Windą na stację | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Windą na stację

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 11 sierpnia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Rozpoczęły się testy wind na kładce dla pieszych przy dworcu PKP Toruń Miasto.

Budowa kładki na ulicy Traugutta jest jednym z zadań realizowanego w Toruniu projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – Bit-City". Celem tego regionalnego przedsięwzięcia jest uruchomienie szybkiej kolei miejskiej pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą i zintegrowanie z nią systemów komunikacji miejskiej w obu miastach.

Toruńska część projektu to 8 podprojektów realizowanych przez miasto i MZK, większość z nich jest już ukończona. Przebudowana została pętla tramwajowa przy Motoarenie, po Toruniu jeżdżą nowoczesne swingi, a na odnowionych przystankach tablice elektroniczne informują pasażerów o aktualnej godzinie przyjazdu ich linii. Ruchem tramwajów zarządza nowoczesny system sterowania, a nad bezpieczeństwem pasażerów na przystankach i w pojazdach czuwa monitoring. Do zakończenia pozostały dwa duże zadania: rewitalizacja dworca PKP Toruń Główny oraz budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto z kładką, która połączy stację z przystankami tramwajowymi.

- Obecnie kładka jest już prawie gotowamówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Działu Projektów Infrastrukturalnych MZK. - Szyby windowe zostały już zamontowane, pozostały jedynie prace wykończeniowe, próby i odbiory techniczne wind. Trwa jeszcze montaż zadaszeń. W pobliżu nowej kładki dla pieszych powstały nowe perony tramwajowe z obszernymi wiatami. Następnym krokiem będzie instalacja tablic informacji pasażerskiej.

Zakończyły się też zasadnicze roboty torowe i drogowe na Wałach gen. Sikorskiego i w ulicy Warszawskiej. Od 9 lipca ruch kołowy na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Waryńskiego odbywa się już w obu kierunkach po docelowych pasach ruchu. Zakończono także roboty związane z wymianą sieci trakcyjnej oraz z montażem oświetlenia ulicznego. Do wykonania pozostała jeszcze jezdnia, chodniki i ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Skrzyńskiego.

Na placu 18 Stycznia kontynuowane są prace związane z zagospodarowaniem skweru zieleni wokół pomnika poległych kolejarzy. Trwa również budowa sieci oświetlenia i przebudowa sieci infrastruktury technicznej.

Na stacjach prostownikowych dobiegły końca zasadnicze prace budowlane i remontowe, które miały na celu przystosowanie istniejących pomieszczeń i komór transformatorowych do nowoczesnych urządzeń energetycznych. Całość zasilania sieci trakcyjnej odbywa się z nowych urządzeń.

Realizowany projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...