Wielki teatr w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wielki teatr w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

24-30 maja 2014 r. odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt.

Człowiek w centrum dramatów współczesnego świata – to jeden z najważniejszych tematów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”. Drugim istotnym, choć mniejszym nurtem będą reinterpretacje klasyki.

Festiwal Kontakt zawsze pokazywał, co ważnego dzieje się w teatrze europejskim (czasami i spoza Europy) oraz pozwalał na konfrontację poetyk ze Wschodu i Zachodu. Nie inaczej będzie tym razem, jednak ta edycja w sposób szczególny pokaże, jak silne piętno na twórcach wywiera to, co dzieje się tu i teraz.

- Wystarczy otworzyć gazetę i od razu widać, że piękny okres, kiedy mówiono: „Nigdy już nie będzie wojny”, powoli odchodzi w zapomnieniemówi dyrektor festiwalu Jadwiga Oleradzka. - Ostatnie lata pokazały, jak mnożą się ogniska zapalne. Wcześniej można było sobie powiedzieć: „Ach, to daleko”, a teraz to jest już bardzo, bardzo blisko. Teatr powinien do takich rzeczy się odnosić i odnosi.

Choć tematy spektakli z nurtu non fiction wzięte są niemal wprost z doniesień prasowych, twórcy nie zapominają, że teatr to nie tylko przesłanie, ale i sztuka. Dlatego rzeczywistość jest tu mocno przetworzona, a forma przedstawień bywa bardzo zaskakująca.

Teatr Prešeren ze Słowenii, „25.671”

Po latach Kontakt da okazję do obejrzenia spektakli z państw byłej Jugosławii. „Hipermnezja” to przedstawienie serbskiego The Heartefact Fund oraz Teatru BITEF. Aktorzy poddali się działaniom psychologicznym, by przypomnieć sobie dzieciństwo przypadające na czas wojny i z tych osobistych wspomnień ułożyć spektakl. Teatr Prešeren ze Słowenii odniesie się do powojennej sytuacji w tym kraju. „25.671”  to tytuł spektaklu i liczba osób, które zostały wykreślone z Rejestru Ewidencji Ludności, gdyż nie zarejestrowały się jako obcokrajowcy. Temat rasizmu pojawi się również w rumuńskim spektaklu „Osamotnienie” Teatru Narodowego Radu Stanca z Sibiu. Poruszy on kwestię muru w Baia Mare oddzielającego  Romów od reszty społeczeństwa.

Teatr Polski z Bydgoszczy „Podróż zimowa”

Zawsze warte uwagi są spektakle w Węgier. Tym razem zobaczymy „Refleks” Przedsiębiorstwa Żeglugowego Sputnik. Historia pacjentki szpitala psychiatrycznego twierdzącej, że jest ofiarą spisku służb bezpieczeństwa, staje się pretekstem do refleksji na temat kontroli jednostki przez państwo. Do gatunku non fiction należy zaliczyć również irlandzkie przedstawienie „Blueboy” teatru Brokentalkers, oparte na słynnym Raporcie Ryana z 2009 r. ujawniającym tortury, gwałty i poniżanie dzieci w sierocińcach prowadzonych przez katolickich księży i zakonnice. Realizatorzy ten drastyczny temat ujęli w zaskakującej formie tańca i pantomimy.

- Wszystkie te przedstawienia układają się w pytanie, jak to jest możliwe, że, przy tak rozwiniętej demokracji, jednostka ma coraz mniej wolnościpodsumowuje ten nurt dyrektor Oleradzka.

W nurcie reinterpretacji klasyki znajdziemy wybitne dzieła w znakomitych realizacjach. Poetycką, pełną metafor inscenizację „Boskiej komedii” w reżyserii wielokrotnie w Toruniu nagradzanego Eimuntasa Nekrošiusa przedstawi zespół Meno Fortas z Wilna. Kolejny świetny litewski twórca Oskaras Koršunovas pokaże „Mewę” Czechowa. W tej wersji widz ma stać się bohaterem opowiadanej historii. Na dramacie Eurypidesa oparty zostanie spektakl-koncert „W stronę Medei” Sud Costa Occidental  z Włoch.

„W stronę Medei” - Sud Costa Occidental z Włoch

Obyczajowy charakter będzie miał spektakl „Miasto Stavanger i okolice” Teatru Liepāja  z Łotwy. To diagnoza rozpadających się więzi międzyludzkich. Nieco lżejszą propozycję przedstawi Noord Nederlands Toneel z Holandii. W spektaklu „Fellini” wprowadzi nas w magiczny świat włoskiego reżysera.

Nie można również zapomnieć o rodzimych propozycjach na Kontakcie. To możliwość zetknięcia z efektami pracy dwóch czołowych reżyserek. Teatr Polski z Bydgoszczy pokaże świetną „Podróż zimową” n. podst. prozy Elfride Jelinek, w inscenizacji Mai Kleczewskiej, zaś Teatr Polski z Wrocławia przywiezie opowieść o show biznesie lat 90. w spektaklu „Courtney Love” Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki. Jak zaznacza dyrektor Oleradzka, tegoroczny Kontakt będzie miał bardzo kobiecy charakter.

- Coraz więcej kobiet w Europie reżyseruje i są to kobiety bardzo odważne, może bardziej niż mężczyźnipodkreśla szefowa festiwalu. - One nie chcą robić teatru łatwego, lekkiego i przyjemnego, ale, jak powiedziała Kleczewska, dźgają widelcem.

Zestaw festiwalowych spektakli dopełnią prezentacje pozakonkursowe. Teatr im. W. Horzycy pokaże spektakl „Witaj, Dora”. Będzie też widowisko plenerowe. Teatr Titanick z Niemiec w „Ognistych ptakach” opowie o konkursie, w którym bierze udział sześciu szalonych pilotów zabiegających o względy publiczności przy dźwiękach muzyki zespołu Fanfare Le S.N.O.B.

Ogniste ptaki - Teatr Titanick z Niemiec

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.