Wodociągi nabiorą kolorów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wodociągi nabiorą kolorów

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2017
Autor: Magdalena Winiarska
Wodociągi nabiorą kolorów

Ogłoszony przez Toruńskie Wodociągi konkurs na koncepcję kolorystyki obiektów Centralnej Oczyszczalni Ścieków został rozstrzygnięty. Wygrały go torunianki Julia Lewandowska i Joanna Kowalska.

24 maja 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3 odbyło się ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie na koncepcję kolorystyki obiektów Centralnej Oczyszczalni Ścieków, usytuowanych przy ul. Szosa Bydgoska.

- Mamy już za sobą etap inwestowania w tzw. twardą część naszej działalności, czyli w rury, instalacje, technologie. Teraz przyszedł czas, żeby zadbać o „opakowanie”. Mam tu na myśli obiekty oczyszczalni, które są bardzo widoczne dla osób jadących z Bydgoszczy do Torunia, a którym przydałaby się nowoczesna, estetyczna, idąca w stronę artystyczną aranżacja. Stąd właśnie wziął się pomysł konkursu – powiedział Władysław Majewski, prezes spółki Toruńskie Wodociągi.

Nadesłanych zostało blisko 30 prac z całej Polski. Najlepszy okazał się projekt mieszkanek Torunia, Julii Lewandowskiej i Joanny Kowalskiej, wyróżnienie zaś otrzymała praca Patryka Wysockiego. Zwyciężczynie otrzymały nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Komisji konkursowej przewodniczył prof. Andrzej Banachowicz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a zasiadali w niej: prof. Anna Bochenek i prof. Krzysztof Białowicz, oboje z UMK, Adam Popielewski – architekt miasta Torunia i pomysłodawca konkursu oraz Sławomir Wesołowski – przedstawiciel spółki Toruńskie Wodociągi.

Jak powiedziały laureatki konkursu, pracując nad projektem, skupiły się na tym, by wszystkie budynki ze sobą się komponowały, a nie konkurowały. Głównym motywem znajdującym się na obu budynkach i jednocześnie je spajającym jest rzeka Wisła – począwszy od źródła aż do jej ujścia. Towarzyszą jej charakterystyczne elementy krajobrazu  i budynki, jak góry, gotyckie kamienice, krakowskie Sukiennice, most w Warszawie czy toruński Ratusz Staromiejski. Prace nad przeniesieniem zwycięskiego projektu na zbiorniki rozpoczną się w tym roku.

Była to druga odsłona konkursu – podczas pierwszej, która odbyła się w 2016 roku, żadna z nadesłanych prac nie zyskała akceptacji komisji. – W pierwszej edycji konkursu poziom był dobry i wyrównany, jednak doszliśmy do wniosku, że wśród nadesłanych projektów nie ma takiego, który byłby na tyle uniwersalny, by reprezentował tak dużą budowlę przez wiele lat, bo może nawet i kilkadziesiąt – powiedział prof. Krzysztof Białowicz z UMK. Teraz było inaczej. Jak podkreśliła komisja, zwycięska praca okazała  się interesująca i użyteczna, co ważne przy budynku takich rozmiarów. Ma ona formę atrakcyjną i dla zleceniodawcy, czyli Wodociągów Toruńskich, i dla osoby, która mija tę budowlę. Intensywna kolorystyka z kolei gwarantuje, że prace te będą dobrze wyglądać z odległości, będą też ożywiać ten jednostajny pejzaż. Odznacza się też czytelnym, pozytywnym  przekazem, stanowiącym równocześnie  reklamę ekologii oraz Torunia, którego charakterystyczne elementy w projekcie zostały ujęte.

W MCSM znajduje się obecnie wystawa pokonkursowa, na której zaprezentowane są wyróżnione prace.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...