowali wspólne decyzje w zakresie zrównoważonego rozwoju systemów transportowych na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

W ramach projektu zostanie opracowane „Studium zrównoważonego rozwoju systemów transportowych Powiatów Bydgoskiego i Toruńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miast Bydgoszczy i Torunia” oraz dokumentacja techniczna dla inwestycji wynikających ze studium. Cztery jednostki samorządu terytorialnego będą dysponowały dokumentem skonsultowanym ze społeczeństwem, który wyznaczy dla sąsiadujących ze sobą gmin i powiatów najważniejsze zintegrowane inwestycje w sektorze transportu na całym obszarze objętym projektem. Wypracowany zostanie także schemat wieloletniej współpracy.

Studium dostarczy informacje na temat rzeczywistego dostępu do infrastruktury transportowej – dróg, linii tramwajowych, kolejowych, ciągów pieszych i rowerowych, a także szlaków wodnych. Zbada również preferencje transportowe mieszkańców oraz pokaże kierunki inwestowania w ramach zrównoważonego rozwoju we wszystkich sektorach komunikacji. Studium będzie pierwszą tak rozległą analizą zagadnień transportowych zarówno pod względem obszaru objętego badaniem, jak i liczby partnerów.

Dokument będzie generalnym planem postępowania regionalnych władz samorządowych na swoim terenie i podstawą do realizacji przedsięwzięć kluczowych z punktu widzenia efektywności systemu transportowego. Wskaże też konkretne działania, które umożliwią zahamowanie negatywnych tendencji w zakresie układu komunikacyjnego na obszarze funkcjonalnym, w tym: rosnącego natężenia ruchu, znacznego przyrostu pojazdów samochodowych, wydłużenia czasu przejazdu oraz nasilenia uciążliwości intensywnego ruchu pojazdów i jego negatywnego oddziaływania na środowisko naturalnewyjaśnia Andrzej Rakowicz Zastępca Prezydenta Miasta Torunia.

Co to dokładnie oznacza dla mieszkańców województwa?

- Projekt w dalekiej perspektywie, ale biorąc pod uwagę dzisiejsze uwarunkowania ma służyć poprawie transportu, poprawić jakość połączeń pomiędzy miastami, powiatami, miejscowościami… Ma znaleźć najlepszy model dla komunikowania się mieszkańców, a co za tym idzie, poprawić ich warunki życiatłumaczy Mirosław Kozłowicz Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Na podstawie Studium zostaną opracowane strategie dla rozbudowy transportu. Zostaną wskazane środki transportu, które są najlepsze dla danych grup społecznych.

Mieszkańcy sami wybierają, na podstawie jakości i szybkości połączeń, te środki transportu, które są dla nich w danej chwili najlepsze. My – jako samorząd – mamy doprowadzić do tego, żeby były to również środki ekologiczne. Chcemy propagować transport szynowy, który obecnie przechodzi renesans, czy transport rowerowydodaje Prezydent Kozłowicz.

Wykonawcą Studium jest Fundacja "Rozwój UTP" z Bydgoszczy. Fundacja przeprowadzi również  konsultacje społeczne oraz procedurę Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko.

Jesteśmy na etapie diagnozy. Dążymy do rozpoznania przestrzeni transportowej, aczkolwiek robimy to bardzo skrupulatnie, by jak najwierniej odtworzyć rzeczywistość. Należy bowiem rozpatrzeć wszelkie aspekty, kładąc szczególnie nacisk na te realne, które faktycznie mogą mieć wpływ na transportmówi prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek z Fundacji „Rozwój UTP”.O propozycjach będziemy mogli dyskutować już w lipcu. Potem ruszą konsultacje społeczne, które potrwają do listopada tego roku – dodaje profesor. Jak podkreśla dr hab. inż. Jan Kempa z Fundacji „Rozwój UTP”, głównym celem opracowania jest przedstawienie realnych możliwości rozwoju systemów transportowych Obszaru Partnerstwa dla trzech scenariuszy, tj.: optymistycznego, stabilizacyjnego, pesymistycznego.

Projekt pn.: „Bydgosko-Toruńskie Partnerstwo na rzecz zrównoważonego transportu"  uzyskał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa w ramach programu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”. Całkowita wartość Projektu wynosi 646 951 EURO (tj. 2 693 tys. zł), z czego dofinansowanie z MF EOG i budżetu państwa sięgnie 549 909 EURO (ponad 2 289 tys. zł).

Projekt zostanie zrealizowany do końca kwietnia 2016 r.

W konferencji, która odbyła się w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, wzięli udział przedstawiciele zawartego Partnerstwa Andrzej Rakowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Mirosław Kozłowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Zbigniew Łuczak -Wicestarosta Bydgoski, Krzysztof Ziętara - Prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy, a także Grzegorz Kaczmarek - Doradca Partnerstwa, Przedstawiciel Związku Miast Polskich, prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek, dr hab. inż. Jan Kempa i dr inż. Jacek Chmielewski z Fundacji „Rozwój UTP”.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.