Wręczenie Nagrody Lindego

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

W niedzielę 4 czerwca 2017 r. o godz. 11.00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. W tym roku otrzymają ją Juli Zeh i Magdalena Tulli. Z tej okazji i by porozmawiać o współpracy do Torunia przyjechała delegacja z Getyngi.

Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

Kilka miesięcy temu, podczas posiedzenia w Getyndze, Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które w tym roku otrzymają to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne. Ze strony niemieckiej nagrodę otrzyma Juli Zeh, ze strony polskiej natomiast Magdalena Tulli.

Nagroda wręczana jest naprzemiennie w Getyndze i w Toruniu. Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro. Julii Zeh i Magdalena Tulli odbiorą nagrody w Toruniu, 4 czerwca 2017 roku w Ratuszu Staromiejskim. Początek o godz. 11.00.

Juli Zeh urodziła się 1974 roku w Bonn, studiowała prawo oraz kreatywne pisarstwo. Opublikowała wiele powieści, sztuk i książek dla dzieci. Jej powieści przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Jej debiut powieściowy to "Orły i Anioły", który został przetłumaczona na 35 języków. W Polsce znane są również jej powieści "Instynkt gry", "Corpus delicti" i "Ciemna materia".

Juli Zeh jest laureatką m.in. nagrody literackiej Carla Amery'ego z 2009 roku i Tomasza Manna z 2013 roku.

Magdalena Tulii to polska tłumaczka i pisarka, urodzona w 1955 roku w Warszawie. Jest córką Włocha, Ludovica Tullego, tłumacza z języka polskiego na włoski. Jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pierwszą pracą po studiach była praca na stacji antarktycznej im. Arctowskiego. Wątek chłodu jest bardzo istotny w jej pisarstwie. Zarobkowo tłumaczyła również książki z języka angielskiego. Jej debiut prozatorski to "Sny i kamienie", kolejne powieści to m.in. "Tryby", "Skaza" i "Kontroler snów".

Powieść "Skaza" Magdaleny Tulli była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2007 roku.

Kapituła Nagrody :

Podczas czteroletniej kadencji w latach 2015 – 2018 w skład Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego wchodzą:

  • Prof. dr hab.  Ewa Owczarz pracownik Zakładu Literatury Polskiej Romantyzmu i Pozytywizmu Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
  • Dr Adam Marszałek; historyk i jednocześnie bardzo prężnie działający wydawca publikacji w wielu językach świata. Jego oficynę wydawniczą w ubiegłym roku opuściło 500 nowych tytułów
  • Dr hab. Radosław Sioma, pracownik Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego Instytutu Literatury Polskiej na UMK,
  • Prof. dr hab. Leszek Żyliński, kierownik zakładu w katedrze Filologii Germańskiej na UMK, historyk literatury, członek kapituły poprzedniej kadencji;

Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego otrzymali w latach poprzednich: 

Wisława Szymborska i Günter Grass (1996),

Zbigniew Herbert i Karl Dedecius (1997),

Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz (1998),

 Ryszard Kapuściński  i  Christa Wolf (1999),

Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki (2000),

Jan Józef Szczepański  i Henryk Bereska (2001),

Andrzej Stasiuk  i Friedrich Christian Delius (2002)

Włodzimierz Kowalewski  i Barbara Köhler (2003),

Hubert Orłowski i Klaus Zernack (2004),

Paweł Huelle i  Hans-Joachim Schädlich (2005),

Sławomir Mrożek i  Tankred Dorst (2006),

Ewa Lipska i  Sarah Kirsch (2007),

Olga Tokarczuk   i Ingo Schulze (2008),

Adam Zagajewski  i Durs Grünbein (2009).

Adam Krzemiński i Karl Schlogel (2010)

Wiesław Myśliwski i Herta Muller (2011)

Andrzej Bart i Stephan Wakwitz (2012)

Eustachy Rylski i Brigitte Kronauer (2013)

Wilhelm Genazino i Janusz Rudnicki (2014)

Marie Luise Scherer i Stefan Chwin (2015)

Jan Wagner i Kazimierz Brakoniecki (2016)

 

Data publikacji: 2017-06-02